Domů     Historie
Obvod Země spočítal řecký polyhistor už před 2 300 lety
Zdroj: Public Domain

Nedisponoval moderními přístroji, jako my dnes, přesto byl antický polyhistor Eratosthenés z Kyrény schopen s pozoruhodnou přesností stanovit obvod Země. Jak se mu to podařilo?

Když bylo největšímu geografovi starověkého Řecka asi 30 let, pracoval jako knihovník ve slavné Alexandrijské knihovně. V tamních knihách se dočetl o studně ve městě Syene, dnešním Asuánu, kde v poledne každého letního slunovratu, tedy 20. června, svítilo slunce přímo do studny a osvětlovalo vodu na dně, aniž by vrhalo stín na stěny studny.

Tehdy se Eratosthenés, který byl zdatným matematikem, astronomem i filozofem, zamyslel nad tím, zda by tyč, zapíchnutá ve stejný okamžik v Alexandrii, vrhala stín, nebo ne.

Ukázalo se, že ano, čímž se mu podařilo dokázat, že je povrch Země zakřivený jako koule. Toto zakřivení způsobilo, že na tyč sluneční paprsky nedopadaly kolmo, ačkoliv trčela přímo do vzduchu. Proto vrhla na zemi malý stín.

Eratosthenés znal délku tyče i jí vrhaného stínu, znal tedy délky dvou stran pravoúhlého trojúhelníku. Byl tak schopen určit úhel na vrcholu tyče, svíraný mezi slunečními paprsky a tyčí samotnou, měl 7,2°.

Aby mohl zjistit obvod Země, potřeboval změřit vzdálenost mezi Alexandrií a Asuánem. K tomu využil služeb zeměměřičů.

Zdroj: Wiki Commons

Obvod měří 40 000 kilometrů

Ti zjistili, že vzdálenost odpovídá 800 kilometrům. Eratosthenés považoval Zemi za dokonalou kouli, i když my dnes víme, že jí není, kterou v mysli rozpůlil. Po obvodu řezu dostal kruh, který má 360° a jeho obvod se dá rozdělit na libovolný počet stejně dlouhých částí.

Věděl, že 7,2 °odpovídá 800 km. Vydělil tedy 360 stupňů 7,2 °a následně vynásobil vzdáleností mezi Alexandrií a Asuánem. Změřil tak, že obvod Země měří 40 000 km. Byl neuvěřitelně blízko.

Své znalosti využil k revoluci v kartografii, proto je přezdíván otcem moderní kartografie. Mapu tehdy známého světa zakreslil s rovnoběžkami a poledníky, díky čemuž bylo možné odhadnout skutečné vzdálenosti mezi objekty.

Zároveň je autorem tak zvaného Eratosthenova síta, což je algoritmus pro nalezení všech prvočísel menších, než je zadaná horní mez. Tento princip je dodnes základem asymetrického šifrování, bez kterého by nefungovaly elektronické podpisy ani šifrování na internetu. Po Eratosthenovi je pojmenován rovněž kráter na Měsíci.

Více se dočtete v časopise 21. století číslo 2/2023, které vyšlo 16. ledna 2023.

Štítky:
reklama
Související články
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak se ukazuje, spolu byli spřízněni. Jedná se tak o největší pravěký rodokmen, jaký kdy byl rekonstruován. Pohřebiště známé jako Gurgy, nacházející se v […]
Rhynchosauři, býložravci obývající Zemi před 225 až 250 miliony lety v období triasu, zřejmě na konci svého života umírali hlady. Alespoň to naznačuje výzkum provedený vědci z University of Bristol na základě vzorků nalezených v anglickém hrabství Devon. Tito prehistoričtí býložraví plazi se živili tvrdými a houževnatými rostlinami a stromy, jako jsou například kapradiny, jejichž […]
„Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály.“ To jsou obrazy, které nás fascinují na Divokém západě v románech a filmech. Kolik z těchto romantických představ je však pravdivých? Je čas odhalit skutečnou historii Divokého západu a […]
Erotické hrátky k lidem patří odnepaměti a není na tom nic špatného ani pohoršujícího. Oddávali se jim už naši dávní předci, kultura antických Římanů se jimi dokonce proslavila. Svědčí o tom mimo jiné i nález, který byl sice objeven v Británii, avšak nese jasné římské stopy. Hadriánův val je jedním ze symbolů římské přítomnosti v […]
Lidská populace nyní přesahuje 8 miliard a do budoucna se předpokládá její další růst. Je tak obtížné si představit, že v minulosti nastala doba, kdy předchůdcům člověka prakticky hrozilo vyhynutí. Podle nejnovější studie čínských vědců však k něčemu takovému zhruba před 800 až 900 tisíci lety skutečně došlo. Pro studium lidské evoluce je znalost historické […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz