Domů     Vesmír
Mise sondy InSight se chýlí ke konci
Matěj Soukup
od Matěj Soukup 7.12.2022
Zdroj: NASA, Public domain, via Wikimedia Commons

S koncem roku 2022 nebo počátkem roku 2023 by definitivně měla přestat fungovat sonda InSight, která od listopadu 2018 operuje na povrchu Marsu. Ačkoliv se předpokládalo, že její mise v drsném prostředí rudé planety potrvá pouze dva pozemské roky, fungovala sonda nepřetržitě více než dvakrát delší dobu..

Důvodem, proč se sonda brzy uloží k věčnému odpočinku na Marsu, jsou postupně selhávající solární panely, které dodávají životadárnou energii jejím přístrojům. Ty se však zanáší prachem a přestávají vyrábět energii.

Přirozené čištění větrem vanoucím na povrchu planety u sondy InSight nepomůže, protože v místě, kde operuje, tyto větry nevanou dostatečně silně. Že jsou však pro čištění solárních panelů použitelné, se prokázalo například u roveru Spirit.

Měřila „Marsotřesení“

Sonda InSight letos na Marsu zaznamenala zemětřesení o síle pěti stupňů Richterovy škály, které se stalo nejsilnějším kdy na Marsu zachyceným. Na začátku listopadu 2022 objevila sonda InSight na Marsu nový kráter poté, co její seismograf detekoval další silné zemětřesení.

reklama

Dopad meteoritu, který jej způsobil, vytvořil na povrchu planety kráter, který má podle tvrzení vědců být jedním z největších nově detekovaných od chvíle, co jsme začali zkoumat rudou planetu.

Objev nového kráteru může mít důsledky pro další plány NASA, které zahrnují mise na Mars s lidskou posádkou. Asteroid, který vytvořil nový kráter, měl podle odhadů průměr mezi pěti a dvanácti metry. V zemské atmosféře by shořel a neznamenal by žádné ohrožení, ale totéž se nedá říci o řídké atmosféře Marsu.

Test minisatelitů

Úkolem sondy InSight bylo kromě  zkoumat procesy, které vedly ke vzniku všech terestrických planet ve Sluneční soustavě. Data, která získala, měla posloužit k zodpovězení otázky, proč se od sebe Země a Mars, které vznikly před 4,5 miliardami let ze stejného základního materiálu, ve vnitřním složení odlišují.

reklama

Součástí mise byly i testy dvou minisatelitů typu CubeSat, které se po startu během cesty k Marsu od družice oddělily a po průletu kolem Marsu zůstaly na heliocentrické dráze. Šlo o první satelity, které kdy opustily zemskou orbitu.

Štítky:
reklama
Související články
V úterý 7. února 2023 publikoval americký úřad NASA jako prestižní Astronomický snímek dne fotografii s názvem „A Comet and Two Dippers“ (Kometa a dva vozy), jehož autorem je Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Snímek vznikl 26. ledna 2023 ve Vysokých Tatrách, kam se autor snímku vydal za jasným počasím nad hladinu inverze […]
Saturnův měsíc Enceladus je v hledáčku astrobiologů už nějakou dobu. Ač svými rozměry nevelký, schovává v sobě řadu tajemství. To, že se pod jeho ledovým příkrovem ukrývá vodní oceán, je vědcům známo už nějakou dobu. Čerstvé analýzy ale ukazují nové skutečnosti o jeho chemickém složení. Už sonda Cassini, která Saturn a jeho měsíce zkoumala mezi […]
Astronomové objevili dvanáct dosud neznámých měsíců obíhajících kolem největší planety Sluneční soustavy Jupiteru. Král našeho planetárního systému tak obrátil skóre proti svému největšímu konkurentovi Saturnu a nyní na počet známých měsíců vede 92:83. Dosud neznámé měsíce byly objeveny pomocí pozemských teleskopů umístěných na Havaji a v Chile v loňském a předloňském roce. Nejedná se o […]
Jeden je od naší domovské planety vzdálený zhruba 630 milionů kilometrů, ten druhý dvakrát tolik… Přesto představují světy, které by se dali kolonizovat. NASA hodlá prozkoumat potenciál dvou vzdálených měsíců dvou plynných obrů: Europy a Titanu. Prvním kandidátem v dlouhé „výzkumné šňůře“ se stane druhý nejbližší Jupiterův měsíc, Europa. Právě pod jeho ledovou krustou se […]
Společnost Honda podepsala smlouvu o výzkumu a vývoji s japonskou kosmickou agenturou Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) týkající se „systému oběhu obnovitelné energie“, který má dodávat elektřinu pro zachování funkčnosti životního prostoru a různých systémů lunárních vozítek. Na základě této smlouvy agentura JAXA pověří společnost Honda, aby nejprve provedla koncepční studie a poté do konce […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz