Domů     Vesmír
Mise sondy InSight se chýlí ke konci
Matěj Soukup 7.12.2022
Zdroj: NASA, Public domain, via Wikimedia Commons

S koncem roku 2022 nebo počátkem roku 2023 by definitivně měla přestat fungovat sonda InSight, která od listopadu 2018 operuje na povrchu Marsu. Ačkoliv se předpokládalo, že její mise v drsném prostředí rudé planety potrvá pouze dva pozemské roky, fungovala sonda nepřetržitě více než dvakrát delší dobu..

Důvodem, proč se sonda brzy uloží k věčnému odpočinku na Marsu, jsou postupně selhávající solární panely, které dodávají životadárnou energii jejím přístrojům. Ty se však zanáší prachem a přestávají vyrábět energii.

Přirozené čištění větrem vanoucím na povrchu planety u sondy InSight nepomůže, protože v místě, kde operuje, tyto větry nevanou dostatečně silně. Že jsou však pro čištění solárních panelů použitelné, se prokázalo například u roveru Spirit.

Měřila „Marsotřesení“

Sonda InSight letos na Marsu zaznamenala zemětřesení o síle pěti stupňů Richterovy škály, které se stalo nejsilnějším kdy na Marsu zachyceným. Na začátku listopadu 2022 objevila sonda InSight na Marsu nový kráter poté, co její seismograf detekoval další silné zemětřesení.

Dopad meteoritu, který jej způsobil, vytvořil na povrchu planety kráter, který má podle tvrzení vědců být jedním z největších nově detekovaných od chvíle, co jsme začali zkoumat rudou planetu.

Objev nového kráteru může mít důsledky pro další plány NASA, které zahrnují mise na Mars s lidskou posádkou. Asteroid, který vytvořil nový kráter, měl podle odhadů průměr mezi pěti a dvanácti metry. V zemské atmosféře by shořel a neznamenal by žádné ohrožení, ale totéž se nedá říci o řídké atmosféře Marsu.

Test minisatelitů

Úkolem sondy InSight bylo kromě  zkoumat procesy, které vedly ke vzniku všech terestrických planet ve Sluneční soustavě. Data, která získala, měla posloužit k zodpovězení otázky, proč se od sebe Země a Mars, které vznikly před 4,5 miliardami let ze stejného základního materiálu, ve vnitřním složení odlišují.

Součástí mise byly i testy dvou minisatelitů typu CubeSat, které se po startu během cesty k Marsu od družice oddělily a po průletu kolem Marsu zůstaly na heliocentrické dráze. Šlo o první satelity, které kdy opustily zemskou orbitu.

Štítky:
Související články
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1 miliSievertu (mSv) ionizujícího záření. Dalších přibližně 6,1 mSv za rok načerpá tím, že chodí k lékaři, jí, pije, dýchá a funguje ve světě, ve kterém […]
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
Zatímco přivrácená strana Měsíce byla lidmi prozkoumána do detailu, ta druhá, odvrácená lidstvu dlouho unikala. To nyní změnila čínská sonda, Čchang-e 6, která na ní přistála a nasbírala na ní vzorky hornin, které nyní doputovaly zpět na Zemi. Měsíc, věčný souputník naší Země je s ní v takzvané vázané rotaci. Což znamená, že je k […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz