Domů     Medicína
Visí přežití lidstva na vlásku?

Predikce zní jasně… Rok 2045 by mohl být pro obyvatele vyspělých zemích zlomový. Možnost či nemožnost početí by totiž mohla od té chvíle záviset pouze na schopnostech lékařů.

Alespoň podle Shanny Swanové, autorky úspěšné publikace Count Down, která se poprvé na pultech knihkupectví objevila v roce 2017. Její obsah vychází ze studie zveřejněné ve stejném roce, a ta uvádí, že počet spermií v ejakulátu mužů žijících v západních zemích v letech 1973–2011 klesl v průměru o polovinu.

„Je to vážné. Pokud by snižování počtu spermií pokračovalo stejně rychle jako do roku 2017, pak by už roku 2045 měl průměrný muž nula spermií,“ uvedla. Jako hlavního viníka celosvětového problému označuje chemikálie, jež negativně ovlivňují lidský organismus.

Zrádná chemie

Jako nejvíce problematické se jeví látky, které zasahují do funkcí lidských pohlavních hormonů, testosteronu a estrogenu. „Mohou lidské tělo přesvědčit, že má daného hormonu dostatek a není tedy zapotřebí produkovat ho více, množství hormonu v těle pak klesá,“ uvedla Swannová.

reklama

Obavy by měly vzbuzovat také ftaláty, jež se hojně využívají jako změkčovadla plastů. Podle vědců dokáží rapidně snížit hladinu testosteronu, což u mužů způsobuje pokles počtu spermií. Neblahý vliv ale mají také na ženy, kterým nejenže utlumují libido, ale mohou mít na svědomí i předčasné porody nebo ještě hůře – samovolné potraty. V případě dívek bývá skloňována předčasná puberta.

Černá listina

Nálepku „nebezpečná“ si vysloužil také bisfenol A. Látka, jež se hojně využívá při výrobě plastů. Právě díky němu jsou pevnější a odolnější. V organismu se ovšem chová podobně jako estrogen, čímž primárně snižuje ženské reprodukční schopnosti.

U mužského pokolení dochází k poruchám erekce a snížení chuti na sex. To ale bohužel není vše. Na černé listině se ocitly i bromované zpomalovače hoření (BFRs) a některé typy pesticidů nebo herbicidů.

Boření mýtů

Z výzkumu Swannové rovněž vyplynulo, že mnohem častěji na odborná pracoviště asistované reprodukce míří mladší ženy, jelikož se u nich objevilo více problémů s plodností, než u předchozích generací. Vyvrátila tak mýtus, že umělé oplodnění hojně využívají ženy, které upřednostňují kariéru před mateřstvím a myšlenka na těhotenství u nich „zaklepe na dveře“ až kolem 35. roku.

Co vše mužům škodí?

Za příčiny mužské neplodnosti označují lékaři působící na reprodukčních klinikách nejčastěji následky onemocnění příušnicemi během dospívání. Dále jde o vrozené či získané poruchy mužských reprodukčních orgánů – zejména o nesestouplá varlata.

reklama

Potrápit dokáže také varikokéla, neboli rozšíření žilní pleteně jdoucí od varlete. Kvalita spermií se odvíjí i od životního stylu, početí potomka nepřeje kupříkladu kouření, nadměrné saunování nebo nestřídmé pití alkoholu.

reklama
Související články
Herbář zdraví nezajímají písmena, bylinky se na abecedu dívají skrze listy. Je jedno, jestli jde o jetel, kozlík nebo křídlatku. To nejzákladnější je, aby rostliny prospívaly… V naší přírodě se nachází více jak 280 druhů léčivých rostlin. Nazýváme je bylinami a staly se zdrojem léčivých tzv. biologicky aktivních látek. Ve 26. díle našeho seriálu o […]
Podle vědců z Kodaňské univerzity může šálek kávy s mlékem prospět vašemu zdraví. Obsahuje totiž kombinaci proteinů a antioxidantů, která zvyšuje obranyschopnost organismu. Jak to funguje? Reakcí našeho organismu na poškození, případně napadení viry, bakteriemi a parazity, je zánět. Už lékaři ve starověkém Římě, konkrétně lékař Aulus Cornelius Celsus (25 př. n. l. –50 n. […]
Koktavost, nazývaná odborně balbuties či balbutismus, je řečová vada, která jen v Česku trápí desítky tisíc lidí, odhady hovoří až o dvou stech tisících. Ačkoliv člověka v zásadě nikterak neomezuje v běžných životních úkonech, co se týče domácnosti a povětšinou i práce, v sociálních kruzích může znamenat značný handicap. Efektivní léčba nebyla dosud odhalena a v současnosti funguje především […]
Ze všech lidských poruch patří k těm nejprobádanějším. Její podstatou je neustálý souboj mezi mozkem a emocionálně silnými podněty, který lidský hardware nemá šanci vyhrát. Neurovývojový syndrom, známý spíše pod zkratkou ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder), o sobě totiž dává vědět již v raném věku dítěte, kdy se pomalu stává nepřítelem číslo jedna. Za jeho […]
Pocit „již viděného“ prožil alespoň jednou každý z nás. Zatímco mezi laickou veřejností vzbuzuje tento fenomén více otázek než odpovědí, čeští vědci možná našli k záhadě klíč Zatímco parapsychologové věří, že déjà vu souvisí se zážitky z našich minulých životů nebo s nadpřirozenými schopnostmi, odborná veřejnost stále zůstává u holých faktů a výzkumu. Ta (ne)dominantní […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz