Domů     Medicína
Nesnižujte teplotu vody v bojleru pod 50 °C, zvyšuje se tím riziko nákazy legionellou
Jan Zelenka
od Jan Zelenka 7.10.2022
Inteligentní ohřívač vody OKHE Smart 3. generace (DZD).

Čelíme bezprecedentní energetické krizi, která se promítá do razantního zdražování cen energií. Proto se může zdát jako dobrý nápad snížit teplotu vody v bojleru. Jenže ekonomika provozu není všechno… .

Teplota by se měla ideálně pohybovat kolem 50 až 60 °C. Při jejím poklesu pod 45 °C významně vzrůstá riziko množení bakterie legionella, která způsobuje tzv. legionářskou nemoc.

Bakterie legionella se totiž nejrychleji množí v prostředí stojaté vody, jejíž teplota se pohybuje mezi 20 až 45 °C. Nejčastěji se proto vyskytuje v klimatizačních zařízeních, vzduchotechnice a potrubních systémech s nedostatečnou cirkulací vody, kde se tvoří povlaky složené z usazenin, vodního kamene a společenstev mikroorganismů.

reklama

Její vdechnutí (například při sprchování) způsobuje především u citlivých jedinců tzv. legionářskou nemoc – akutní horečnaté onemocnění, postihující především dýchací cesty.  Mezi její příznaky patří bolest hlavy, slabost či suchý kašel.

Při těžším průběhu se může vyskytnout i zvracení, průjem, vykašlávání krve a bolesti svalů. Při komplikacích může dojít až k úplnému selhání ledvin a jater. Nejzávažnějším a zároveň také nejčastějším projevem je zápal plic.

Bakterie Legionella pneumophilla, zdroj: GetArchive

200 až 300 onemocnění ročně

Počty případů nákazy bakteriemi rodu legionella mají v České republice od roku 2005 (s drobnými výkyvy) stoupající tendenci. Jedná se sice „pouze“ o 200 až 300 onemocnění ročně, přesto se nedoporučuje tuto hrozbu nijak bagatelizovat.

reklama

„Rozhodně příliš nesnižujte teplotu vody v bojleru, zvláště pokud nevíte, v jakém stavu jsou rozvody. Optimální je, aby se pohybovala kolem 50 až 60 °C s možností pravidelného krátkodobého přihřátí nad 70 °C, což je teplota, která bakterie ve vnitřních prostorách bojleru zcela vyhubí,“ vysvětluje Lukáš Formánek, technický ředitel DZ Dražice.

Mezi další možnosti, jak zamezit množení tohoto nebezpečného patogenu, patří minimalizace rozvodů, řádná údržba a sanitace rozvodného systému a zařízení, která na něj navazují, regulace systému, aby neumožňoval stagnaci vody, nebo chemické odstranění řas, slizu, sedimentů a v nich vznikajících biofilmů.

„Pozor byste si měli dávat i na materiály, které podporují množení mikroorganismů. K těm se řadí pryž a některé druhy plastů,“ říká Formánek a dodává, že v současné době jsou na trhu i ohřívače vody se speciální funkcí pravidelného ohřevu vody na 70 °C – např. OKHE Smart 3. generace.

reklama
Související články
Nemoci provázely lidský život od nepaměti. V historii se ale našlo několik statečných lékařů a badatelů, kteří ve snaze porozumět příčinám zákeřných chorob či na ně objevit lék, riskovali vlastní zdraví a někdy i život. Kteří odvážlivci to byli? Skotský lékař, chirurg a patolog John Hunter (1728-1793) věřil, že kapavka a syfilis jsou různými stádii […]
Pro kuřáka jde o obyčejnou a rutinní činnost – jedno jediné potáhnutí. Ve stejném okamžiku se ale v jeho těle začíná odehrávat nespočet reakcí na přítomnost chemického nepřítele, které vyústí až v opojné uvolnění dopaminu. To vše navíc za méně než 10 vteřin. Za skutečný ráj nikotinu je aktuálně možné označit Bulharsko, cigaretám zde totiž […]
O kyselině hyaluronové, která má díky svým vlastnostem obrovské využití nejen v kosmetickém průmyslu, ale v také v medicíně, už slyšel v reklamě na omlazující produkty snad každý. Za její rozšířené použití vděčíme rozvoji oboru biotechnologie. Výrobou kyseliny hyaluronové se jako jedna ze tří světově nejúspěšnějších firem zabývá česká firma Contipro. Její zakladatel a majitel Vladimír Velebný, sám absolvent biochemie […]
Čeká je symbolická trasa z Maratonu do Athén, třebaže je tělo příliš neposlouchá. Cílem 12. ročníku Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS) je společným cvičením, procházkou, lekcí jógy, tai-či i boxu, nebo jízdou na rotopedu pokořit vzdálenost 42 kilometrů. Akce startuje dnes a potrvá do zítra. MaRS je určen jak pro pacienty s RS, tak pro zdravé […]
Lamy mají jedinečný imunitní systém. Jejich protilátky jsou mnohem menší, než je tomu u jiných živočišných druhů, proto jsou stabilnější a snadněji zasáhnou svůj cíl, tedy cizorodé viry, uvnitř organismu. Stanou se nadějí lidstva v boji proti nemocem? Na to, že imunitní systém velbloudovitých, mezi které se řadí i lamy a alpaky, funguje jinak než lidský, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz