Domů     Technika
Nové (r)evoluční „silentio“ ve světě dvojitého šípu
Jan Zelenka 18.1.2023
foto: Citroën

Budoucnost se zdá být lepší než dobrá všemu a všem navzdory. Francouzská automobilka Citroën pustila na trh nové SUV C5 Aircross plug-in hybrid. Jak dobrý je druhý nejlepší model dvojitého šípu?.

Citroën už více jak 100 let zpřístupňuje automobily co nejširšímu počtu lidí, kašle na fanfarónství, na pózy a masky. Dvojitý šíp vždycky chtěl být skutečnější než ostatní. A v roce 2022 se jeho druhý největší a nejdražší plug-in hybrid dočkal omlazení.

Carpe diem

V nabídce velkého Francouze máte na výběr celou paletu pohonů. Spalovací jednotky zastupují benzinový PureTech 130 a dieselový BlueHDi 130, oba buď s manuálem, nebo automatem. Anebo můžete mít plug-in hybridní, kde je výsledný kumulovaný výkon 225 k a okamžitý točivý moment 360 Nm.

Právě s touto verzi je to jako s kinder vajíčkem – máte k dispozici 100% elektromobil až na 55 čistých km do města, na delších cestách přebírá funkci benzinová přeplňovaná čtyřválcová šestnáctistovka o výkonu 133 kW s elektromotorem o výkonu 81 kW a třetí složkou je překvapení….

Překvapení, jak příjemný nový C5 Aircross plug-in hybrid je.

Tři jsou i režimy jízdy, které lze měnit voličem na středové konzole: elektrický, hybridní a sportovní.

Technika

Zvenku vypadá stejně jako klasický C5 Aircross, ale elektrifikovaný model se pozná podle světle modrých doplňků. To nejdůležitější je to, co není vidět, a sice plug-in hybridní systém, tedy kombinace spalovacího a elektrického ústrojí.

Rychlost nabíjení závisí na použité nabíječce a zásuvce. Abyste nasosali plnou kapacitu baterie na hranici 13,2 kWh, s WallBoxem (32 A) a příplatkovou nabíječkou (7,4 kW) to bude trvat méně než 2 hodiny.

Pomocí klasické zásuvky (8 A) se baterie dobije na maximální kapacitu za 7 hodin nebo prostřednictvím zásuvky se zvýšeným výkonem za 4 hodiny (14 A). S wallboxem, který je v nabídce originálního příslušenství CITROËN, se dobití vozu s příplatkovou nabíječkou 7,4 kW zkrátí na méně než 2 hodiny.

C5 Aircross nabízí širokou škálu technologií nejnovější generace, které mají zlepšit každodenní pohodlí a bezpečnost cestujících. Řidič modelu C5 Aircross může využívat 20 asistenčních systémů, které jsou v segmentu kompaktních SUV zcela příkladné.

Předokolka neuráží

Aircross C5 hybrid z rodiny PSA má samozřejmě podobné geny jako blízcí příbuzní „hybridi“ Peugeot 3008 a Opel Grandland X, ovšem ty nabídnou výkon až 300 koní a elektromotor na zadní nápravě, tedy pohon všech kol. Může to být nevýhoda pro Citroën, zato je levnější.

Vůz se vyrábí ve Francii v závodě La Janais v Rennes vedle verzí se spalovacími motory. Cena Aircross C5 plug-in hybrid začíná na milionu korun.

Související články
Čínské technologické firmy byly do značné míry zaskočeny průlomem v oblasti generativní umělé inteligence. Byť by své zaspání rády dohnaly, státní regulace a ne zcela dobře se vyvíjející čínská ekonomika jsou jim v tom překážkou. V listopadu, rok po vydání aplikace ChatGPT, se poměrně neznámý čínský start-up dostal na první místo žebříčku, který hodnotí schopnosti […]
Génius Santini po sobě zanechal řadu architektonicky podivuhodných a nádherných staveb. Všechny jeho majestátní budovy, ale i drobné kapličky mají jedno společné – jsou plné mystických odkazů a tajemných symbolů…   Striktně geometrické tvary v geniálních dílech Jana Blažeje Santiniho-Aichela (1677–1723) často odkazují ke konkrétním číslům a mystice, nicméně žádná stavba není tolik plná symbolů jako […]
Tradiční Olomoucké tvarůžky slaví významné jubileum. V roce 1924 se v loštické tvarůžkárně roztočil první formovací stroj a odstartoval revoluci ve výrobě jediného původního českého sýra. Formovací stroj dokázal vyrobit neuvěřitelných 10 000 tvarůžků za hodinu a umožnil tak tvarůžkovou pochoutku dostat k mnohem většímu množství zákazníků. Historie výroby tvarůžků sahá až do 16.  století, […]
Už zítra začíná největší český Veletrh vědy, kde se během tří dní představí více než 100 expozic Akademie věd ČR, univerzit a inovačních firem. Vstup je zdarma. Některé stánky budou připomínat improvizované laboratoře, jiné doplní speciální exponáty. Vyzkoušíte si různé laboratorní pomůcky, laserové bludiště, písařskou dílnu, navštívíte tibetský slavnostní stan, můžete zkusit chemickou únikovou hru […]
Vezmete altermagnet, dáte ho pod rentgen, měníte polarizační filtr a pozorujete, jak materiál pohlcuje světlo. Zní to skoro jako pokus z běžné hodiny fyziky, jde však o průlomový experiment, jehož výsledkem je pozoruhodný objev fyziků z Masarykovy univerzity, Akademie věd ČR (AV ČR), Metropolitní univerzity v Ósace a University of Nottingham. Před půl rokem mezinárodní […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz