Domů     Zajímavosti
Kolagen jako obrana pokožky proti zimnímu počasí

komerční sdělení
Zdroj obrázku: fizkes / Shutterstock.com

V zimě je naše pokožka vystavena opravdu drsnému zacházení. Teploty pod nulou, sněžení, ostrý vítr a další rozmary počasí mohou být pro lidskou pokožku někdy až bolestivé. Jak se proti zimnímu počasí ochránit a bránit?

Řešením může být kolagen. Jaké jsou jeho vlastnosti, kdy se používá a proč byste mu měli dát šanci?

Co je to kolagen?

Víte, co je kolagen a kde v lidském těle se nachází? Jedná se o bílkovinu, která je nerozpustná ve vodě a zároveň je stavebním prvkem pojivových a podpůrných tkání. Drtivou většinu kolagenu v lidském těle tvoří kolagen typu I. Kolagen typu I se nachází:.

v kůži,

v kostech,

ve šlachách,

ve vazivech.

Je tedy patrné, že pro správné fungování lidského těla je kolagen zcela nezbytný.

Hladina kolagenu v lidském těle se s věkem snižuje

Ovšem, jak už to u lidí bývá, s přibývajícím věkem se hladina kolagenu v těle snižuje. Uvádí se, že hladina kolagenu začíná klesat okolo 35. roku života. Ovšem již okolo čtyřicítky je její pokles opravdu rapidní.

Jak úbytek kolagenu poznáte pouhým okem? Pokožka ztrácí svoji elasticitu, začnou se objevovat první vrásky, ale také svalová slabost a zvýšená lámavost nehtů a vlasů. Právě z těchto důvodu je praktické, zařadit do svého jídelníčku kolagen ve formě doplňků stravy a také do svého jídelníčku zařadit potraviny, které tvorbu kolagenu v těle podporují.

Jak poznat, že kolagenový doplněk stravy funguje?

Při užívání kolagenu ve formě doplňků stravy poznáte, zda je účinný, či nikoliv. Uvádí se, že v rozmezí od 4 do 12 týdnů byste totiž měli pozorovat změny na své pokožce. Po zařazení kolagenových doplňků byste tak měli pociťovat vyšší elasticitu pokožky i menší bolestivost kloubů.

Pokud se kýžený efekt nedostaví, můžete změnit značku doplňků stravy a také navštívit svého praktického lékaře kvůli konzultaci. Je-li hladina kolagenu ve vašem těle nízká, může vám totiž doporučit i nějaké léky na předpis.

Druhy kolagenu

Při výběru produktů s kolagenem, si můžete vybrat z několika variant. K dostání je:

hovězí kolagen,

kuřecí kolagen,

vepřový kolagen,

mořský kolagen,

veganský kolagen.

Každý si tak při výběru kolagenu přijde na své.

Typy kolagenových doplňků stravy

Pokud se rozhodnete začít užívat kolagenové doplňky stravy, nejčastěji narazíte na podobu prášků, které smícháte s vodou a následně vypijete, případně je můžete přimíchat do pokrmů. Ovšem existují také kolagenové doplňky ve formě tobolek a tekutin.

Zdroj obrázku: Ground Picture / Shutterstock.com

Jídelníček pro tvorbu kolagenu v těle

Tvorbu kolagenu v těle podporuje vitamin C. Při plánování jídelníčku, který má za úkol zkvalitnit stav vaší pokožky i kloubů, se tedy zaměřte na potraviny, co jsou na obsah vitaminu C bohaté. Jaké to jsou?

Přidejte do svého jídelníčku:

jahody,

pomeranče,

citrony,

černý rybíz,

česnek,

cibuli,

zelí,

červenou papriku,

maso,

sýry,

mléčné výrobky,

Nezapomínejte ani na vhodnou péči o svou pleť

Vzhled a kvalitu své pokožky můžete zlepšit také užíváním kvalitní kosmetiky. Existují tělové i pleťové krémy s obsahem kolagenu, které slibují vypnutější pleť a zdravě vypadající pokožku. Přestože s pomocí těchto krémů nevyhladíte všechny vrásky a vaše pleť zázračně neomládne o desítky let, správná a pravidelná péče o pokožku rozhodně není na škodu.

Pocítíte-li, že tvorba kolagenu se začíná snižovat a vaše pleť je povadlá, začínají se vám objevovat vrásky, pobolívají vás klouby a vaše vlasy a nehty jsou náchylnější k lámání, zamyslete se nad svým jídelníček.

Zařaďte do své stravy více potravin s obsahem vitaminu C a zvažte také kolagenové doplňky stravy. Za jejich zkoušku nic nedáte a pokud s nimi nebudete spokojeni, můžete je kdykoliv vysadit.

Související články
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele Staré říše, starý 4 800 let. Pochází tedy z doby, kdy vznikaly pyramidy. Co prozradil? Genom se snažily extrahovat z egyptských mumií četné laboratoře. V roce […]
Více než 400 primitivních koster prehistorických velryb bylo nalezeno v egyptském údolí Wadi Al-Hitan, což v překladu znamená „Údolí velryb“. Jejich zkoumání nabízí unikátní pohled na vývoj těchto tvorů, zejména jejich přerod ze suchozemských na mořské živočichy. Údolí velryb se nachází v egyptské saharské poušti. Místo bylo během pozdního eocénu, tedy v období před 55,8 […]
Mluvit s chatbotem může být jako snažit se obejmout ledničku – chladné, strojené a bez odezvy. A když jde o něco osobního? Často zjistíme, že robot prostě nestačí. Proč nás ale právě tato komunikace tolik stresuje? Když člověk mluví s člověkem, nejde jen o slova. Hraje se tu s gesty, výrazem tváře, tónem hlasu… někdy […]
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivést k životu. Budou se po naší planetě znovu prohánět mamuti, tasmánští tygři či blbouni nejapní? V dubnu letošního roku představila americká společnost Colossal Biosciences světu […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz