Domů     Vesmír
Mise sondy InSight se chýlí ke konci
Matěj Soukup 7.12.2022
Zdroj: NASA, Public domain, via Wikimedia Commons

S koncem roku 2022 nebo počátkem roku 2023 by definitivně měla přestat fungovat sonda InSight, která od listopadu 2018 operuje na povrchu Marsu. Ačkoliv se předpokládalo, že její mise v drsném prostředí rudé planety potrvá pouze dva pozemské roky, fungovala sonda nepřetržitě více než dvakrát delší dobu..

Důvodem, proč se sonda brzy uloží k věčnému odpočinku na Marsu, jsou postupně selhávající solární panely, které dodávají životadárnou energii jejím přístrojům. Ty se však zanáší prachem a přestávají vyrábět energii.

Přirozené čištění větrem vanoucím na povrchu planety u sondy InSight nepomůže, protože v místě, kde operuje, tyto větry nevanou dostatečně silně. Že jsou však pro čištění solárních panelů použitelné, se prokázalo například u roveru Spirit.

Měřila „Marsotřesení“

Sonda InSight letos na Marsu zaznamenala zemětřesení o síle pěti stupňů Richterovy škály, které se stalo nejsilnějším kdy na Marsu zachyceným. Na začátku listopadu 2022 objevila sonda InSight na Marsu nový kráter poté, co její seismograf detekoval další silné zemětřesení.

Dopad meteoritu, který jej způsobil, vytvořil na povrchu planety kráter, který má podle tvrzení vědců být jedním z největších nově detekovaných od chvíle, co jsme začali zkoumat rudou planetu.

Objev nového kráteru může mít důsledky pro další plány NASA, které zahrnují mise na Mars s lidskou posádkou. Asteroid, který vytvořil nový kráter, měl podle odhadů průměr mezi pěti a dvanácti metry. V zemské atmosféře by shořel a neznamenal by žádné ohrožení, ale totéž se nedá říci o řídké atmosféře Marsu.

Test minisatelitů

Úkolem sondy InSight bylo kromě  zkoumat procesy, které vedly ke vzniku všech terestrických planet ve Sluneční soustavě. Data, která získala, měla posloužit k zodpovězení otázky, proč se od sebe Země a Mars, které vznikly před 4,5 miliardami let ze stejného základního materiálu, ve vnitřním složení odlišují.

Součástí mise byly i testy dvou minisatelitů typu CubeSat, které se po startu během cesty k Marsu od družice oddělily a po průletu kolem Marsu zůstaly na heliocentrické dráze. Šlo o první satelity, které kdy opustily zemskou orbitu.

Štítky:
reklama
Související články
Dostat člověka na Měsíc, to je oč tu běží… A dlouho připravovaná mise Artemis II. má NASA tento sen znovu splnit. To ale není to jediné, čím se program hodlá zapsat do dějin. Od chvíle kdy noha Neila Armstronga (1930–2012) ve skafandru, poprvé vstoupila na prašný povrch Měsíce, uplynulo 54 let. Společně s Buzzem Aldrinem […]
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopravit na Zemi. Mise je splněna, kapsle dnes dosedla na povrch pouště v Utahu. Podle NASA je navíc neporušená, takže vědci se […]
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této polévce mohou přežívat mimozemské organismy… Pozorování provedená vesmírným teleskopem Jamese Webba naznačují, že suchý led čili zmrzlý oxid uhličitý detekovaný na povrchu Europy […]
V sobotu 23. září 2023 v 8 hodin a 50 minut našeho času nastane podzimní rovnodennost. Z astronomického pohledu jde o okamžik, kdy se střed slunečního kotouče ocitne na světovém rovníku v souhvězdí Panny, severně od jasné hvězdy Spica. Pozorovat noční oblohu můžete v tento den třeba v brněnské hvězdárně a planetáriu, program naleznete zde. Vzácně může […]
Snímek otisku boty Buzze Aldrina na Měsíci patří mezi kultovní. Na povrchu věčného souputníka Země se dnes nachází stovky stop, které tam zanechalo 12 astronautů mise Apollo mezi roky 1969 až 1972. Bez větru a deště tam zůstanou miliony let. Nyní se NASA připravuje na návrat člověka na Měsíc, při kterém nesmí chybět, vedle nových […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz