Domů     Příroda
Jak se australská ježura brání globálnímu oteplování?
Alexandra Fiedlerová
od Alexandra Fiedlerová 24.1.2023
Zdroj: WIki Commons by Ester Inbar

Ježura australská je jedním z mála savců, který se líhne z vajec. Vykazuje i některé další rysy plazů, a to včetně nestálé tělesné teploty. Vědci ji dlouho považovali za ohroženou rostoucími teplotami vzduchu vlivem globálního oteplování, protože se domnívali, že se neumí ochlazovat. Zdá se, že se spletli….

Ježura australská (Tachyglossus aculeatus) je jedním z nejstarších savců, je stará kolem 110 milionů let. Její anglický název „Short-beaked Echidna“ neboli Echidna s krátkým zobákem odkazuje na osobu řecké mytologie, která byla napůl ženou a napůl hadem.

Ježura totiž vykazuje některé znaky savců, zatímco jiné ji spojují spíše s plazy. Spolu s ptakopysky se totiž ježury líhnou z vajíček. Rovněž mají kloaku, což je společný tělní vývod pro exkrementy, moč i vajíčka. Disponují také třetím víčkem (mžurkou) a mají nestálou tělní teplotu.

Neschopnost ochladit se

Tito asi 45 cm dlouzí živočichové, vážící od 2 do 5 kilogramů, jsou vzhledem podobní našim ježkům. Jejich tělo, s výjimkou spodní strany, obličejové části a končetin, pokrývají až půl centimetru dlouhé ostny krémové barvy.

reklama

Dobře se na nich daří největšímu druhu blechy na světě, Bradiopsylla echidnae, která je asi 4 mm velká. Tělesná teplota ježur se pohybuje mezi 30 až 32 °C, v zimě mohou upadnout do strnulosti až hibernace, kdy jejich tělesná teplota činí jen asi 5 °C. Za horka nebo v zimě se pohybují pomalu.

Vědci se dlouho domnívali, že za horka nemá ježura žádný regulační mechanismus, kterým by se mohla ochlazovat, proto si za těchto podmínek vyhledává nory, ve kterých přebývá. Obávali se proto, že by se jí zvyšující se teploty v důsledku globálního oteplování mohly stát osudnými.

Nejnovější výzkum ale ukazuje, že ježury nejsou tak bezbranné, jak by se mohlo zdát. Již delší dobu je známo, že vyfukují z nosu bubliny hlenu, pomocí kterých se zbavují nečistot v čenichu.

Zdroj: Curtin University by Dr. Christine Cooper

Bubliny hlenu z nosu

Výzkumníci z Curtin University v Západní Austrálii však zjistili, že tento zvyk ježur má ještě jiný účel. Pomocí infračervených kamer monitorovali teplotu různých částí těla ježury, aby přišli na to, že když vypuštěné hlenové bubliny prasknou, zvlhčí špičku jejího čenichu.

reklama

Odpaření této tekutiny ji umožní ochladit krev cirkulující těsně pod kůží. Fyzioložka Christine Cooperová, která se na výzkumu podílela, k tomu říká: „Zjistili jsme, že rozdíl teplot čenichu ježury a některých dalších částí jejího těla činí až 10 °C.“ Další ochlazovací taktikou ježury je pokládání břicha a končetin na chladné povrchy.

Odborníci dlouho považovali vejcorodé savce za zvířata s nízkou teplotní snášenlivostí, která by mohla při teplotách přesahujících 35 °C zemřít. „V naší studii jsme zjistili, že ježury jsou aktivní a shánějí si potravu, aniž by vykazovaly známky ohrožení, i při teplotě vzduchu dosahující 37,5 °C,“ dodává doktorka Cooperová.

Vypadá to, že ježury mají lepší šanci na přežití ve světě rostoucích teplot ovzduší, než si vědci dosud mysleli.

Štítky:
reklama
Související články
Herbář zdraví nezajímají písmena, bylinky se na abecedu dívají skrze listy. Je jedno, jestli jde o jetel, kozlík nebo křídlatku. To nejzákladnější je, aby rostliny prospívaly… V naší přírodě se nachází více jak 280 druhů léčivých rostlin. Nazýváme je bylinami a staly se zdrojem léčivých tzv. biologicky aktivních látek. Ve 26. díle našeho seriálu o […]
Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je domovem úchvatných živočichů. Ti musí v posledních desetiletích čelit výzvám dynamicky měnícího se světa, ale i klimatu. V unikátní šestidílné dokumentární sérii, kterou uvede Viasat Nature, se seznámíte s největšími, nejrychlejšími a nejvzácnějšími zvířaty žijícími na starém kontinentu. Setkáte se s největším evropským dravcem, kterým […]
Svět nebude v blízké budoucnosti bojovat jen s růstem CO2 v ovzduší, ale zároveň se bude potýkat s nedostatkem lithia potřebným pro výrobu baterií do elektromobilů. Do roku 2040 poptávka podle analýzy Benchmark Minerals Intelligence několikanásobně vzroste a vytvoří se deficit 1,8 megatun ročně. Tomuto problému by se podle ředitele výzkumu Toyoty Motor Corporation Gilla […]
Rod obojživelníků Atelopus, jehož zástupcům se v našich zemích někdy říká pralesničky, zastřešuje více než 100 druhů, které se vyskytují zejména ve Střední a Jižní Americe. Tyto malé, pestře zbarvené žabky jsou většinou prudce jedovaté a jejich jed používali místní domorodci do otrávených šipek. V 80. letech minulého století však tyto žabky zdecimovala parazitická houba Batrachochytrium […]
Biologická rozmanitost na celém světě dramatický klesá a mnoha druhům hrozí vyhynutí. Která společenstva přežijí? Ta, kde je velké množství rozmanitých druhů, nebo ta, kde jeden druh převládne? A vydrží déle druh, v němž jsou všichni jedinci stejní, nebo v němž se naopak odlišují? „Abychom vymírání druhů mohli zabránit, musíme tyto souvislosti znát,“ říká Jan […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz