Domů     Příroda
První klonovaný velký savec: Seznamte se s Dolly
Matěj Soukup 23.11.2022
Zdroj: Creative Commons

Je 22. února roku 1997. Novináři z celé Británie se sjíždí do malého skotského městečka Roslin. Vědci z místního biologického ústavu totiž právě oznámili absolutní senzaci. Podařilo se jim naklonovat prvního velkého savce – ovci, která dostala jméno Dolly..

Dolly způsobí totální poprask, protože klonování zvířat je v té době ještě v plenkách a klonují se výhradně malá zvířata – často obojživelníci. Zkusit to s ovcí je něco úplně jiného. Vědci z Roslinu na to navíc jdou úplně jinou metodou.

Do té doby se klonuje pouze z embryí, ale oni to hodlají zkusit přímo z buňky dospělé ovce.

Stovky marných pokusů

Mají následující plán: Z jedné ovce vezmou genetickou informaci z jádra. Z druhé ovce vezmou vaječnou buňku, ze které jádro odstraní, místo něj vsadí jádro z první buňky a celou geneticky modifikovanou buňku vsadí do třetí ovce, která ji donosí a normálně porodí.

Zdá se to být jednoduché, ale rizik je celá řada. Celé je to vlastně metoda pokus – omyl a nikdo neví, jak to dopadne.

A dopadá to špatně. Nový zárodek buď nevzejde vůbec, nebo vzejde geneticky zmutovaný, nebo ho třetí ovce není schopná donosit. Laboratoř se plní desítkami zmutovaných nedonošených ovčích embryí a vědci už si málem zoufají.

Až 277. pokus se konečně podaří. Narodí se zcela zdravá ovce, která dostane jméno Dolly.

Kritika přijde i od papeže

Svůj převratný úspěch vědci nejprve půl roku tají kvůli riziku možných komplikací, ale v únoru 1997 jsou si už natolik jistí, že se o svůj úspěch podělí s veřejností. Záznam a fotografie Dolly obletí toho dne zprávy po celém světě.

Člověk ještě nikdy nepostoupil v přetváření přírody tak daleko. Zároveň to ale vyvolá celou řadu argumentů proti takovým zásahům do přirozeného vývoje. Ozývají se především náboženské spolky a také samotný papež.

Všichni se táží, kdy začneme klonovat lidi a že něco takového je proti přírodě. Klonování lidí je dnes v drtivé většině zemí nelegální.

Vědcům se však nakonec podaří svůj projekt uhájit s tím, že je možné jej teoreticky využít při léčbě rakoviny nebo neplodnosti. Dolly postupně přirozenou cestou porodila šest zdravých mláďat a až později se u ní začaly projevovat nemoci, které mohly souviset s klonováním.

Zemřela nakonec v šesti letech, což je polovina běžného ovčího věku. Dnes je vystavená vycpaná v muzeu v Edinburghu.

reklama
Související články
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních závěrů vdechnou lidé ročně zhruba 22 000 000 mikro i nanoplastů. A to jednoduše proto, že jsou prakticky všude, v […]
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulovat s DNA, promazávat vlastní a krást geny hostitele. Někdy v dobách, kdy se Britské impérium chlubilo, že nad jeho územím slunce nezapadá, putovali pralesem Sumatry sir Thomas […]
Procházka v lese, spojená se sběrem hub nebo lesního ovoce, je příjemná záležitost. Ale na různých místech světa můžete narazit také na takzvané potravinové lesy, které sice les připomínají, ale plní jiný účel Jde hlavně o pomoc lidem, kteří mají problémy se zásobováním potravinami. Například v USA existuje více než 6500 venkovských a městských oblastí, […]
Ani vitaminy, ani antioxidanty. Americký výzkum přišel s poznatkem, že větším zdravotním benefitem ovoce a zeleniny mohou být toxiny, které rostlinám slouží na ochranu proti hmyzu. Jsou v množství, které nám neublíží, přesto cosi zajímavého dělají s našimi buňkami. Někdy před 15 lety připravili vědci ve Švýcarském federálním technologickém institutu jednoduchý experiment, u nějž se […]
Skutečnost, že příroda léčí není moderní medicíně vůbec neznámá. Prozatím však lékaři pobyt na čerstvém vzduchu nepředepisují… Podle nejnovějších studií by možná měli. Nashromážděné poznatky totiž naznačují, že pobyt v parcích či lesích výrazně napomáhá k fyzické i duševní pohodě člověka. Podobným „balzámem“ by měly být také moře a oceány. Na otázku, co přesně za […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz