Domů     Technika
Spektakulární Spectre: Rolls-Royce odhalil svůj první plně elektrický model
Jan Zelenka 21.10.2022
Zdroj: Rolls-Royce

Svět automobilové aristokracie se otřásl, padla poslední konzervativní tradice, protože už i Rolls-Royce je elektrický… V Goodwoodu, Západním Sussexu, představili model Spectre – první ultra luxusní elektrické super kupé na světě, které se stává i duchovním nástupcem modelu Phantom Coupé..

zdroj: Rolls-Royce

Spectre ohlašuje začátek plně elektrické éry automobilky. Nicméně v první řadě je to pořád Rolls-Royce a až v druhé elektrický automobil.

Základem vozu je tradičně celohliníková platforma, ale „od samého počátku byl vyvíjený jako náš první plně elektrický model. Je tichý, výkonný a ukazuje, jak dokonale se elektrický pohon hodí pro Rolls-Royce,“ rozplývá se Torsten Müller-Ötvös, generální ředitel společnosti Rolls-Royce Motor Cars.

zdroj: Rolls-Royce

Jachta na silnici

Jak už to u designérů nejluxusnějších značek bývá, u Spectre se inspirovali koncepty moderních jachet, zejména čistotou a přesnou definicí linií, využitím efektu přirozeného odrazu světla a zkosení pro posílení emočního náboje na siluetě vozu.

Senzačně vypadá hlavně přední maska, která je po setmění decentně osvětlená. O to se stará 22 LED diod. A třebaže Spectre má nejširší masku ve tvaru antického Pantheonu, jakou kdy jakýkoli Rolls-Royce dostal, samotná hodnota (cx) 0,25 součinitele čelního odporu vzduchu dělá z novinky nejaerodynamičtější auto v historii automobilky.

Přispívá k tomu i optimalizovaná soška Spirit of Ecstasy – jen ta absolvovala plných 830 hodin modelování a testování v aerodynamickém tunelu.

zdroj: Rolls-Royce

5876 hvězdiček a 10 000 hodin práce

Uvnitř je model Spectre vybaven technologicky nejpokročilejšími funkcemi z programu individualizace Bespoke, které čerpají inspiraci z nadčasové mystiky noční oblohy. Poprvé u produkční verze rollse jsou u modelu Spectre k dispozici dveře Starlight Doors, které obsahují 5 876 jemně osvětlených „hvězd“.

Vnitřní výplně dveří lze také objednat s velkoformátovými dřevěnými obklady Canadel, které získaly jméno podle zátoky na jihu Francie, kde sir Henry Royce a jeho tým návrhářů pobývali během zimních měsíců.

Éterické noční téma modelu Spectre pokračuje i na osvětlení palubní desky, jejíž vývoj trval dva roky, a vyžádal si více než 10 000 hodin. Její součástí je i štítek s nápisem „Spectre“ obklopený kupou více než 5 500 „hvězd“.

Osvětlení na palubní desce na straně spolujezdce se aktivuje, až když je vůz připraven k jízdě, jinak zůstává očím skryto.

O 30 procent tužší a 700 kg baterky

Spectre je postaven na platformě Architecture of Luxury – celohliníkovém prostorovém rámu. Konstruktéři vyvinuli strukturu, která se vyznačuje o 30 % větší tuhostí než u jakéhokoli předchozího vozu Rolls-Royce, a to jak za přispění sofistikovaných extrudovaných hliníkových profilů, tak zabudováním trakčního akumulátoru do prostorového rámu mezi obě nápravy.

Výsledkem je zcela rovná podlaha v interiéru, která přispívá nejen k příjemně nízkému posezu, ale tím, jak kabina posádku obklopuje, tak i k pocitu bezpečí. Akumulátor současně svou hmotností téměř 700 kg napomáhá k tlumení hluku.

Když jedou 3 tuny

Konečné údaje o výkonu, zrychlení a dojezdu se stále zpřesňují, neboť Spectre vstupuje do závěrečné testovací fáze, která skončí v druhém čtvrtletí roku 2023. Předběžné údaje ukazují, že tento v mnohém přelomový Rolls-Royce bude mít dle metodiky WLTP čistě elektrický jízdní dosah 520 kilometrů.

Jeho elektrické pohonné ústrojí disponuje nejvyšším výkonem 430 kW a poskytuje točivý moment 900 Nm. Očekává se, že vůz dosáhne zrychlení z klidu na rychlost 100 km/h za 4,5 sekundy a spotřeby podle WLTP 21,5 kWh/100 km, což je při hmotnosti 2975 kg pořád ještě slušné.

Model Spectre už lze objednávat, první dodávky zákazníkům budou realizovány ve 4. čtvrtletí 2023 s cenou prý někde mezi modely Cullinan a Phantom, což by mohlo být kolem 9 milionů korun.

reklama
Související články
Společnost OpenAI na sklonku ledna značně pozměnila „pravidla hry“. Ze svých zásad totiž odstranila zákaz týkající se poskytování umělé inteligence armádám. Proč? Kvůli prevenci! Spolupráci s Pentagonem navázalo „dítko“ Elona Muska a Sama Altmana v polovině ledna, a to konkrétně v oblasti kybernetické bezpečnosti. Projekt, do kterého společnost prozatím zapojila je však ryze preventivní – […]
Když Mercedes‑Benz představoval SUV GLC, šlo o zcela nově vyvinutou modelovou řadu, která měla spojovat design, technikou, sportovní jízdní výkony i komfort a agilitu. A to vše s nejvyšší možno hospodárností. A víte co? Povedlo se dokonale. Od začátku bylo jasné, že tenhle model bude existovat výhradně s plně elektrifikovanými pohony jako plug-in hybrid. A to jak se […]
Zahraje si jednoduché počítačové hry, vyřeší základní matematické úlohy – tím ovšem podobnost cerebrálního organoidu s mozkem průměrného třeťáka končí. Tyto „minimozky“ měří jen několik milimetrů, rostou v laboratorních podmínkách a podívaly se i na Mezinárodní vesmírnou stanici.   Tato koule mozkové tkáně o průměru kolem 4 milimetrů, vypěstovaná z lidských kmenových buněk, už dnes poskytuje testovací půdu […]
Neurotechnologická společnost Neuralink, kterou založil podnikatel, inženýr a od května 2023 nejbohatší muž světa Elon Musk, implantovala 28. listopadu loňského roku mozkový čip prvnímu člověku. Podle Muska se mu daří dobře. Společnost Neuralink se zabývá vývojem implantovatelných komunikačních rozhraní mezi mozkem a strojem zvaných BCI (brain-computer interface). Od svého založení přijala řadu významných neurologů, neurochirurgů […]
„Teče voda, teče, ces velecký majír, nehal si ma, nehal, starodávný frajír,“ zpívá se v lidové písničce. Nechme teď stranou žal dívky, kterou opustil její milý. Tekoucí voda totiž není důvodem ke smutku, ba právě naopak. Nabízí zajímavé možnosti, jak získávat energii, ale zdaleka nejen to. Vodní energie, je jedním z nejstarších a nejúčinnějších způsobů […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz