Domů     Objevy
Hyperloop: Sen o dopravě budoucnosti…
Zdroj: Wikimedia Commons

Elon Musk je tak trochu Nikola Tesla naší doby. Vizionářský miliardář stojí za projekty jako elektrická automobilka Tesla, kosmická společnost SpaceX nebo platební portál Paypall. Na jeho popud vznikl v roce 2013 v kalifornské poušti i projekt, který může časem znamenat revoluci v dopravě. Proč se ale ještě „neloopuje“?.

V roce 2013 byly Elonu Muskovi (*1971) představeny plány na stavbu nové trati rychlovlaku z Los Angeles do sanfranciské zátoky. Koncept ale smetl ze stolu jako zastaralý, předražený a dávno překonaný.

Pak téhož roku na oficiálním webu své SpaceX uveřejnil vlastní řešení dopravy budoucnosti. Řešení, které je zároveň výzvou. Otevřené schéma nového způsobu cestování, kterému říká hyperloop, dal k dispozici komukoliv, kdo byl schopný dotáhnout projekt do praxe. A svět se toho chytil.

Starý sen

Princip hyperloopu je podobný jako u maglevu, tedy vysokorychlostního vlaku využívajícího k eliminaci valivého odporu magnetickou levitaci. Díky ní se vlak nepohybuje po kolejích, ale vznáší se na vzduchovém polštáři nad nimi, nadnášený magnetickým polem.

Nejrychlejší vlaky tohoto typu dokážou vyvinout rychlost přes 600 km/h. Výkon je to bezpochyby úctyhodný, ale před projektovanými možnostmi hyperloopu bledne podprůměrem.

Za půl hodiny

Pokud by se inženýrským týmům, které se do otevřené výzvy zapojily z celého světa, podařilo eliminovat všechna konstrukční úskalí, byly by kapsle hyperloopu rychlejší než dopravní letadlo. Cesta z Los Angeles do San Franciska dlouhá 560 kilometrů by trvala slabých 30 minut, a to při přetížení jen dvakrát větším než jaké má její okřídlený protějšek při vzletu.

Princip je takový, že kapsle cestuje po vzduchovém polštáři v uzavřeném potrubí s tlakem sníženým pod 100 Pascalů (asi jednu tisícinu atmosféry). Při takovém tlaku je odpor vzduchu zanedbatelný.

O napájení se přitom postarají fotovoltaické články na střeše tunelu, zatímco zrychlení a zpomalení obstarají lineární elektromotory umístěné po celé délce trati.

Kapsle rychlé jako letadla

Jenže roky plynuly a Elon Musk už myšlenku hyperloopu opustil, nyní se zaměřuje spíše na „Loop“, tedy na systém tunelů pro automobily, které by mohly vést pod americkými městy.

Pokračují ale jiní. Společnost Virgin Hyperloop podnikatele Richarda Bransona. Firma uskutečnila více než 400 testovacích jízd, všechny bez lidí, kdy kapsle dosáhla „zatím“ nejvyšší rychlosti 300 k/h.

Ale v listopadu 2020 na testovací trati v Las Vegas dokončila první jízdu i s lidmi. Tehdy se svezli manažeři firmy, technický ředitel a její spoluzakladatel Josh Giegel a ředitelka pro zážitky cestujících Sara Luchianová.

Kapsle dosáhla rychlosti jen 172 kilometrů v hodině, tedy ani ne desetiny uvažované! Virgin Hyperloop nicméně očekává, že by se v budoucnosti mohly jejich kapsle s cestujícími a nákladem pohybovat rychlostí nejméně 966 kilometrů v hodině.

Cesta mezi New Yorkem a Washingtonem by tak trvala pouhých 30 minut a byla by dvakrát rychlejší než komerčním letadlem a čtyřikrát rychlejší než vysokorychlostním vlakem. Virgin Hyperloop by ráda získala bezpečnostní certifikaci do roku 2025, komerční provoz plánuje zahájit do roku 2030.

Praha + Brno = nic

Před pár lety se svět pro hyperloop nadchnul takovým způsobem, že se plánovaly skoro na všech kontinentech. První funkční hyperloop by mohl vzniknout ve Spojených arabských emirátech. Silně se v roce 2016 skloňovalo i propojení Bratislavy a Vídně, cestovat se mělo právě letos.

Podobně padl projekt o hyperloopu, který by propojil Prahu, Brno a Bratislavu. Pokud by podobná doprava vznikla, mezi Brnem a Prahou by se cestovalo 14 minut.

reklama
Související články
Je běžně přijímáno, že kouření marihuany není škodlivé pro plíce, nebo méně škodlivé, než kouření tabáku. Existuje sice mnoho respektovaných výzkumů, které identifikují škody způsobené kouřením cigaret, ale o účincích kouření marihuany známo velmi málo. Ještě méně výzkumů bylo provedeno na kombinovaných účincích kouření marihuany a cigaret. Výsledky jednoho z nich, které letos v listopadu […]
Výprava oxfordských badatelů do Kyklopských hor v indonéské části ostrova Nová Guinea přinesla netušené výsledky. Expedice, která postupovala zrádným pohořím, shromáždila vůbec první fotografické důkazy potvrzující přežití místního bizarního savce, který klade vejce. Tým také nalezl desítky dosud nepopsaných druhů hmyzu, stejně jako nově objevené pavoukovce, obojživelníky a dokonce i krevetu, která žije na stromech. […]
Početnost a rozmanitost hmyzu v době globálního oteplování a měnícího se životního prostředí jsou v hledáčku výzkumníků na celém světě. Stále není probádané ani to, jaké živiny hmyzu chybí v přírodě. Přitom je tato znalost důležitá kvůli stále častějším klimatickým extrémním událostem, které mění dostupnost potravy. Mezinárodní tým vědců z šesti zemí, vedený výzkumníky z Biologického […]
Biodiverzita je spojována zejména s rozmanitostí druhů ve společenstvu, tzv. druhovou diverzitou. Vědci Botanického ústavu Akademie věd ČR se však při svém výzkumu zaměřili na rozmanitost uvnitř druhů, která může mít na fungování společenstva a ekosystému stejně zásadní vliv. Pomocí výzkumu transpozonů (tzv. skákajících genů) zjistili, že i když na úrovni jednotlivce mají transpozony spíše negativní […]
Obliba fotovoltaických panelů v Česku roste. (Jen za první pololetí letošního roku jich bylo podle dat Solární asociace nainstalováno o 69 % více než za celý rok 2022.) Motivaci investorů do fotovoltaiky nyní blíže představují vědkyně z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, které celou typologii a další výsledky unikátního výzkumu mezi bezmála 2 500 majiteli […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz