Domů     Objevy
Sladká a zdravá: Vědci objevili nová přírodní sladidla v citrusech
Zdroj: Pixabay

Po omezení cukrů volají zdravotníci i spotřebitelé. Jak ale docílit sladké chuti s minimem kalorií? Není to lehké, protože syntetické i přírodní náhražky cukru zkrátka nechutnají dobře. Výzkum vědců z Floridy však přináší průlomový objev, který by mohl tento problém vyřešit..

Cukr je dobrý sluha, ale zlý pán. Přehnaná obliba cukru může vést nejenom k obezitě, ale i k dalším zdravotním problémům a to včetně kardiovaskulárních onemocnění, diabetu 2. typu, některých druhů rakoviny i zhoršení kognitivních funkcí.

Jako dobrá zpráva proto zní novinka, se kterou přicházejí vědci z americké University of Florida. Podařilo se jim najít zcela nová přírodní sladidla v citrusových plodech, která mají potenciál stát se náhražkami cukru.

Sami výzkumníci přitom tvrdí, že by mohla změnit potravinářský a nápojový průmysl.

Nečekaný nález

Během několikaletého výzkumu našli američtí odborníci celkem 8 nových sladidel v 11 kultivarech citrusů. Nové sloučeniny pocházejí z grapefruitového hybridu a řady sladkých pomerančů a mandarinek. „Byli jsme schopni identifikovat přírodní zdroj umělého sladidla, oximu V, který nikdy předtím nebyl získán z žádného přírodního zdroje,“ přiblížil vedoucí výzkumu docent Yu Wang.

Něco takového se tak podařilo historicky zcela poprvé. Oxim V je chemická sloučenina, o které se poprvé začíná mluvit v roce 1976 jako o syntetickém analogu sladidla perillartinu (přírodní organická sloučenina, extrahovaná z asijských rostlin rodu Perilla, příbuzných máty). Je asi 450krát sladší než sacharóza a velmi dobře rozpustný.

Málo kalorií, ale mizerná chuť

Zní to velmi slibně, protože nahrazení a snížení cukru ve zpracovaných potravinách je dlouhodobým cílem nejenom zdravotníků, ale také potravinářského průmyslu. Také spotřebitelé chtějí sladce chutnající pomerančový džus či jiný nápoj, ale mají obavy z množství cukru.

Nová sladidla by mohla být řešením tohoto problému. Ta stávající totiž rozhodně nejsou ideální. Nahrazení cukru umělými, byť nekalorickými sladidly, jako je sacharin, sukralóza nebo aspartam, může negativně ovlivnit chuťové vlastnosti potravin a nápojů.

Mnohé z nich totiž zanechávají nežádoucí pachuť, jež mnozí lidé označují jako „kovovou“. Spotřebitelé proto stále více žádají přirozeně získaná sladidla, která se chuťově více podobají cukru. Ta současná ale nejsou obvykle schopná uspokojit nároky zákazníků, protože mnohé mají třeba lékořicové nebo nahořklé tóny.

Po všech stránkách přínosný výzkum

Pěstování některých druhů ovoce, ze kterého je možné přírodní sladidla získat, je ke všemu velmi náročné. Najít nekalorickou a přitom chutnou náhražku cukru tak nebylo snadné, a proto se výsledky amerických vědců dají považovat za průlomové.

Nové potenciální náhražky cukru vědci odhalili pomocí procesu zvaného metabolomická analýza. Metabolomika je přitom relativně nová vědní disciplína, zabývající se analýzou všech metabolitů (meziproduktů nebo koncových produktů látkové přeměny) v buňce.

Výzkum také zdůraznil hodnotu této metody, která by mohla výrazněji zvýšit šance na identifikaci modulátorů chuti v přírodních zdrojích. Tato zjištění pro potravinářský průmysl otevírají příležitost vyrábět potraviny a nápoje s nižším obsahem cukru a menším množstvím kalorií při zachování sladké a příjemné chuti pomoci přírodních produktů.

Autor: Kateřina M. Košutová

Související články
Přesnější a rychlejší mapování znečištění vodních ploch i lepší ovládání pasivních hladinových plavidel tažených lodí byly hlavní cíle projektů kooperace robotických dronů vyvíjených Skupinou multirobotických systémů FEL ČVUT (MRS) a autonomně řízených lodí. Výsledky představili výzkumníci před pár dny u břehů vodní nádrže Orlík. Nad hladinu a okolní louky se vzneslo během soustřední v minulých dnech […]
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vědci poprvé prozkoumali nejmodernější technologií. O překvapení nebylo nouze – a nepatřila vždy k nejpříjemnějším. Už od svého objevu v Itálii roku 1931 […]
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižním Walesu, který dokáže tisknout efektivní náhrady tkáně přímo v lidském těle. Nový chirurgický nástroj pojmenovali u protinožců jako F3DB, což je […]
Byla to senzace, když v roce 2003 na indonéském ostrově Flores našli vědci kosterní pozůstatky asi metr vysokého humanoida. Právě kvůli výšce se mu začalo přezdívat hobit. Kdo byli tito lidé ale zač? Trpěli záhadnou nemocí, v jejímž důsledku se zmenšili, jak si experti myslí? Oficiálně jde o člověka floreského (Homo floresiensis), mnohem více se však uchytilo […]
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě. U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo borrelií infikováno i více než 30 […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz