Domů     Zajímavosti
Kolik utrpení přinese obyčejné tričko?
Matěj Soukup 26.10.2022
Zdroj: Pixabay

Uvažovali jste někdy nad tím, že tričko, které máte na sobě, výrazně zatěžuje planetu? Pokud ne, možná budete překvapeni, že i tak obyčejná věc má na svědomí pořádně velkou uhlíkovou stopu. Dokonce tak velkou, že je srovnatelná s průměrným domácím radiátorem..

Švédská doktorandka Sandra Roosová z univerzity v Göteborgu spočítala v roce 2017 dopad jednotlivých složek výroby bavlněného trička na životní prostředí, takzvanou environmentální nebo také uhlíkovou stopu.

Vypočetla, že jedno takové tričko od výroby až po likvidaci průměrně vyprodukuje stopu odpovídající sedmi kilogramům oxidu uhličitého.

Z této stopy sedmdesát procent padne na výrobu, ale dvaadvacet pouze na přesuny v rámci jednotlivých fází zpracování materiálu a k zákazníkovi.

Obří náklady už při výrobě

Obrovské náklady nutné pro výrobu trička startují už u samotného pěstování bavlny. Podle odhadů je na vypěstování dostatečného množství bavlny pro jediné tričko třeba zhruba 2700 litrů vody.

Dalším problémem je velká spotřeba pesticidů. Na každé tričko jich padne průměrně 150 gramů. Ochrana úrody bavlny spolyká každoročně skoro deset procent celosvětové spotřeby přípravků proti škůdcům.

Sklizená bavlna se převeze do továren, kde se zpracuje na textilii, ze které se následně šijí trička a další oblečení. Průměrný zaměstnanec továrny na zpracování textilu v Bangladéši si přitom měsíčně vydělá v přepočtu méně než 650 korun.

Hotová trička jsou zabalena, naložena na obrovské kontejnerové lodě a rozeslána do celého světa na plavidlech, která vyprodukují stejnou uhlíkovou stopu jako padesát milionů aut.

Likvidace je skoro nemožná

Likvidace těch, která buď posloužila svému účelu a už se nedají dále používat, nebo se v horším případě neprodala, je také náročná. Kvůli náloži chemikálií se nemohou vyhodit na normálních skládkách.

Poušť Atacama, která je nejsušším místem na Zemi, se tak stala obrovskou skládkou oblečení určeného k likvidaci. Odhaduje se, že ho tu leží téměř 40 tisíc tun. Proces, během kterého se postupně rozloží, přitom může trvat i stovky let.

Více o zátěži, kterou pro planetu představuje použitý textil, a o podmínkách, ve kterých se vyrábí, se dočtete v čísle 12/2022, které vychází 14. listopadu.

Související články
Zajímavosti 4.4.2025
Zahájení školní docházky je nejen významným milníkem v životě dítěte, ale i změna v rytmu života celé rodiny. Zápisy do škol jsou již v plném proudu a rodiče někdy tápou, co jejich potomky při něm vlastně čeká a zda jsou na něj dobře připravené. Učitelé zdůrazňují, že je hlavně důležité sebe ani dítě příliš nestresovat, […]
Objevy Zajímavosti 4.4.2025
Během pandemie covidu-19 sehrávala dezinfekce a ochrana před viry a bakteriemi klíčovou roli při zamezení šíření nákazy. Právě tehdy se zrodil nápad, že by bylo dobré chránit veřejně využívané dotykové obrazovky před tím, aby se staly zdrojem pro přenos infekcí. Díky tomu spatřila světlo světa unikátní ochranná fólie LOTUS Foil, která už je i komerčně […]
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že vyšší koncentrace jemných částic PM10 a PM2.5 mohou snižovat riziko vzniku melanomu, nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže. Mechanismus je jednoduchý: částice v ovzduší blokují ultrafialové […]
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak můžeme pěstovat brambory odolné vůči horku, nebo rýži, která přežije záplavy. Jak to ale bývá, revoluce někdy požírá vlastní děti. V roce 2023 spláchly Indii silné monzunové deště. Zatopené […]
„Předpokládám, že jsem změnil svět,“ nechal se slyšet Joe Farman, jeden z autorů studie, která před 40 lety oznámila objev díry v ozonové vrstvě klenoucí se nad Antarktidou. Nepřeháněl. Objev změnil mezinárodní vztahy, způsob, jakým žijeme i výrobky, které nakupujeme. Ať už to bylo globální oteplování, nebo okyselování oceánů, v posledním půlstoletí lidstvo čelilo hned několika vážným […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz