Domů     Medicína
Endometrióza: Silně bolestivé tabu…
Zdroj: Pixabay

Bolesti v podbřišku postihnou jednou za měsíc téměř každou ženu. Povětšinou jsou jejich původcem menstruační obtíže, nebo hormonální nerovnováha. Při dlouhodobých a intenzivních problémech však může být na vině onemocnění, o kterém se příliš nemluví….

Řeč je o endometrióze, která v různé míře sužuje až 10 % žen na celém světě. Přestože je dnes odborníky považována za civilizační onemocnění, mezi pacientkami patří stále k medicínským tabu. Mnohé z nich totiž své problémy bagatelizuje anebo se stydí toto téma v ordinaci otevřít.

Nevhodný cyklus

Typickým projevem onemocnění je růst endometria mimo dutinu děložní, čímž vznikají bolestivá ložiska. Postihnout může jakýkoli orgán, vyjma sleziny a srdce, přičemž nejčastěji je zaznamenávána v oblasti pánevní.

Buňky, které jsou velice podobné buňkám na děložní sliznici, se při endometrióze rozrostou i jinde v těle. Následně se začínají chovat jako jejich kolegyně – rostou společně s hormony a odlučují se v době menstruace.

Na podobné chování je však tělesně uzpůsobena pouze děloha. Mimo „vyznačenou oblast“ dochází k rozvoji chronického aseptického zánětu a bolestivých srůstů, může také dojít k prorůstání do okolních orgánů nejčastěji střev a vaječníků.

Bolest? Intenzivní

V 10–30 % případů zůstává endometrióza v těle inkognito, a není nutné ji jakkoli řešit. Za opačných okolností přivede ženu do gynekologické ordinace především bolestivá menstruace, která se intenzitou výrazně liší od normálu.

Dále se objevují bolesti v podbřišku nejen v klidové fázi, ale také při pohlavním styku či vyprazdňování. Zní to jako popis vystřižený z učebnice, ale není…

PMS nebo ne?

Nesprávná a mnohy pozdě stanovená příčina obtíží totiž obvykle vychází ze skutečnosti, že podobné problémy ženy pociťují i při premenstruačním syndromu. Jednotlivé symptomy často zlehčují a doufají, že s postupem času samy od sebe odezní.

„Je to skutečně velmi individuální, u každé ženy může endometrióza probíhat úplně jinak, což je také jedním z důvodů, proč je tak složitá na zmapování,“ popsala Alice Řezníčková z pacientské organizace ENDOTalks.

Až 50 %

Závažnost endometriózy ale nespočívá pouze v omezujících bolestech a sníženém libidu, onemocnění totiž může vést i k neplodnosti. Ta v České republice trápí zhruba 15 % párů, v případě endometriózy stoupá číslo až k hranici 50 %.

V případě, že děložní tkáň obalí vaječníky je prakticky nemožné aby se uvolněná vajíčka dostala k vejcovodům – zároveň blokuje i průnik spermií. Zaznamenány byly také případy, kdy oplodněná vajíčka skrze „horší terén“ nedoputovala do cíle.

Vyšetřovací mise

Ve chvíli, kdy gynekolog vysloví podezření na endometriózu, roztočí se spirála speciálních vyšetření. V první řadě je nutné podstoupit kontrolní ultrazvuk na specializovaném pracovišti – v Praze je možné navštívit Gynekologicko-porodnickou kliniku VFN v Apolinářské, nebo Ústav pro péči o matku a dítě v Podolí.

V případě, že sonografie endometriální léze objeví, existují dvě možnosti řešení. To, jakou z nich pacientka nakonec zvolí, se odvíjí nejen od intenzity problémů, ale také od (ne)plánování těhotenství.

V případě, že po dětech v dané chvíli netouží – nebo je již má – bývá nasazována hormonální léčba, jejíž úspěšnost se pohybuje kolem 80 %.

Při léčbě neplodnosti je nutné přistoupit k laparoskopickému zákroku, při kterém jsou odstraněna pokud možno všechna tato ložiska. Z hlediska zmírnění bolestí a odstranění potíží má tento způsob léčby 80–90% úspěšnost.

Zdroj: Unsplash, Volodymyr Hryshchenko

Více se dočtete v novém čísle 21. STOLETÍ, které je ode dneška v prodeji…

Související články
Parkinsonova choroba je spojena s nedostatkem neurotransmiteru dopaminu v mozku, což má za následek poruchy hybnosti. Po Alzheimerově chorobě je to druhé nejčastější neurodegenerativní onemocnění na světě, v současnosti na něj neexistuje lék. Lékaři ale odhalili důležité souvislosti, které by k jeho nalezení v nepříliš vzdálené budoucnosti vést mohly. Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění centrální […]
Medicína 18.3.2025
Tím, jak se lidé dožívají stále vyššího věku, se jich značná část potýká s neurodegenerativními onemocněními, jako jsou stařecká demence či Alzheimerova choroba. Aktuálně neexistuje účinný nástroj k časné detekci těchto problémů, lidé tak podporu, kterou si jejich zdravotní stav zaslouží, získávají až se zpožděním. To by do budoucna mohl změnit jednoduchý a bezbolestný test! […]
Medicína 16.3.2025
Konopí je jednou z nejrozšířenějších psychoaktivních látek na světě, a i proto jsou jeho dlouhodobé účinky na lidské zdraví předmětem intenzivního výzkumu. Nejnovější studie naznačuje, že užívání látek obsažených v konopí může být spojeno s epigenetickými změnami, tedy s úpravami v regulaci genů, které ovlivňují fungování organismu, aniž by měnily samotnou DNA. Tým vědců z […]
Medicína 14.3.2025
Na světě žije asi 40 milionů lidí s nákazou HIV, z toho dvě třetiny v Africe. Moderní léky již umí infekci potlačit, ale nakaženého viru nezbaví. Ročně se jím pak nově nakazí asi milion lidí, přičemž vakcína je stále v nedohlednu. Nyní ale začalo svítat na lepší časy. Nový injekčně podávaný lék zvaný lenacapavir totiž […]
Medicína 14.3.2025
Nová studie, za kterou stojí tým vedený Sebastiaanem van Heeschem z Oncode Institute v nizozemském Utrechtu, odhalila v lidském genomu celou armádu „podměrečných“ genů, kódujících takzvané mikroproteiny, jež jsou tvořené méně než stovkou aminokyselin, o nichž se dříve vědci domnívali, že nejsou příliš důležité. Mýlili se! Lidský genom je souhrnem veškeré genetické informace zapsané v […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz