Starověké civilizace věřily, že Země je inteligentní organismus, který živí všechny, kteří s ní dokáží žít v souladu a ničí ty, jež jí drancují. S příchodem moderní vědy tato představa ustoupila téměř sterilnímu pohledu hledícímu na naši planetu jako na obrovský balvan pohybující se nekonečným vesmírem.
Profesorka Bettany Hughesová společně s dalšími odborníky však teorii o Matce Zemi oživuje. S využitím starověkých důkazů i nejnovějších technologií NASA naznačuje, že představy dávných civilizací o Gaie, tedy živoucí Zemi, nemusí být daleko od pravdy.
Strhující dokument Historie Matky Země: Odhalená Gaia o hledání odpovědi, zda minulost ukrývá klíč k naší budoucnosti, mohou diváci sledovat v prosinci na Viasat History.
Náš postoj k Zemi je aktuálně pod drobnohledem vědců, filozofů, ekonomů, vlád i korporací. Historička Bettany Hughesová zkoumá vztah lidstva a planety ze zcela jiného úhlu pohledu. Je přesvědčena, že starověké civilizace našly klíč k pochopení symbiózy mezi Zemí a jejím využíváním.
Proto diváky zavede do Řecka, Egypta, Istanbulu a Spojeného království, kde společně s místními odborníky poodhalí dávný pohled na svět prostřednictvím předkřesťanských bohů reprezentujících životadárnou zemi a vztah starověkých civilizací k nim.
Starověcí lidé věřili, že je Země inteligentní organismus, se kterým je nutné vycházet. Tuto tezi se vědkyně pokouší dokázat i pomocí nejnovějších vědeckých poznatků. Opravdu planeta vnímá, co s ní provádíme a reaguje? A pokud ano, chce se skutečně zbavit břemene zvaného lidstvo?
Podle Jamese Lovelocka, který v 70. letech minulého století jako první začal mluvit o opravdové ekologii tak, jak ji známe dnes, je Země opravdu něco jako živý organismus. Planeta připomíná Gaiu, jež je propojena dosud nepochopenými fyzikálními i chemickými procesy, které udržují v rovnováze různé ekosystémy.
Hughesová tuto hypotézu diskutuje s klimatickým vědcem profesorem Timem Lentonem. S odborníkem na klima doktorem Joem McConnellem odhaluje, jak drancování planety začala dávno před průmyslovou revolucí a s indickým filozofem Satishem Kumarem hledá důkazy o propojení všech živých i neživých věcí na planetě, ale i mimo ni v samotném vesmíru, což konfrontuje s nejnovějšími výzkumy NASA.
Dokument také nabízí pohled k našim dvěma nejbližším vesmírným sousedům, k Marsu a Venuši. Měli bychom zaměřit svoji pozornost na jiné planety, abychom drancovali i jejich potenciální zdroje, nebo bychom spíše měli řešit krizi, ve které se na Zemi nacházíme?
Odpověď nejen na tuto otázku dostanete na Viasat History v pátek 16. prosince 2022 od 21 hodin v dokumentu Historie Matky Země: Odhalená Gaia.