Domů     Příroda
První klonovaný velký savec: Seznamte se s Dolly
Matěj Soukup
od Matěj Soukup 23.11.2022
Zdroj: Creative Commons

Je 22. února roku 1997. Novináři z celé Británie se sjíždí do malého skotského městečka Roslin. Vědci z místního biologického ústavu totiž právě oznámili absolutní senzaci. Podařilo se jim naklonovat prvního velkého savce – ovci, která dostala jméno Dolly..

Dolly způsobí totální poprask, protože klonování zvířat je v té době ještě v plenkách a klonují se výhradně malá zvířata – často obojživelníci. Zkusit to s ovcí je něco úplně jiného. Vědci z Roslinu na to navíc jdou úplně jinou metodou.

Do té doby se klonuje pouze z embryí, ale oni to hodlají zkusit přímo z buňky dospělé ovce.

Stovky marných pokusů

Mají následující plán: Z jedné ovce vezmou genetickou informaci z jádra. Z druhé ovce vezmou vaječnou buňku, ze které jádro odstraní, místo něj vsadí jádro z první buňky a celou geneticky modifikovanou buňku vsadí do třetí ovce, která ji donosí a normálně porodí.

reklama

Zdá se to být jednoduché, ale rizik je celá řada. Celé je to vlastně metoda pokus – omyl a nikdo neví, jak to dopadne.

A dopadá to špatně. Nový zárodek buď nevzejde vůbec, nebo vzejde geneticky zmutovaný, nebo ho třetí ovce není schopná donosit. Laboratoř se plní desítkami zmutovaných nedonošených ovčích embryí a vědci už si málem zoufají.

Až 277. pokus se konečně podaří. Narodí se zcela zdravá ovce, která dostane jméno Dolly.

Kritika přijde i od papeže

Svůj převratný úspěch vědci nejprve půl roku tají kvůli riziku možných komplikací, ale v únoru 1997 jsou si už natolik jistí, že se o svůj úspěch podělí s veřejností. Záznam a fotografie Dolly obletí toho dne zprávy po celém světě.

reklama

Člověk ještě nikdy nepostoupil v přetváření přírody tak daleko. Zároveň to ale vyvolá celou řadu argumentů proti takovým zásahům do přirozeného vývoje. Ozývají se především náboženské spolky a také samotný papež.

Všichni se táží, kdy začneme klonovat lidi a že něco takového je proti přírodě. Klonování lidí je dnes v drtivé většině zemí nelegální.

Vědcům se však nakonec podaří svůj projekt uhájit s tím, že je možné jej teoreticky využít při léčbě rakoviny nebo neplodnosti. Dolly postupně přirozenou cestou porodila šest zdravých mláďat a až později se u ní začaly projevovat nemoci, které mohly souviset s klonováním.

Zemřela nakonec v šesti letech, což je polovina běžného ovčího věku. Dnes je vystavená vycpaná v muzeu v Edinburghu.

reklama
Související články
V posledních letech byli netopýři nejčastěji spojováni s epidemií koronaviru. Nyní však vědeckou komunitu pobuřuje jiná skutečnost… jejich pozůstatky na prodej. Jen v říjnu loňského roku se na nákupní platformě Etsy objevilo přes 500 nabídek mrtvých živočichů. Na konkurenčním eBay se jich podařilo zaznamenat 71. „Je to znepokojivé,“ uvedla k problematice odbornice na netopýry a […]
Ačkoliv se počet jedinců českých ptáků v celkovém součtu příliš nemění, počty jednotlivých druhů se v čase vyvíjejí často velmi rozdílně. Nová studie týmu českých ornitologů ukazuje, že počty českých ptáků neovlivňují jen změny podmínek u nás, ale také globální klimatické změny. Největší pokles počtů zažívají vedle polních druhů ptáků také ty, které podstupují dlouhou […]
Mezi vědci panuje už dlouhé roky shoda, že dinosaury na Zemi s největší pravděpodobností vymýtil ničivý dopad obřího asteroidu před 66 miliony lety. Nyní se jim ale podařilo zjistit, ve které části roku k této tragédii, při které vymřely tři čtvrtiny všech živočišných druhů, došlo… K hromadnému vymírání mnoha rostlinných i živočišných druhů, které se […]
Dva prstíky opatrně uchopí vajíčko a položí ho kousek dál, aniž by ho rozmáčkly nebo upustily. Nebylo by na tom nic divného, kdyby ty prstíky nebyly na konci sloního chobotu. Sloní chobot je obdivuhodný nástroj. Silou a šikovností v mnohém předčí lidskou ruku, navíc je multifunkční. S pozoruhodnou lehkostí dokáže z cesty odstraňovat kmeny a […]
Když byl výzkum inteligence ve zvířecí říši ještě v plenkách, domnívali se vědci, že výroba a používání nástrojů je schopnost, kterou oplývá jedině člověk. Pak ale slavná bioložka Jane Goodallová prokázala, že nástroje umí vyrábět a používat také šimpanzi, tím se vnímání zvířecí inteligence od základů změnilo… A v poslední době nové výzkumy prokazují, že schopnost vědomě […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz