Česko sevřel mráz, možná nejhorší tuto zimu, a ihned vzrostla spotřeba plynu, a klesly jeho zásoby. Ale i v nejdražší topné sezóně posledních let se dají snížit náklady na vytápění – chytrými praktikami a spotřebiči..
V místnosti, kde pobýváte dlouhodobě, třeba v obývacím a dětském pokoji či pracovně, by měla být podle expertů teplota 19–21 °C. V kuchyni stačí klidně 17 °C, protože další teplo vychází z vaření. Na spaní snižte teplotu v ložnici na 16–18 °C, bude se vám lépe usínat a spánek bude kvalitnější.
Nejvyšší teplotu si nastavte v koupelně na 24 °C. V místnostech, které vůbec nevyužíváte nebo v nich jen skladujete věci, udržujte teplotu 12–15 °C. I samotné zavírání dveří mezi místnostmi pomůže k tomu, aby teplo zbytečně neunikalo.
A pokud využíváte podlahové topení, měla by vám stačit teplota ještě o stupeň nižší. Pocitově totiž vnímáme teplo od nohou. To jsou rady, které se dočtete všude. Co ale chytré technologie?
Inteligentní šetření
V první řadě existují inteligentní systémy řízení vytápění, které zajišťují, že se topí pouze v případě potřeby. Nejjednodušší formou jsou programovatelné radiátorové termostaty, které se montují na radiátory místo obvyklých otočných knoflíků.
K dostání jsou už za pár stovek. Pomocí tlačítek na zařízení určíte, kdy má topení místnost ohřívat a na jakou teplotu. Takové správné nastavení pak snižuje teplotu například v noci – nebo během dne, kdy nikdo není doma.
Ještě více smart jsou Wi-Fi radiátorové termostatické hlavice, které lze nastavit i v aplikaci chytrého telefonu. Radiátory můžete také prostřednictvím aplikace ovládat jednotlivě nebo hromadně.
Chytré topení
Můžete si zatopit i elektřinou, aniž by vám účet sežral peněženku. Na trhu jsou totiž ekologická a chytrá topná tělesa, třeba od značky Aeno. Topný panel nicméně funguje na jiném principu než běžná topidla.
Využívá technologii infračerveného vytápění, v porovnání s běžnými topidly tedy nevyfukuje a nevysušuje vzduch, nevíří prach, nevytváří škodliviny, zápach ani hluk. Pomocí infračervených vln vyhřívá všechny objekty v místnosti včetně podlahy, zdí a nábytku.
Topení je vhodné pro vytápění místností do 30 m2. Při běžném provozu rychle a efektivně využívá méně než 700 W výkonu. Tím ušetří až 50 % energie a navíc je to skvělý designový prvek. Pokud třeba v mobilní aplikaci nastavíte teplotu panelu ohřívače na 60 °C, spotřebuje se přibližně 160 Wh, pokud je teplota panelu ohřívače 120 °C, spotřeba vzroste na přibližně 700 Wh. Samotný panel Aeno stojí 6000 Kč.
Nástěnné biokrby
O trochu dražší jsou nástěnné biokrby na bioetanolové palivo. Jde spíš o levnou alternativu ke krbům, bez nutnosti stavebních úprav, revizí, kominíka. Spalování bioetanolu je sice čisté a netoxické a uvolňuje jen velmi málo oxidu uhličitého a vodní páry, ale 1 litr biolihu vydrží jen na 3 hodiny hoření. Cena za litr přitom vyjde asi na 120 korun a výhřevnost dosahuje „jen“ 3 kW.