Domů     Medicína
Vakcinací ke zdravější kůži?
Zdroj: Unsplash

Každý den je ve Spojených státech 9500 osobám diagnostikována velice zákeřná rakovina kůže. Za oceánem jde o nejčastější formu rakoviny, která denně připraví o život nejméně dva nemocné. V blízké budoucnosti by se však karta mohla obrátit, a to ve prospěch vědy..

Za nejzávažnějšího původce tohoto typu onemocnění je označován melanom, který vzniká v melanocytech, kožních buňkách produkujících pigment. Ačkoli se vědcům dosud nepodařilo odhalit přesnou příčinu jeho vzniku, na revoluční léčbě usilovně pracují již několik let.

Od myší i lidem

Významný milník byl překonán 18. června loňského roku, kdy postoupily testy mRNA vakcíny do druhé fáze, totiž testování na lidech s pokročilým nádorem kůže. Všeobecná účinnost těchto látek závisí na jedné z molekul RNA, která se obvykle nazývá jako messenger neboli poslíček.

reklama

A jaký je princip? Buňky jsou nepřetržitými tvůrci proteinů. Dělají to tak, že „stavební plány“ zapsané v DNA přepíšou do mRNA, následně dojde ke skladbě proteinů a nakonec se mRNA rozloží. Ve chvíli, kdy vědci společně s vakcínou dodají jinou mRNA, mohou buňku přimět, aby na krátký čas dělala něco, co není „náplní“ její práce – tvořila něco cizího a to i přesto, že se její DNA nezmění.

Jedno malé ale…

Proteiny zakódované v mRNA vakcíně se podle odborníků mohou podobat nejen proteinům virů, ale i proteinům, které se tvoří v nádorových buňkách, což poskytuje jistou naději.

Odborníci však upozorňují, že očkování neposkytne 100% ochranu před rakovinou. Podávána bude zpočátku především pacientům v pokročilém stadiu rakoviny kůže, u kterých se již objevily metastázy.

Druhá fáze zahájena

Za zázrakem s pracovním názvem BNT111 stojí německá biotechnologická společnost BioNTech, která se do všeobecného povědomí dostala v průběhu pandemie koronaviru. „BNT111 už prokázala příznivý bezpečnostní profil a povzbudivé předběžné výsledky v počátečním klinickém hodnocení.

reklama

Zahájení léčby pacientů v naší studii fáze 2 nám dává odvahu pokračovat k využití potenciálu mRNA vakcín pro pacienty s rakovinou,“ prohlásila hlavní lékařka Özlem Türeciová (*1967). Vizí budoucnosti je podle ní využití síly imunitního systému proti rakovině a infekčním onemocněním.

Vycvičená imunita

Experimentální léčba je však rozvíjena v mnohem širším měřítku, a to v rámci platformy FixVac. Ta zahrnuje hned několik imunoterapeutických přípravků, které v sobě ukrývají buněčné instrukce k vytvoření antigenů proti různým typům rakoviny.

V současnosti jsou podávány nemocným jedincům, ve snaze přimět jejich imunitní systém k účinné obraně a tvorbě protilátek.

reklama

Odborníci doufají, že se jim tímto způsobem podaří imunitu „vycvičit“ tak, aby zničila nádor ještě dříve, než se stane život ohrožujícím. Ze všech vakcín ve výše zmíněné platformě se BNT111 nachází v nejpokročilejší fázi vývoje. Šance na masovější využití v rámci léčby je proto nejvyšší.

Vstříc prevenci

A pak je tu futurističtější vize. Zatímco dílo společnosti BioNTech je považováno za terapeutickou vakcínu na Oregon State University College of Pharmacy se nebojí pustit ještě dál – k vakcíně preventivní.

„Navzdory snaze zlepšit informovanost veřejnosti o varovných příznacích melanomu a nebezpečí nadměrného vystavení UV záření výskyt melanomu stále roste,“ uvedl Arup Indra, profesor farmaceutických věd a vedoucí výzkumu.

Společně s odborným týmem se při vývoji zaměřuje na enzym thioredoxin reduktázu 1 (TR1), který funguje jako významný antioxidant v kožních buňkách. Podílí se i na jejich ochraně před reaktivním kyslíkem a ultrafialovým zářením.

Vzhůru do budoucnosti

Na základě provedených pokusů se vědcům podařilo potvrdit, že tento enzym poskytuje prakticky dokonalou ochranu před poškozením kůže, které může vést ke vzniku melanomu.

Výsledná mRNA vakcína by proto mohla v blízké budoucnosti posloužit jako účinná prevence. Lidé, u kterých se objeví zvýšené riziko vzniku rakoviny kůže, by mohli být očkováni jednou ročně.

reklama
Související články
Herbář zdraví nezajímají písmena, bylinky se na abecedu dívají skrze listy. Je jedno, jestli jde o jetel, kozlík nebo křídlatku. To nejzákladnější je, aby rostliny prospívaly… V naší přírodě se nachází více jak 280 druhů léčivých rostlin. Nazýváme je bylinami a staly se zdrojem léčivých tzv. biologicky aktivních látek. Ve 26. díle našeho seriálu o […]
Podle vědců z Kodaňské univerzity může šálek kávy s mlékem prospět vašemu zdraví. Obsahuje totiž kombinaci proteinů a antioxidantů, která zvyšuje obranyschopnost organismu. Jak to funguje? Reakcí našeho organismu na poškození, případně napadení viry, bakteriemi a parazity, je zánět. Už lékaři ve starověkém Římě, konkrétně lékař Aulus Cornelius Celsus (25 př. n. l. –50 n. […]
Koktavost, nazývaná odborně balbuties či balbutismus, je řečová vada, která jen v Česku trápí desítky tisíc lidí, odhady hovoří až o dvou stech tisících. Ačkoliv člověka v zásadě nikterak neomezuje v běžných životních úkonech, co se týče domácnosti a povětšinou i práce, v sociálních kruzích může znamenat značný handicap. Efektivní léčba nebyla dosud odhalena a v současnosti funguje především […]
Ze všech lidských poruch patří k těm nejprobádanějším. Její podstatou je neustálý souboj mezi mozkem a emocionálně silnými podněty, který lidský hardware nemá šanci vyhrát. Neurovývojový syndrom, známý spíše pod zkratkou ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder), o sobě totiž dává vědět již v raném věku dítěte, kdy se pomalu stává nepřítelem číslo jedna. Za jeho […]
Pocit „již viděného“ prožil alespoň jednou každý z nás. Zatímco mezi laickou veřejností vzbuzuje tento fenomén více otázek než odpovědí, čeští vědci možná našli k záhadě klíč Zatímco parapsychologové věří, že déjà vu souvisí se zážitky z našich minulých životů nebo s nadpřirozenými schopnostmi, odborná veřejnost stále zůstává u holých faktů a výzkumu. Ta (ne)dominantní […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz