Domů     Technika
Nové (r)evoluční „silentio“ ve světě dvojitého šípu
Jan Zelenka 18.1.2023
foto: Citroën

Budoucnost se zdá být lepší než dobrá všemu a všem navzdory. Francouzská automobilka Citroën pustila na trh nové SUV C5 Aircross plug-in hybrid. Jak dobrý je druhý nejlepší model dvojitého šípu?.

Citroën už více jak 100 let zpřístupňuje automobily co nejširšímu počtu lidí, kašle na fanfarónství, na pózy a masky. Dvojitý šíp vždycky chtěl být skutečnější než ostatní. A v roce 2022 se jeho druhý největší a nejdražší plug-in hybrid dočkal omlazení.

Carpe diem

V nabídce velkého Francouze máte na výběr celou paletu pohonů. Spalovací jednotky zastupují benzinový PureTech 130 a dieselový BlueHDi 130, oba buď s manuálem, nebo automatem. Anebo můžete mít plug-in hybridní, kde je výsledný kumulovaný výkon 225 k a okamžitý točivý moment 360 Nm.

Právě s touto verzi je to jako s kinder vajíčkem – máte k dispozici 100% elektromobil až na 55 čistých km do města, na delších cestách přebírá funkci benzinová přeplňovaná čtyřválcová šestnáctistovka o výkonu 133 kW s elektromotorem o výkonu 81 kW a třetí složkou je překvapení….

Překvapení, jak příjemný nový C5 Aircross plug-in hybrid je.

Tři jsou i režimy jízdy, které lze měnit voličem na středové konzole: elektrický, hybridní a sportovní.

Technika

Zvenku vypadá stejně jako klasický C5 Aircross, ale elektrifikovaný model se pozná podle světle modrých doplňků. To nejdůležitější je to, co není vidět, a sice plug-in hybridní systém, tedy kombinace spalovacího a elektrického ústrojí.

Rychlost nabíjení závisí na použité nabíječce a zásuvce. Abyste nasosali plnou kapacitu baterie na hranici 13,2 kWh, s WallBoxem (32 A) a příplatkovou nabíječkou (7,4 kW) to bude trvat méně než 2 hodiny.

Pomocí klasické zásuvky (8 A) se baterie dobije na maximální kapacitu za 7 hodin nebo prostřednictvím zásuvky se zvýšeným výkonem za 4 hodiny (14 A). S wallboxem, který je v nabídce originálního příslušenství CITROËN, se dobití vozu s příplatkovou nabíječkou 7,4 kW zkrátí na méně než 2 hodiny.

C5 Aircross nabízí širokou škálu technologií nejnovější generace, které mají zlepšit každodenní pohodlí a bezpečnost cestujících. Řidič modelu C5 Aircross může využívat 20 asistenčních systémů, které jsou v segmentu kompaktních SUV zcela příkladné.

Předokolka neuráží

Aircross C5 hybrid z rodiny PSA má samozřejmě podobné geny jako blízcí příbuzní „hybridi“ Peugeot 3008 a Opel Grandland X, ovšem ty nabídnou výkon až 300 koní a elektromotor na zadní nápravě, tedy pohon všech kol. Může to být nevýhoda pro Citroën, zato je levnější.

Vůz se vyrábí ve Francii v závodě La Janais v Rennes vedle verzí se spalovacími motory. Cena Aircross C5 plug-in hybrid začíná na milionu korun.

reklama
Související články
Na 3D tiskárnách se jednou budou tisknout celé obytné domy nebo lidské orgány. Zájemci o tuto klíčovou technologii by měli zbystřit, VŠB-TUO totiž jako jediná vysoká škola v Česku nabízí uchazečům studium zaměřené na aditivní technologie. Do nového programu Fakulty strojní se mohou hlásit už letos, a to od 13. září do 13. října. Fakulta […]
Byť je virtuální svět od toho reálného v mnohém odlišný, leccos však oba mají společného. Třeba to, že se v nich nepohybují jen slušní lidé, ale i zločinci, kteří pro zisk neváhají udělat cokoli. Třeba nešťastné internetové uživatele vydírat. Nedávný případ, ve kterém hlavní roli hráli počítačový vyděrač vybavený ruským virem Ryuk a nemocnice v […]
Agrovoltaice se blýská na lepší časy. Nově totiž bude ukotvená v zákoně a zemědělci nebudou muset volit, jestli půdu využijí na pěstování plodin, nebo na výrobu elektřiny. Počítá s tím novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. Česko po vzoru západních států podpoří rozšíření obnovitelných zdrojů energie. Přispěje tak nejen k vlastní energetické nezávislosti, ale […]
Touhu zkrotit blesky zažehl v lidstvu s příchodem 20. století Nikola Tesla. Na jeho odkaz nyní navázali také čeští experti, kterým se podařilo odhalit nejdelší „kousek“ ve střední Evropě. Úspěch mezinárodního významu si na svůj „vrub“ připsali odborníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT a Akademie věd ČR. Společnými silami zachycený blesk dosáhl podle prvotních odhadů délky […]
Ve výrobních podnicích Toyota Motor Manufacturing France (TMMF) využívají unikátní lakovací kabinu s nulovými emisemi využívající technologii rekuperace tepla a tepelných čerpadel. Tímto způsobem továrna snížila roční emise CO2 o 1 000 tun. Toyota je lídr ve výrobě automobilů s nízkými a nulovými emisemi, zároveň ale usiluje o co nejrychlejší dekarbonizaci výroby. Koncern odhaduje, že […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz