Domů     Medicína
Endometrióza: Silně bolestivé tabu…
Zdroj: Pixabay

Bolesti v podbřišku postihnou jednou za měsíc téměř každou ženu. Povětšinou jsou jejich původcem menstruační obtíže, nebo hormonální nerovnováha. Při dlouhodobých a intenzivních problémech však může být na vině onemocnění, o kterém se příliš nemluví….

Řeč je o endometrióze, která v různé míře sužuje až 10 % žen na celém světě. Přestože je dnes odborníky považována za civilizační onemocnění, mezi pacientkami patří stále k medicínským tabu. Mnohé z nich totiž své problémy bagatelizuje anebo se stydí toto téma v ordinaci otevřít.

Nevhodný cyklus

Typickým projevem onemocnění je růst endometria mimo dutinu děložní, čímž vznikají bolestivá ložiska. Postihnout může jakýkoli orgán, vyjma sleziny a srdce, přičemž nejčastěji je zaznamenávána v oblasti pánevní.

Buňky, které jsou velice podobné buňkám na děložní sliznici, se při endometrióze rozrostou i jinde v těle. Následně se začínají chovat jako jejich kolegyně – rostou společně s hormony a odlučují se v době menstruace.

Na podobné chování je však tělesně uzpůsobena pouze děloha. Mimo „vyznačenou oblast“ dochází k rozvoji chronického aseptického zánětu a bolestivých srůstů, může také dojít k prorůstání do okolních orgánů nejčastěji střev a vaječníků.

Bolest? Intenzivní

V 10–30 % případů zůstává endometrióza v těle inkognito, a není nutné ji jakkoli řešit. Za opačných okolností přivede ženu do gynekologické ordinace především bolestivá menstruace, která se intenzitou výrazně liší od normálu.

Dále se objevují bolesti v podbřišku nejen v klidové fázi, ale také při pohlavním styku či vyprazdňování. Zní to jako popis vystřižený z učebnice, ale není…

PMS nebo ne?

Nesprávná a mnohy pozdě stanovená příčina obtíží totiž obvykle vychází ze skutečnosti, že podobné problémy ženy pociťují i při premenstruačním syndromu. Jednotlivé symptomy často zlehčují a doufají, že s postupem času samy od sebe odezní.

„Je to skutečně velmi individuální, u každé ženy může endometrióza probíhat úplně jinak, což je také jedním z důvodů, proč je tak složitá na zmapování,“ popsala Alice Řezníčková z pacientské organizace ENDOTalks.

Až 50 %

Závažnost endometriózy ale nespočívá pouze v omezujících bolestech a sníženém libidu, onemocnění totiž může vést i k neplodnosti. Ta v České republice trápí zhruba 15 % párů, v případě endometriózy stoupá číslo až k hranici 50 %.

V případě, že děložní tkáň obalí vaječníky je prakticky nemožné aby se uvolněná vajíčka dostala k vejcovodům – zároveň blokuje i průnik spermií. Zaznamenány byly také případy, kdy oplodněná vajíčka skrze „horší terén“ nedoputovala do cíle.

Vyšetřovací mise

Ve chvíli, kdy gynekolog vysloví podezření na endometriózu, roztočí se spirála speciálních vyšetření. V první řadě je nutné podstoupit kontrolní ultrazvuk na specializovaném pracovišti – v Praze je možné navštívit Gynekologicko-porodnickou kliniku VFN v Apolinářské, nebo Ústav pro péči o matku a dítě v Podolí.

V případě, že sonografie endometriální léze objeví, existují dvě možnosti řešení. To, jakou z nich pacientka nakonec zvolí, se odvíjí nejen od intenzity problémů, ale také od (ne)plánování těhotenství.

V případě, že po dětech v dané chvíli netouží – nebo je již má – bývá nasazována hormonální léčba, jejíž úspěšnost se pohybuje kolem 80 %.

Při léčbě neplodnosti je nutné přistoupit k laparoskopickému zákroku, při kterém jsou odstraněna pokud možno všechna tato ložiska. Z hlediska zmírnění bolestí a odstranění potíží má tento způsob léčby 80–90% úspěšnost.

Zdroj: Unsplash, Volodymyr Hryshchenko

Více se dočtete v novém čísle 21. STOLETÍ, které je ode dneška v prodeji…

Související články
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz