Rekordně drahá i silná kosmická loď SLS s modulem Orion je ve vesmíru. Odstartovala tím program Artemis, návrat člověka na Měsíc i vybudování oběžné lunární stanice.
Byl to velmi sledovaný let, mnohokrát odložený. I proto, že do vesmíru zamířila nikoli největší, ale nejsilnější raketa, jakou kdy lidstvo postavilo.
Raketa SLS (Space Launch System) měří na výšku přes 98 metrů a k přirozené družici Země dokáže vynést skoro 27 tun nákladu. Je to sice o třetinu méně, než kolik zvládl její předchůdce z dob misí Apollo – legendární nosič Saturn V měřící více než 110 metrů, ale oproti Saturnu V váží SLS „jen“ 2600 tun, tedy o 300 tun méně, a má o 15 procent větší tah.
Během programu Artemis I obletí kosmická loď Orion Měsíc a vrátí se na Zemi. Pro zachycení cesty jsou raketa a kosmická loď vybaveny kamerami, které shromažďují cenná technická data.
Jde celkem o 24 kamer – osm na raketě SLS a 16 na Orionu – pro dokumentování zásadních událostí mise včetně startu, výstupu, rozmístění solárního pole, externích inspekcí raket, přistání a obnovy a pořizování snímků Země a Měsíce.
Právě kamery připojené ke křídlům solárního pole kosmické lodi na servisním modulu pomohou inženýrům posoudit celkový stav vnějšku Orionu a mohou zachytit selfie pohled na kosmickou loď se Zemí nebo Měsícem v pozadí (na snímku).