Domů     Příroda
Pomocí satelitů vědci na Antarktidě odhalili kolonii tučňáků císařských
Martin Janda 22.1.2023

Nově objevená kolonie o počtu pěti set ptáků se nachází v odlehlé oblasti kontinentu. Celkový počet známých hnízdišť tučňáků císařských na pobřeží Antarktidy se tak zvýšil na 66.

Pomocí satelitních snímků jedné z nejodlehlejších a nejnepřístupnějších oblastí Antarktidy byla odhalena dosud neznámá kolonie tučňáků císařských. „Je to vzrušující objev,“ řekl Dr. Peter Fretwell z British Antarctic Survey, který výzkum vedl.

„Avšak stejně jako mnoho jiných nedávno objevených lokalit je i tato kolonie malá a nachází se v oblasti, která je silně postižena nedávným úbytkem mořského ledu.“.

Tučňáci císařští jsou jediní z rodiny tučňáků, kteří se rozmnožují na mořském ledu a nikoli na souši. Vyskytují se v oblastech, které je velmi obtížné studovat, protože jsou odlehlé, nepřístupné a mohou zde panovat teploty až -60 °C.

Pro vědce dosud neznámá kolonie v západní Antarktidě byla objevena pomocí snímků evropské družice Copernicus Sentinel-2 a následně potvrzena na snímcích s vysokým rozlišením ze satelitu Maxar WorldView-3.

Snímek objeveného hnízdiště

Tučňáci potřebují, aby led, na kterém se pohybují, vydržel mezi dubnem a zářím a mláďata tak měla čas na nabrání sil. „Pokud se led rozpadne dříve, mláďata spadnou do vody a utopí se nebo zmrznou,“ řekl Fretwell.

Přímý vliv na přežití tučňáků má také velikost jejich kolonií, protože se ptáci shlukují, aby se ochránili před zimními bouřemi. „Většina tučňáků císařských nikdy v životě neuvidí člověka, ale to, co děláme na druhé straně světa, je pomalu zabíjí,“ řekl Fretwell.

Předchozí výzkumy předpověděly, že pokud nebudou přijata další opatření ke snížení emisí skleníkových plynů, do konce století zanikne 90 % známých kolonií. A Fretwell uvedl, že kromě omezení globálního oteplování lze pro zmírnění tohoto dopadu udělat jen málo.

„Můžeme se pokusit chránit loviště tučňáků zákazem rybolovu,“ řekl. „Ale popravdě řečeno, je to globální problém a nelze se na něj dívat v místním měřítku.“.

Související články
Objevy Příroda 19.6.2025
Česká republika se může pochlubit unikátní kryobankou rostlin, která již více než 20 let hraje klíčovou roli v ochraně genetické rozmanitosti ohrožených, vzácných, krajových či hospodářsky významných plodin. Rostlinné poklady naší země jsou v tomto specializovaném zařízení uchovávány pro další generace v kapalném dusíku při teplotách -196 °C. Českou kryobanku spravuje CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského […]
Když před 66 miliony let narazil do naší planety asteroid, došlo k vyhynutí asi 70 % živočišných druhů, včetně slavných dinosaurů. Vyhubeni byli i páni druhohorních oceánů, tedy mosasauři, stejně jako nádherní příbuzní dnešních chobotnic, amoniti. Dokonce i zástupci savců, ryb a kvetoucích rostlin utrpěly vážný pokles populací a úbytek druhů. Jen jedna skupina tvorů […]
Příroda 15.6.2025
Je to vztah starý čtvrt milionu let. A přestože je jednostranný, je stále pevný. Štěnice domácí (Cimex lectularius), drobný parazit, který leckomu po nocích pije krev, je s lidmi už tak dlouho, že se z něj stal věrný společník celé civilizace. Podle nové studie publikované v časopise Biology Letters začala tato nevábná romance už před […]
V průběhu zimy došlo v Severní Americe k úhynu 60 % včelích populací. Dlouho trvalo, než vědci odhalili příčinu. Nyní už vědí, že za zkázou stál parazitický roztoč zvaný kleštík včelí (Varroa destructor). Ještě horší zprávou je, že se tento stává odolným vůči postřikům, které dosud k ochraně včelstev postačovaly. Odborníci proto volají po urychleném […]
Příroda 12.6.2025
Kakapů je momentálně na světě 242 a každý z nich má své jméno, i ti žijící v lesích. Všechny totiž znají ochranáři z Nového Zélandu. Dávají jim nejen jméno, ale i šanci, aby tento unikátní druh papoušků nevyhynul. Měl k tomu nakročeno, v 90. letech žilo posledních 51 kakapů. Kakapo soví (Strigops habroptilus) není žádný drobeček, váží kolem 3 […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz