Domů     Technika
Vytisknout si kasárna? Armáda chce překvapit zlomovou 3D technologií
Martin Macourek 16.12.2022
Unikátní 3D tiskárny bude již brzy využívat i Armáda ČR

Průmysl může významně pomoci Armádě ČR se zaváděním a využíváním nových technologií, třeba těch, které jsou založeny na zavádění a efektivním využívání 3D tisku. I proto uspořádaly Univerzita obrany a nezisková organizace DefSec Innovation Hub setkání akademiků se zástupci armády a soukromého sektoru. .

„Setkání na této úrovni poskytují naši ozbrojeným silám jedinečnou příležitost mapovat trh a hledat ideální partnery. V následujících týdnech a měsících bude naše setkávání se soukromým sektorem intenzivní.

Musíme vědět, ‚co už existuje‘, najít způsoby, jak efektivně spolupracovat a využít know-how firem pro naše potřeby“, říká generál Robert Bielený, ředitel Sekce logistiky Ministerstva obrany. .

Pro naši armádu je 3D tisk mimořádně zajímavou technologií

Masky na obličej z tiskárny

Aditivní výroba (Additive manufacturing, AM), obecně známá jako 3D tisk, prokázala svou všestrannost, rychlost a užitečnost během nedávné pandemie COVID-19. Obličejové masky nebo chybějící náhradní díly dodaly profesionální, ale i hobby 3D tiskárny.

Nebylo to však poprvé, kdy se 3D tisk ukázal jako inovativní a revoluční technologie. Není pochyb, že nabízí velké využití i pro české ozbrojené síly.

„Konkrétně 3D tisk je pro nás technologií velmi atraktivní. Chtěli bychom si sami rychle vyrábět touto cestou, narážíme ale třeba na rigidní pravidla pro nakládání s materiálem, na jeho homologaci, katalogizaci a cenotvorbu,“ doplňuje generál Bielený. .

Fillamentum: Jsme připraveni

V celosvětovém měřítku bude mít využívání 3D tisku k vojenským účelům do roku 2027 hodnotu 1,7 miliardy dolarů. V červnu 2022 vydalo NATO výzvu k vytvoření koncepce a rámce digitálního úložiště aditivní výroby.

Armáda Spojených států má připravené projekty zahrnující výstavbu největší 3D tiskárny i budování vojenských kasáren prostřednictvím této technologie. V České republice je aditivní výroba pro potřeby AČR spíše v počáteční fázi.

Český soukromý sektor má ale s touto technologií již nemalé zkušenosti. „Vzhledem k okolnostem vojenské rozpočty nevyhnutelně rostou, chceme přispět k tomu, aby tyto zdroje byly využity smysluplně. Jsme připraveni českým ozbrojeným silám předat naše znalosti a dovednosti spojené s aditivní výrobou,“ říká Josef Doleček, majitel a zakladatel společnosti Fillamentum, která dlouhodobě spolupracuje se zahraničními armádami.

„Na spolupráci s ozbrojenými silami jsme připraveni,“ říká Josef Doleček, majitel a zakladatel společnosti Fillamentum

Koncepce 2030 počítá s 3D tiskem

Univerzita obrany a další akademická pracoviště vnímají v tomto kontextu svůj potenciál. Pro Jana Bořila, prorektora Univerzity obrany, je přenos poznatků vědy a techniky do praxe základním cílem. Východiskem je i armádní koncepce 2030, která s aplikacemi nových technologií, včetně 3D tisku, jednoznačně počítá.

„Třeba náhradní díly pro pozemní síly bychom si v dohledné době mohli tisknout sami,“ zdůrazňuje Bořil.

Pro DefSec Innovation Hub je spolupráce s Univerzitou obrany velmi důležitá, pomáhá jí realizovat dlouhodobé cíle. DefSec je jediná organizace v ČR, která se systematicky zabývá inovacemi v obranném a bezpečnostním sektoru.

„Naší významnou přidanou hodnotou je existence 16 hubů v celém transatlantickém prostoru, s nimiž úzce spolupracujeme. Civilně-vojenskou spolupráci a navazování kontaktů s evropskými a americkými inovačními huby vnímáme jako velkou příležitost pro české firmy i pro česká univerzitní pracoviště,“ upřesňuje Kristina Soukupová, prezidentka DefSec.

-apo-

FOTOGRAFIE: Fillamentum, Pavel Růžička

Související články
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Automobilka Toyota Motor Europe (TME) vybuduje nový typ provozu pro systematické zpracování vozidel na konci jejich životnosti. Oddělení pod názvem Toyota Circular Factory má v rámci recyklačního procesu uvést maximum materiálu z rozebíraných aut zpět do výroby. První takový provoz bude umístěný v rámci závodu společnosti Toyota Motor Manufacturing UK (TMUK) v Burnastonu, kde se […]
Objevy Technika 20.3.2025
Tento rychlý a obratný robotický hmyz by mohl v budoucnu pomáhat s mechanickým opylováním. Díky novému designu byl robot velikosti hmyzu schopen létat 100krát déle než předchozí verze. Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) vyvinuli novou generaci robotického hmyzu, který by v budoucnu mohl významně přispět k mechanickému opylování rostlin. Tento drobný robot, vážící méně […]
Technika Vesmír 17.3.2025
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, se už dávno stala nejvzdálenějším člověkem-vyrobeným objektem ve vesmíru. Málokdo ale ví, co s sebou do vesmírných dálav nese… Každého Američana stál zhruba tolik, jako jeden oběd v McDonaldu. Finanční náklady na program […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz