Domů     Medicína
Visí přežití lidstva na vlásku?

Predikce zní jasně… Rok 2045 by mohl být pro obyvatele vyspělých zemích zlomový. Možnost či nemožnost početí by totiž mohla od té chvíle záviset pouze na schopnostech lékařů.

Alespoň podle Shanny Swanové, autorky úspěšné publikace Count Down, která se poprvé na pultech knihkupectví objevila v roce 2017. Její obsah vychází ze studie zveřejněné ve stejném roce, a ta uvádí, že počet spermií v ejakulátu mužů žijících v západních zemích v letech 1973–2011 klesl v průměru o polovinu.

„Je to vážné. Pokud by snižování počtu spermií pokračovalo stejně rychle jako do roku 2017, pak by už roku 2045 měl průměrný muž nula spermií,“ uvedla. Jako hlavního viníka celosvětového problému označuje chemikálie, jež negativně ovlivňují lidský organismus.

Zrádná chemie

Jako nejvíce problematické se jeví látky, které zasahují do funkcí lidských pohlavních hormonů, testosteronu a estrogenu. „Mohou lidské tělo přesvědčit, že má daného hormonu dostatek a není tedy zapotřebí produkovat ho více, množství hormonu v těle pak klesá,“ uvedla Swannová.

Obavy by měly vzbuzovat také ftaláty, jež se hojně využívají jako změkčovadla plastů. Podle vědců dokáží rapidně snížit hladinu testosteronu, což u mužů způsobuje pokles počtu spermií. Neblahý vliv ale mají také na ženy, kterým nejenže utlumují libido, ale mohou mít na svědomí i předčasné porody nebo ještě hůře – samovolné potraty. V případě dívek bývá skloňována předčasná puberta.

Černá listina

Nálepku „nebezpečná“ si vysloužil také bisfenol A. Látka, jež se hojně využívá při výrobě plastů. Právě díky němu jsou pevnější a odolnější. V organismu se ovšem chová podobně jako estrogen, čímž primárně snižuje ženské reprodukční schopnosti.

U mužského pokolení dochází k poruchám erekce a snížení chuti na sex. To ale bohužel není vše. Na černé listině se ocitly i bromované zpomalovače hoření (BFRs) a některé typy pesticidů nebo herbicidů.

Boření mýtů

Z výzkumu Swannové rovněž vyplynulo, že mnohem častěji na odborná pracoviště asistované reprodukce míří mladší ženy, jelikož se u nich objevilo více problémů s plodností, než u předchozích generací. Vyvrátila tak mýtus, že umělé oplodnění hojně využívají ženy, které upřednostňují kariéru před mateřstvím a myšlenka na těhotenství u nich „zaklepe na dveře“ až kolem 35. roku.

Co vše mužům škodí?

Za příčiny mužské neplodnosti označují lékaři působící na reprodukčních klinikách nejčastěji následky onemocnění příušnicemi během dospívání. Dále jde o vrozené či získané poruchy mužských reprodukčních orgánů – zejména o nesestouplá varlata.

Potrápit dokáže také varikokéla, neboli rozšíření žilní pleteně jdoucí od varlete. Kvalita spermií se odvíjí i od životního stylu, početí potomka nepřeje kupříkladu kouření, nadměrné saunování nebo nestřídmé pití alkoholu.

reklama
Související články
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat nekuřáky s vysokým rizikem vzniku rakoviny plic.  Tento model je založen na 147 497 snímcích hrudníku od asymptomatických kuřáků a nekuřáků. Model se „naučil“ rozpoznávat vzory spojené s onemocněním plic na rentgenových […]
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejspíš všichni. Pokud nám lékař předepíše lék, který na naše obtíže funguje, nevidíme důvod v něm nepokračovat do té doby, dokud tuto výhodu neztratí – tedy […]
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnózu vyslechne na 900 lidí, s mírnou převahou mužů. A prognóza? Ta se liší případ od případu. „Pro nádory postihující mozek a mozkové obaly je […]
Uhlí, které ze všech zfosilních paliv znečišťuje životní prostředí nejvíce, je pro lidské zdraví mnohem škodlivější, než se dosud myslelo. Emise z uhlí jsou spojeny s dvojnásobným rizikem úmrtí ve srovnání s jemnými částicemi z jiných zdrojů. Nová studie publikovaná tento týden v časopise Science zjistila, že počet úmrtí souvisejících s emisemi z uhelných elektráren […]
Trendem dnešní doby je, že přibývá infarktů myokardu i mezi mladými lidmi. Podle lékařů za tím stojí zejména nezdravý životní styl a přemíra stresu. Vítají tak fakt, že by jim do budoucna mohla s odhadem rizika vzniku této náhlé srdeční příhody pomoci umělá inteligence. Infarktem myokardu se rozumí náhlé přerušení krevního zásobování části srdce. Nejčastěji […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz