Domů     Ostatní
Kolagen jako obrana pokožky proti zimnímu počasí

komerční sdělení
Zdroj obrázku: fizkes / Shutterstock.com

V zimě je naše pokožka vystavena opravdu drsnému zacházení. Teploty pod nulou, sněžení, ostrý vítr a další rozmary počasí mohou být pro lidskou pokožku někdy až bolestivé. Jak se proti zimnímu počasí ochránit a bránit?

Řešením může být kolagen. Jaké jsou jeho vlastnosti, kdy se používá a proč byste mu měli dát šanci?

Co je to kolagen?

Víte, co je kolagen a kde v lidském těle se nachází? Jedná se o bílkovinu, která je nerozpustná ve vodě a zároveň je stavebním prvkem pojivových a podpůrných tkání. Drtivou většinu kolagenu v lidském těle tvoří kolagen typu I. Kolagen typu I se nachází:.

v kůži,

v kostech,

ve šlachách,

ve vazivech.

Je tedy patrné, že pro správné fungování lidského těla je kolagen zcela nezbytný.

Hladina kolagenu v lidském těle se s věkem snižuje

Ovšem, jak už to u lidí bývá, s přibývajícím věkem se hladina kolagenu v těle snižuje. Uvádí se, že hladina kolagenu začíná klesat okolo 35. roku života. Ovšem již okolo čtyřicítky je její pokles opravdu rapidní.

Jak úbytek kolagenu poznáte pouhým okem? Pokožka ztrácí svoji elasticitu, začnou se objevovat první vrásky, ale také svalová slabost a zvýšená lámavost nehtů a vlasů. Právě z těchto důvodu je praktické, zařadit do svého jídelníčku kolagen ve formě doplňků stravy a také do svého jídelníčku zařadit potraviny, které tvorbu kolagenu v těle podporují.

Jak poznat, že kolagenový doplněk stravy funguje?

Při užívání kolagenu ve formě doplňků stravy poznáte, zda je účinný, či nikoliv. Uvádí se, že v rozmezí od 4 do 12 týdnů byste totiž měli pozorovat změny na své pokožce. Po zařazení kolagenových doplňků byste tak měli pociťovat vyšší elasticitu pokožky i menší bolestivost kloubů.

Pokud se kýžený efekt nedostaví, můžete změnit značku doplňků stravy a také navštívit svého praktického lékaře kvůli konzultaci. Je-li hladina kolagenu ve vašem těle nízká, může vám totiž doporučit i nějaké léky na předpis.

Druhy kolagenu

Při výběru produktů s kolagenem, si můžete vybrat z několika variant. K dostání je:

hovězí kolagen,

kuřecí kolagen,

vepřový kolagen,

mořský kolagen,

veganský kolagen.

Každý si tak při výběru kolagenu přijde na své.

Typy kolagenových doplňků stravy

Pokud se rozhodnete začít užívat kolagenové doplňky stravy, nejčastěji narazíte na podobu prášků, které smícháte s vodou a následně vypijete, případně je můžete přimíchat do pokrmů. Ovšem existují také kolagenové doplňky ve formě tobolek a tekutin.

Zdroj obrázku: Ground Picture / Shutterstock.com

Jídelníček pro tvorbu kolagenu v těle

Tvorbu kolagenu v těle podporuje vitamin C. Při plánování jídelníčku, který má za úkol zkvalitnit stav vaší pokožky i kloubů, se tedy zaměřte na potraviny, co jsou na obsah vitaminu C bohaté. Jaké to jsou?

Přidejte do svého jídelníčku:

jahody,

pomeranče,

citrony,

černý rybíz,

česnek,

cibuli,

zelí,

červenou papriku,

maso,

sýry,

mléčné výrobky,

Nezapomínejte ani na vhodnou péči o svou pleť

Vzhled a kvalitu své pokožky můžete zlepšit také užíváním kvalitní kosmetiky. Existují tělové i pleťové krémy s obsahem kolagenu, které slibují vypnutější pleť a zdravě vypadající pokožku. Přestože s pomocí těchto krémů nevyhladíte všechny vrásky a vaše pleť zázračně neomládne o desítky let, správná a pravidelná péče o pokožku rozhodně není na škodu.

Pocítíte-li, že tvorba kolagenu se začíná snižovat a vaše pleť je povadlá, začínají se vám objevovat vrásky, pobolívají vás klouby a vaše vlasy a nehty jsou náchylnější k lámání, zamyslete se nad svým jídelníček.

Zařaďte do své stravy více potravin s obsahem vitaminu C a zvažte také kolagenové doplňky stravy. Za jejich zkoušku nic nedáte a pokud s nimi nebudete spokojeni, můžete je kdykoliv vysadit.

reklama
Související články
Neurovědci si již dlouho kladli otázku, zda jsou kojenci a batolata, kteří se ještě nenaučili mluvit, případně se u nich řeč teprve vyvíjí, schopni logického uvažování. Na její zodpovězení se ve své studii zaměřili odborníci z Pompeu Fabra University ve španělské Barceloně. Logické myšlení je základní kognitivní proces, který jedincům umožňuje činit racionální a informovaná […]
Na první pohled vypadá sklo jako jednoznačně pevná látka. Jenže pohled na vnitřní uspořádání jeho částic vnáší v tomto ohledu nemálo pochybností. Uvnitř totiž sklo vypadá spíše jako kapalina zamrzlá v čase. Tzv. amorfní pevné látky, jako je právě sklo, se vzpírají jednoduchému vysvětlení. Nový výzkum naznačuje, že někde mezi kapalným a pevným stavem se […]
Hmyz je stále častěji skloňován jako potravina budoucnosti, která nahradí jiné zdroje bílkovin ve stravě, protože je jejich jedinou alternativou šetrnou k životnímu prostředí. Vědci z katedry zemědělských, spotřebitelských a environmentálních věd (ACES) na University of Illinois se proto ve své studii zaměřili na zkoumání, jak moc je konzumace hmyzu zdraví prospěšná. „Kromě většího množství […]
První blok Jaderné elektrárny Temelín v květnu měnil palivo. Bylo to ještě ze zásob, které pocházelo z Ruska. V budoucnu už ho má nahradit palivo z Francie a Spojených států. Zatímco ale paliva je ve světě dostatek na 300 let, technologie se mění a zmenšují. Je budoucností české energetiky obří jaderka, nebo malé modulární elektrárny? Stále […]
Revoluční teleskop ELT (Extra Large Telescope) pro pozorování vesmíru z povrchu Země s primárním zrcadlem o průměru s 39 m bude největším dalekohledem na světě pro viditelné světlo a infračervené záření. Technicky mimořádně náročný projekt nedávno dosáhl významného milníku, když podle metodiky používané v projektovém řízení překročil hranici 50 % realizace. Dalekohled ELT staví Evropská […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz