Domů     Technika
Bizarní leč nezbytné: Technologie prorůstají také do pohřebnictví
Jan Martinec
od Jan Martinec 27.9.2022

Smrt zůstává ve společnosti tabuizovaným tématem, což je pravděpodobně jeden z hlavních důvodů, proč oblast pohřebnictví nedoznala za poslední století prakticky žádných změn. Dosáhnout určitého pokroku se nyní chystají zástupci českého startupu Goodbye, kteří chtějí značně zaprášené pohřebnictví obohatit o digitalizaci i další způsoby zjednodušení, jenž se dotknou nebožtíka i pozůstalých.

Podle zakladatele Jiřího Štěpánka to všechno začalo skromnou snahou zjednodušit proces psaní závěti skrze speciální web. Práce na tomto unikátním projektu ovšem samotného zakladatele i jeho kolegy pohltila natolik, že se nakonec rozhodli oblast pohřebnictví zmodernizovat poněkud odvážnějším způsobem.

Jako jednu z prvních věcí si vzali do parády netransparentní ceny pohřebních služeb, které jsou v některých případech klientům zamlčovány až do posledních chvíle a oznámeny až při osobním setkání v kanceláři.

To chce Goodbye změnit pomocí srovnávače na svých stránkách, kde je možné porovnat jednotlivé pohřební služby.

Více na: https://goodbye.cz/

Zájem o skromné obřady

To hlavní, co chce ale mladá firma nyní inovovat, jsou samotné pohřby. Respektive přístup k rozloučení se zesnulým. Startup totiž přišel s výsledky vlastního výzkumu, které odhalily značný vzestup popularity skromných pohřbů v nejužším rodinném kruhu na úkor pohřbů honosných a hojně navštěvovaných.

reklama

Firma proto do svého portfolia služeb přidala také kremaci bez obřadu, kterou je možné si objednat i vyřešit plně online. V ceně je přeprava zesnulého, vyřízení dokumentů, kremaca a doručení urny s popelem až domů.

Způsob rozloučení si přitom může každý určit podle sebe, ať už půjde o rodinný výlet, posezení, nebo vůbec nic.

Moderní pohřbívání v zemi vycházejícího slunce

Zatímco Češi v modernizaci pohřebnictví zatím pouze jemně našlapují, asijské země svou vášeň pro moderní technologie v plné míře promítly i do této choulostivé oblasti. Největšího posunu doznalo Japonsko, které přišlo se supermoderní tokijskou svatyní, jež nabízí místo posledního odpočinku v podobě 2 046 sošek buddhů.

Pohřbívání jako celosvětový hit

Svatyně Ruriden na hřbitově v centru Tokia měla původně poněkud jiné poslání. Hlavní představený chrámu se však dlouhodobě potýkal s problematikou zanedbaných hrobů osamělých lidí, a tak se zrodil nápad učinit ze svatyně technologický skvost, který podobným problémům učiní přítrž.

reklama

Systém funguje tak, že si dálkovým ovládáním otevřete dveře od svatyně, načež centrální mozek okamžitě ví, s kým má tu čest. Následně přistoupíte k zabudovanému tabletu, kde elektronickou kartou nebo ručně „aktivujete“ svého příbuzného.

Pod každou z malých sošek je uschován popel jednoho zemřelého. Osvětlení vám pak ukáže, nad kterou z nich můžete na zesnulého zavzpomínat.

Popel zesnulého trendem šperkařství

Ve Švýcarsku je už posledních několik let kontroverzním trendem výroba diamantů z kremačního popela příbuzného či blízkého přítele. Cena se pohybuje v rozmezí 5000 – 21 000 švýcarských franků (přibližně 73 500 – 514 500 Kč) podle velikosti výsledného produktu, což je dvakrát více než srovnatelný diamant z klenotnictví.

reklama

Jistým problémem je i fakt, že původ uhlíku nelze jednoznačně prokázat, a tak Vám nikdo stoprocentně nezaručí, že máte v diamantu skutečně toho, koho jste si přáli.

reklama
Související články
Před 20 lety vznikl z iniciativy intelektuálů v čele s Arnoštem Lustigem a Prof. Antonínem Holým projekt s jediným cílem – vytvořit cenu pro vědce a techniky, která by jim pomohla získat popularitu a uznání. Dnes je soutěž Česká hlava nejprestižnějším českým oceněním za vědu a výzkum, kterého mohou vědci v naší zemi dosáhnout. V […]
Volkswagen představí na jaře 2023 už druhou generaci ID.3. A protože je o „trojky“ velký zájem, montážní linky v německém Cvikově a Drážďanech od příštího roku doplní i hlavní závod ve Wolfsburgu. Nové ID.3 bude dodáváno s nejnovější generací softwaru, která zlepšuje výkon systému a dokáže přijímat bezdrátové aktualizace OTA (Over-the-Air). Kromě toho byla rozšířena […]
Za hranice Česka a ještě dál se vydává letošní festival kosmických aktivit Czech Space Week. Odstartoval dnes 28. listopadu v prostorách Kongresového centra Praha dvoudenní akcí Space2Business a potrvá až do pátku 2. prosince. Z České republiky se pomalu stává Mekka kosmického průmyslu. Má velký potenciál a talent v oblasti kosmických aktivit. V porovnání s […]
Do žebříčku 50 nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední a jihovýchodní Evropě se probojovalo 13 českých společností. Ve 23. ročníku soutěže Deloitte Technology Fast 50 CE získaly prestižní ocenění CE Tech Rocketship české firmy LutherOne a CYRKL, ale vůbec nejlepší a nejrychleji rostoucí tech firmou je opět FTMO. Nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě […]
Staré úsloví tvrdí, že co má člověk v hlavě, to mu nikdo neukradne. Na první pohled se to zdá logické. Avšak moderní technologie v mnohém převracejí současný svět naruby. Bankovní účet, heslo k emailu, přístup k mobilnímu telefonu a řada dalších věcí. Kdo chce vymoženosti moderní doby využívat, potřebuje nějaké heslo či identifikační číslo známé […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz