Výzkumníci z institutu RIKEN v Japonsku navrhli dálkově ovládaného a dobíjecího kyborgského švába, kterého lze použít pro pátrací a záchranné mise v nebezpečných oblastech a pro monitorování životního prostředí..
Ne všechny vědecké objevy musí být „cool“ a líbivé, některé projekty vypadají lehce děsivě. Ale třebaže šváb-kyborg je to poslední, co si chcete představit nebo vidět doma, samotná technologie je vyvíjena s dobrými úmysly….
Tohle je živý madagaskarský šváb, který měří šest centimetrů a nelétá. Batoh na jeho zádech umožňuj vědcům ovládat jeho pohyby.
Aby bylo možné vytvořit hmyzího kyborga, museli vědci vyvinout technologii, která je přizpůsobena tělu švába a nebrání mu v pohybu. Řešením je batoh s baterií, která se dobíjí pomocí vestavěných solárních a ultratenkých článků….
Právě pomocí energie z baterie jsou stimulovány nohy švába, a díky tomu vědci ovládají jeho tělo.
Oblek sice byl vyvinut speciálně pro šváby, Kenjiro Fukuda, vedoucí výzkumný pracovník společnosti RIKEN a vedoucí výzkumného týmu, si však myslí, že jejich strategii lze v budoucnu přizpůsobit dalšímu hmyzu, jako jsou brouci a cikády.