Domů     Příroda
Pomocí satelitů vědci na Antarktidě odhalili kolonii tučňáků císařských
Martin Janda 22.1.2023

Nově objevená kolonie o počtu pěti set ptáků se nachází v odlehlé oblasti kontinentu. Celkový počet známých hnízdišť tučňáků císařských na pobřeží Antarktidy se tak zvýšil na 66.

Pomocí satelitních snímků jedné z nejodlehlejších a nejnepřístupnějších oblastí Antarktidy byla odhalena dosud neznámá kolonie tučňáků císařských. „Je to vzrušující objev,“ řekl Dr. Peter Fretwell z British Antarctic Survey, který výzkum vedl.

„Avšak stejně jako mnoho jiných nedávno objevených lokalit je i tato kolonie malá a nachází se v oblasti, která je silně postižena nedávným úbytkem mořského ledu.“.

Tučňáci císařští jsou jediní z rodiny tučňáků, kteří se rozmnožují na mořském ledu a nikoli na souši. Vyskytují se v oblastech, které je velmi obtížné studovat, protože jsou odlehlé, nepřístupné a mohou zde panovat teploty až -60 °C.

Pro vědce dosud neznámá kolonie v západní Antarktidě byla objevena pomocí snímků evropské družice Copernicus Sentinel-2 a následně potvrzena na snímcích s vysokým rozlišením ze satelitu Maxar WorldView-3.

Snímek objeveného hnízdiště

Tučňáci potřebují, aby led, na kterém se pohybují, vydržel mezi dubnem a zářím a mláďata tak měla čas na nabrání sil. „Pokud se led rozpadne dříve, mláďata spadnou do vody a utopí se nebo zmrznou,“ řekl Fretwell.

Přímý vliv na přežití tučňáků má také velikost jejich kolonií, protože se ptáci shlukují, aby se ochránili před zimními bouřemi. „Většina tučňáků císařských nikdy v životě neuvidí člověka, ale to, co děláme na druhé straně světa, je pomalu zabíjí,“ řekl Fretwell.

Předchozí výzkumy předpověděly, že pokud nebudou přijata další opatření ke snížení emisí skleníkových plynů, do konce století zanikne 90 % známých kolonií. A Fretwell uvedl, že kromě omezení globálního oteplování lze pro zmírnění tohoto dopadu udělat jen málo.

„Můžeme se pokusit chránit loviště tučňáků zákazem rybolovu,“ řekl. „Ale popravdě řečeno, je to globální problém a nelze se na něj dívat v místním měřítku.“.

reklama
Související články
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních závěrů vdechnou lidé ročně zhruba 22 000 000 mikro i nanoplastů. A to jednoduše proto, že jsou prakticky všude, v […]
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulovat s DNA, promazávat vlastní a krást geny hostitele. Někdy v dobách, kdy se Britské impérium chlubilo, že nad jeho územím slunce nezapadá, putovali pralesem Sumatry sir Thomas […]
Procházka v lese, spojená se sběrem hub nebo lesního ovoce, je příjemná záležitost. Ale na různých místech světa můžete narazit také na takzvané potravinové lesy, které sice les připomínají, ale plní jiný účel Jde hlavně o pomoc lidem, kteří mají problémy se zásobováním potravinami. Například v USA existuje více než 6500 venkovských a městských oblastí, […]
Ani vitaminy, ani antioxidanty. Americký výzkum přišel s poznatkem, že větším zdravotním benefitem ovoce a zeleniny mohou být toxiny, které rostlinám slouží na ochranu proti hmyzu. Jsou v množství, které nám neublíží, přesto cosi zajímavého dělají s našimi buňkami. Někdy před 15 lety připravili vědci ve Švýcarském federálním technologickém institutu jednoduchý experiment, u nějž se […]
Skutečnost, že příroda léčí není moderní medicíně vůbec neznámá. Prozatím však lékaři pobyt na čerstvém vzduchu nepředepisují… Podle nejnovějších studií by možná měli. Nashromážděné poznatky totiž naznačují, že pobyt v parcích či lesích výrazně napomáhá k fyzické i duševní pohodě člověka. Podobným „balzámem“ by měly být také moře a oceány. Na otázku, co přesně za […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz