Domů     Medicína
Nesnižujte teplotu vody v bojleru pod 50 °C, zvyšuje se tím riziko nákazy legionellou
Jan Zelenka 7.10.2022
Inteligentní ohřívač vody OKHE Smart 3. generace (DZD).

Čelíme bezprecedentní energetické krizi, která se promítá do razantního zdražování cen energií. Proto se může zdát jako dobrý nápad snížit teplotu vody v bojleru. Jenže ekonomika provozu není všechno… .

Teplota by se měla ideálně pohybovat kolem 50 až 60 °C. Při jejím poklesu pod 45 °C významně vzrůstá riziko množení bakterie legionella, která způsobuje tzv. legionářskou nemoc.

Bakterie legionella se totiž nejrychleji množí v prostředí stojaté vody, jejíž teplota se pohybuje mezi 20 až 45 °C. Nejčastěji se proto vyskytuje v klimatizačních zařízeních, vzduchotechnice a potrubních systémech s nedostatečnou cirkulací vody, kde se tvoří povlaky složené z usazenin, vodního kamene a společenstev mikroorganismů.

Její vdechnutí (například při sprchování) způsobuje především u citlivých jedinců tzv. legionářskou nemoc – akutní horečnaté onemocnění, postihující především dýchací cesty.  Mezi její příznaky patří bolest hlavy, slabost či suchý kašel.

Při těžším průběhu se může vyskytnout i zvracení, průjem, vykašlávání krve a bolesti svalů. Při komplikacích může dojít až k úplnému selhání ledvin a jater. Nejzávažnějším a zároveň také nejčastějším projevem je zápal plic.

Bakterie Legionella pneumophilla, zdroj: GetArchive

200 až 300 onemocnění ročně

Počty případů nákazy bakteriemi rodu legionella mají v České republice od roku 2005 (s drobnými výkyvy) stoupající tendenci. Jedná se sice „pouze“ o 200 až 300 onemocnění ročně, přesto se nedoporučuje tuto hrozbu nijak bagatelizovat.

„Rozhodně příliš nesnižujte teplotu vody v bojleru, zvláště pokud nevíte, v jakém stavu jsou rozvody.

Optimální je, aby se pohybovala kolem 50 až 60 °C s možností pravidelného krátkodobého přihřátí nad 70 °C, což je teplota, která bakterie ve vnitřních prostorách bojleru zcela vyhubí,“ vysvětluje Lukáš Formánek, technický ředitel DZ Dražice.

Mezi další možnosti, jak zamezit množení tohoto nebezpečného patogenu, patří minimalizace rozvodů, řádná údržba a sanitace rozvodného systému a zařízení, která na něj navazují, regulace systému, aby neumožňoval stagnaci vody, nebo chemické odstranění řas, slizu, sedimentů a v nich vznikajících biofilmů.

„Pozor byste si měli dávat i na materiály, které podporují množení mikroorganismů. K těm se řadí pryž a některé druhy plastů,“ říká Formánek a dodává, že v současné době jsou na trhu i ohřívače vody se speciální funkcí pravidelného ohřevu vody na 70 °C – např. OKHE Smart 3. generace.

Související články
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz