Už více než rok a půl zkoumá rover Perseverance povrch Marsu. Pohybuje se v oblasti kráteru Jezero, v místech, kde se v dávných dobách vyskytovala voda. Kromě stop, které zdejší výskyt vody v minulosti potvrzují, zde vozítko našlo velké množství organických látek..
Vědci poprvé použili palubní ultrafialový spektrometr nazvaný „SHERLOC“. Zařízení využívá různé spektrometry, kamery a také laser ke zkoumání organických látek a minerálů, které v minulosti přišly do kontaktu s vodou, a které by mohly být indikátory minulých mikrobiálních forem života.
Shromážděné vzorky jsou uloženy ve zkumavkách, aby mohly být v budoucnu převezeny na Zemi pro další výzkum. Podle vědců tyto horninové částice obsahují „chemický recept“, který může prokázat existenci dávného života na Marsu.
V rozhovoru pro deník Washington Post popsala badatelka NASA Abigail Allwoodová tento objev jako „úžasný“. Ona a její tým objevili organické látky prakticky v každé hornině, na kterou narazili. Vědci zároveň zjistili, že kráter Jezero byl vodou zaplaven nejméně třikrát.
Podle geologa z Texaské univerzity Michaela Tice, mohly tyto podmínky udržet malá společenstva mikroorganismů.
Zda tomu tak skutečně bylo, vědci zjistí, až budou vzorky dopraveny na Zemi. NASA doufá, že by se tak mohlo stát v roce 2030.