Domů     Medicína
Visí přežití lidstva na vlásku?

Predikce zní jasně… Rok 2045 by mohl být pro obyvatele vyspělých zemích zlomový. Možnost či nemožnost početí by totiž mohla od té chvíle záviset pouze na schopnostech lékařů.

Alespoň podle Shanny Swanové, autorky úspěšné publikace Count Down, která se poprvé na pultech knihkupectví objevila v roce 2017. Její obsah vychází ze studie zveřejněné ve stejném roce, a ta uvádí, že počet spermií v ejakulátu mužů žijících v západních zemích v letech 1973–2011 klesl v průměru o polovinu.

„Je to vážné. Pokud by snižování počtu spermií pokračovalo stejně rychle jako do roku 2017, pak by už roku 2045 měl průměrný muž nula spermií,“ uvedla. Jako hlavního viníka celosvětového problému označuje chemikálie, jež negativně ovlivňují lidský organismus.

Zrádná chemie

Jako nejvíce problematické se jeví látky, které zasahují do funkcí lidských pohlavních hormonů, testosteronu a estrogenu. „Mohou lidské tělo přesvědčit, že má daného hormonu dostatek a není tedy zapotřebí produkovat ho více, množství hormonu v těle pak klesá,“ uvedla Swannová.

Obavy by měly vzbuzovat také ftaláty, jež se hojně využívají jako změkčovadla plastů. Podle vědců dokáží rapidně snížit hladinu testosteronu, což u mužů způsobuje pokles počtu spermií. Neblahý vliv ale mají také na ženy, kterým nejenže utlumují libido, ale mohou mít na svědomí i předčasné porody nebo ještě hůře – samovolné potraty. V případě dívek bývá skloňována předčasná puberta.

Černá listina

Nálepku „nebezpečná“ si vysloužil také bisfenol A. Látka, jež se hojně využívá při výrobě plastů. Právě díky němu jsou pevnější a odolnější. V organismu se ovšem chová podobně jako estrogen, čímž primárně snižuje ženské reprodukční schopnosti.

U mužského pokolení dochází k poruchám erekce a snížení chuti na sex. To ale bohužel není vše. Na černé listině se ocitly i bromované zpomalovače hoření (BFRs) a některé typy pesticidů nebo herbicidů.

Boření mýtů

Z výzkumu Swannové rovněž vyplynulo, že mnohem častěji na odborná pracoviště asistované reprodukce míří mladší ženy, jelikož se u nich objevilo více problémů s plodností, než u předchozích generací. Vyvrátila tak mýtus, že umělé oplodnění hojně využívají ženy, které upřednostňují kariéru před mateřstvím a myšlenka na těhotenství u nich „zaklepe na dveře“ až kolem 35. roku.

Co vše mužům škodí?

Za příčiny mužské neplodnosti označují lékaři působící na reprodukčních klinikách nejčastěji následky onemocnění příušnicemi během dospívání. Dále jde o vrozené či získané poruchy mužských reprodukčních orgánů – zejména o nesestouplá varlata.

Potrápit dokáže také varikokéla, neboli rozšíření žilní pleteně jdoucí od varlete. Kvalita spermií se odvíjí i od životního stylu, početí potomka nepřeje kupříkladu kouření, nadměrné saunování nebo nestřídmé pití alkoholu.

Související články
Medicína 18.4.2025
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tento přístup pomohl pomoci významně posunout screening a diagnostiku rakoviny. Test je poháněn umělou inteligencí, která zkoumá rozdíly v molekulách, nacházejících se v […]
Medicína 17.4.2025
Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal […]
Medicína 15.4.2025
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou poptávkou po krevních transfuzích z důvodu zvýšeného stárnutí populace, provádění rozsáhlých chirurgických zákroků či léčby chemoterapií, teroristických útoků i mezinárodních vojenských konfliktů. […]
Medicína 15.4.2025
Většina lidí si nevybaví nic, případně jen velmi málo z doby, kdy jim byly méně než tři roky. Už slavný rakouský psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nazval tento jev infantilní amnézií. Pokud jsou tyto vzpomínky klíčem k rozvoji naší identity v dospělosti, jak je možné, že si je nepamatujeme? Paměť je složitý a komplexní […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz