Domů     Technika
Spektakulární Spectre: Rolls-Royce odhalil svůj první plně elektrický model
Jan Zelenka
od Jan Zelenka 21.10.2022
Zdroj: Rolls-Royce

Svět automobilové aristokracie se otřásl, padla poslední konzervativní tradice, protože už i Rolls-Royce je elektrický… V Goodwoodu, Západním Sussexu, představili model Spectre – první ultra luxusní elektrické super kupé na světě, které se stává i duchovním nástupcem modelu Phantom Coupé..

zdroj: Rolls-Royce

Spectre ohlašuje začátek plně elektrické éry automobilky. Nicméně v první řadě je to pořád Rolls-Royce a až v druhé elektrický automobil.

reklama

Základem vozu je tradičně celohliníková platforma, ale „od samého počátku byl vyvíjený jako náš první plně elektrický model. Je tichý, výkonný a ukazuje, jak dokonale se elektrický pohon hodí pro Rolls-Royce,“ rozplývá se Torsten Müller-Ötvös, generální ředitel společnosti Rolls-Royce Motor Cars.

zdroj: Rolls-Royce

Jachta na silnici

Jak už to u designérů nejluxusnějších značek bývá, u Spectre se inspirovali koncepty moderních jachet, zejména čistotou a přesnou definicí linií, využitím efektu přirozeného odrazu světla a zkosení pro posílení emočního náboje na siluetě vozu.

reklama

Senzačně vypadá hlavně přední maska, která je po setmění decentně osvětlená. O to se stará 22 LED diod. A třebaže Spectre má nejširší masku ve tvaru antického Pantheonu, jakou kdy jakýkoli Rolls-Royce dostal, samotná hodnota (cx) 0,25 součinitele čelního odporu vzduchu dělá z novinky nejaerodynamičtější auto v historii automobilky.

Přispívá k tomu i optimalizovaná soška Spirit of Ecstasy – jen ta absolvovala plných 830 hodin modelování a testování v aerodynamickém tunelu.

zdroj: Rolls-Royce

5876 hvězdiček a 10 000 hodin práce

Uvnitř je model Spectre vybaven technologicky nejpokročilejšími funkcemi z programu individualizace Bespoke, které čerpají inspiraci z nadčasové mystiky noční oblohy. Poprvé u produkční verze rollse jsou u modelu Spectre k dispozici dveře Starlight Doors, které obsahují 5 876 jemně osvětlených „hvězd“.

reklama

Vnitřní výplně dveří lze také objednat s velkoformátovými dřevěnými obklady Canadel, které získaly jméno podle zátoky na jihu Francie, kde sir Henry Royce a jeho tým návrhářů pobývali během zimních měsíců.

Éterické noční téma modelu Spectre pokračuje i na osvětlení palubní desky, jejíž vývoj trval dva roky, a vyžádal si více než 10 000 hodin. Její součástí je i štítek s nápisem „Spectre“ obklopený kupou více než 5 500 „hvězd“.

Osvětlení na palubní desce na straně spolujezdce se aktivuje, až když je vůz připraven k jízdě, jinak zůstává očím skryto.

O 30 procent tužší a 700 kg baterky

Spectre je postaven na platformě Architecture of Luxury – celohliníkovém prostorovém rámu. Konstruktéři vyvinuli strukturu, která se vyznačuje o 30 % větší tuhostí než u jakéhokoli předchozího vozu Rolls-Royce, a to jak za přispění sofistikovaných extrudovaných hliníkových profilů, tak zabudováním trakčního akumulátoru do prostorového rámu mezi obě nápravy.

Výsledkem je zcela rovná podlaha v interiéru, která přispívá nejen k příjemně nízkému posezu, ale tím, jak kabina posádku obklopuje, tak i k pocitu bezpečí. Akumulátor současně svou hmotností téměř 700 kg napomáhá k tlumení hluku.

Když jedou 3 tuny

Konečné údaje o výkonu, zrychlení a dojezdu se stále zpřesňují, neboť Spectre vstupuje do závěrečné testovací fáze, která skončí v druhém čtvrtletí roku 2023. Předběžné údaje ukazují, že tento v mnohém přelomový Rolls-Royce bude mít dle metodiky WLTP čistě elektrický jízdní dosah 520 kilometrů.

Jeho elektrické pohonné ústrojí disponuje nejvyšším výkonem 430 kW a poskytuje točivý moment 900 Nm. Očekává se, že vůz dosáhne zrychlení z klidu na rychlost 100 km/h za 4,5 sekundy a spotřeby podle WLTP 21,5 kWh/100 km, což je při hmotnosti 2975 kg pořád ještě slušné.

Model Spectre už lze objednávat, první dodávky zákazníkům budou realizovány ve 4. čtvrtletí 2023 s cenou prý někde mezi modely Cullinan a Phantom, což by mohlo být kolem 9 milionů korun.

reklama
Související články
Evropská vesmírná agentura (ESA) potvrdila pokračování mezinárodní mise Lunar Geology Orbiter (LUGO), tím se projekt přesouvá do další fáze, během které mezinárodní tým vedený brněnskou společností TRL Space detailně zpracuje přesný design celé mise. LUGO chce odpovědět na nejasnosti ohledně stáří měsíční vulkanické aktivity, a zároveň jako první zmapovat jeskynní systémy na Měsíci. Sonda bude vážit […]
Bouře, hurikány, extrémní sucha i přívalové deště. Klimatické změny si s lidskou civilizací pohrávají jak mořský příboj s papírovou loďkou. Tyto změny se zatím nedaří lidstvu zastavit, ale i za pomoci české družice bude možné je monitorovat. Jedním z hlavních úkolů české družicové mise SOVA bude zpřesnit klimatické modely a předpovědi extrémního počasí. Satelit bude zkoumat procesy ve […]
V roce 2028 by měla na oběžnou dráhu Země vystoupat česká družice SOVA. Zkoumat bude procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry, které dosud nebyly dostatečně studovány, což by mělo pomoci přesněji předpovídat extrémní jevy počasí. S váhou okolo 100 kg bude SOVA (anglicky Satellite Observation of waVes in the Atmosphere) největším českým satelitem letícím […]
Až se astronauti poprvé po více než 50 letech vrátí na Měsíc v rámci mise NASA Artemis III, budou mít na sobě skafandr nové generace. Lepší, flexibilnější, odolnější, pohodlnější. Pokročilý speciální oblek zajistí, že astronauti budou vybaveni vysoce výkonným a robustním vybavením a že se do něj vejde mnoho typů lidských postav. Nový skafandr Axiom […]
Automobilka, která vyvíjí a vyrábí první český hypersport Praga Bohema, uvádí na trh i výjimečnou jednostopou záležitost. Tahle motorka váží pouhých 142 kg, v rámu z chrom-molybdenové oceli je vzduchem chlazený čtyřdobý dvouválec o objemu 773 cm3 a vznikne jen 28 kusů. Praga ZS 800… Mrkněte na to. Ještě jednou. A pak na design ikonického modelu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz