Domů     Ostatní
Kolagen jako obrana pokožky proti zimnímu počasí

komerční sdělení
Zdroj obrázku: fizkes / Shutterstock.com

V zimě je naše pokožka vystavena opravdu drsnému zacházení. Teploty pod nulou, sněžení, ostrý vítr a další rozmary počasí mohou být pro lidskou pokožku někdy až bolestivé. Jak se proti zimnímu počasí ochránit a bránit?

Řešením může být kolagen. Jaké jsou jeho vlastnosti, kdy se používá a proč byste mu měli dát šanci?

Co je to kolagen?

Víte, co je kolagen a kde v lidském těle se nachází? Jedná se o bílkovinu, která je nerozpustná ve vodě a zároveň je stavebním prvkem pojivových a podpůrných tkání. Drtivou většinu kolagenu v lidském těle tvoří kolagen typu I. Kolagen typu I se nachází:.

v kůži,

v kostech,

ve šlachách,

ve vazivech.

Je tedy patrné, že pro správné fungování lidského těla je kolagen zcela nezbytný.

Hladina kolagenu v lidském těle se s věkem snižuje

Ovšem, jak už to u lidí bývá, s přibývajícím věkem se hladina kolagenu v těle snižuje. Uvádí se, že hladina kolagenu začíná klesat okolo 35. roku života. Ovšem již okolo čtyřicítky je její pokles opravdu rapidní.

Jak úbytek kolagenu poznáte pouhým okem? Pokožka ztrácí svoji elasticitu, začnou se objevovat první vrásky, ale také svalová slabost a zvýšená lámavost nehtů a vlasů. Právě z těchto důvodu je praktické, zařadit do svého jídelníčku kolagen ve formě doplňků stravy a také do svého jídelníčku zařadit potraviny, které tvorbu kolagenu v těle podporují.

Jak poznat, že kolagenový doplněk stravy funguje?

Při užívání kolagenu ve formě doplňků stravy poznáte, zda je účinný, či nikoliv. Uvádí se, že v rozmezí od 4 do 12 týdnů byste totiž měli pozorovat změny na své pokožce. Po zařazení kolagenových doplňků byste tak měli pociťovat vyšší elasticitu pokožky i menší bolestivost kloubů.

Pokud se kýžený efekt nedostaví, můžete změnit značku doplňků stravy a také navštívit svého praktického lékaře kvůli konzultaci. Je-li hladina kolagenu ve vašem těle nízká, může vám totiž doporučit i nějaké léky na předpis.

Druhy kolagenu

Při výběru produktů s kolagenem, si můžete vybrat z několika variant. K dostání je:

hovězí kolagen,

kuřecí kolagen,

vepřový kolagen,

mořský kolagen,

veganský kolagen.

Každý si tak při výběru kolagenu přijde na své.

Typy kolagenových doplňků stravy

Pokud se rozhodnete začít užívat kolagenové doplňky stravy, nejčastěji narazíte na podobu prášků, které smícháte s vodou a následně vypijete, případně je můžete přimíchat do pokrmů. Ovšem existují také kolagenové doplňky ve formě tobolek a tekutin.

Zdroj obrázku: Ground Picture / Shutterstock.com

Jídelníček pro tvorbu kolagenu v těle

Tvorbu kolagenu v těle podporuje vitamin C. Při plánování jídelníčku, který má za úkol zkvalitnit stav vaší pokožky i kloubů, se tedy zaměřte na potraviny, co jsou na obsah vitaminu C bohaté. Jaké to jsou?

Přidejte do svého jídelníčku:

jahody,

pomeranče,

citrony,

černý rybíz,

česnek,

cibuli,

zelí,

červenou papriku,

maso,

sýry,

mléčné výrobky,

Nezapomínejte ani na vhodnou péči o svou pleť

Vzhled a kvalitu své pokožky můžete zlepšit také užíváním kvalitní kosmetiky. Existují tělové i pleťové krémy s obsahem kolagenu, které slibují vypnutější pleť a zdravě vypadající pokožku. Přestože s pomocí těchto krémů nevyhladíte všechny vrásky a vaše pleť zázračně neomládne o desítky let, správná a pravidelná péče o pokožku rozhodně není na škodu.

Pocítíte-li, že tvorba kolagenu se začíná snižovat a vaše pleť je povadlá, začínají se vám objevovat vrásky, pobolívají vás klouby a vaše vlasy a nehty jsou náchylnější k lámání, zamyslete se nad svým jídelníček.

Zařaďte do své stravy více potravin s obsahem vitaminu C a zvažte také kolagenové doplňky stravy. Za jejich zkoušku nic nedáte a pokud s nimi nebudete spokojeni, můžete je kdykoliv vysadit.

Související články
V Brně se otevřela unikátní výstava Tisíc tváří Amazonie. Představuje kulturní a přírodní rozmanitost oblasti Velké Amazonie a přináší vhled do života původních domorodých obyvatel tohoto kulturního areálu. Inovativní a pozoruhodné je, že se jedná v první řadě o jejich vlastní sebeprezentaci, to znamená, že se příslušníci místních etnik na přípravě výstavy významnou měrou podíleli. […]
Když měl podle Bible Satan vybrat dostatečně kruté fyzické utrpení, které by prověřilo zbožnost Joba, zvolil svrbění. Velkou část příčin svědění na kůži lze vysvětlit vnějšími faktory, zdaleka ne ale všechny. Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží […]
Nový článek Michaliny Kazek a Lenky Chodákové z Laboratoře molekulární integrativní fyziologie drozofily, který vyšel v prestižním časopise Plos Biology, ukazuje, jak důležité je pro organismy nastavit rovnováhu mezi sílou imunitní odpovědi a ochranou sebe sama před toxickými efekty vlastní imunitní reakce. Zda je lepší mít vyšší šanci přežít boj s patogenem na úkor počtu […]
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíše: „Vzpomeň si na farmáře, který tvrdě pracoval, aby rýži vypěstoval. Když ji nebudeš jíst, bude se cítit špatně, protože jeho úsilí přijde […]
Světu začíná docházet pitná voda. Jejím nedostatkem trpí asi čtvrtina lidí na planetě, do konce roku 2050 jich přibude další miliarda. V průběhu 20. století přitom množství vody využívané lidmi rostlo dvojnásobným tempem oproti růstu populace. Voda, především její nedostatek, se může stát a do budoucna zřejmě i stane zdrojem konfliktu. Peter Gleick, šéf Pacific […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz