Domů     Technika
Bizarní leč nezbytné: Technologie prorůstají také do pohřebnictví
Jan Martinec
od Jan Martinec 27.9.2022

Smrt zůstává ve společnosti tabuizovaným tématem, což je pravděpodobně jeden z hlavních důvodů, proč oblast pohřebnictví nedoznala za poslední století prakticky žádných změn. Dosáhnout určitého pokroku se nyní chystají zástupci českého startupu Goodbye, kteří chtějí značně zaprášené pohřebnictví obohatit o digitalizaci i další způsoby zjednodušení, jenž se dotknou nebožtíka i pozůstalých.

Podle zakladatele Jiřího Štěpánka to všechno začalo skromnou snahou zjednodušit proces psaní závěti skrze speciální web. Práce na tomto unikátním projektu ovšem samotného zakladatele i jeho kolegy pohltila natolik, že se nakonec rozhodli oblast pohřebnictví zmodernizovat poněkud odvážnějším způsobem.

Jako jednu z prvních věcí si vzali do parády netransparentní ceny pohřebních služeb, které jsou v některých případech klientům zamlčovány až do posledních chvíle a oznámeny až při osobním setkání v kanceláři.

To chce Goodbye změnit pomocí srovnávače na svých stránkách, kde je možné porovnat jednotlivé pohřební služby.

Více na: https://goodbye.cz/

Zájem o skromné obřady

To hlavní, co chce ale mladá firma nyní inovovat, jsou samotné pohřby. Respektive přístup k rozloučení se zesnulým. Startup totiž přišel s výsledky vlastního výzkumu, které odhalily značný vzestup popularity skromných pohřbů v nejužším rodinném kruhu na úkor pohřbů honosných a hojně navštěvovaných.

reklama

Firma proto do svého portfolia služeb přidala také kremaci bez obřadu, kterou je možné si objednat i vyřešit plně online. V ceně je přeprava zesnulého, vyřízení dokumentů, kremaca a doručení urny s popelem až domů.

Způsob rozloučení si přitom může každý určit podle sebe, ať už půjde o rodinný výlet, posezení, nebo vůbec nic.

Moderní pohřbívání v zemi vycházejícího slunce

Zatímco Češi v modernizaci pohřebnictví zatím pouze jemně našlapují, asijské země svou vášeň pro moderní technologie v plné míře promítly i do této choulostivé oblasti. Největšího posunu doznalo Japonsko, které přišlo se supermoderní tokijskou svatyní, jež nabízí místo posledního odpočinku v podobě 2 046 sošek buddhů.

Pohřbívání jako celosvětový hit

Svatyně Ruriden na hřbitově v centru Tokia měla původně poněkud jiné poslání. Hlavní představený chrámu se však dlouhodobě potýkal s problematikou zanedbaných hrobů osamělých lidí, a tak se zrodil nápad učinit ze svatyně technologický skvost, který podobným problémům učiní přítrž.

reklama

Systém funguje tak, že si dálkovým ovládáním otevřete dveře od svatyně, načež centrální mozek okamžitě ví, s kým má tu čest. Následně přistoupíte k zabudovanému tabletu, kde elektronickou kartou nebo ručně „aktivujete“ svého příbuzného.

Pod každou z malých sošek je uschován popel jednoho zemřelého. Osvětlení vám pak ukáže, nad kterou z nich můžete na zesnulého zavzpomínat.

Popel zesnulého trendem šperkařství

Ve Švýcarsku je už posledních několik let kontroverzním trendem výroba diamantů z kremačního popela příbuzného či blízkého přítele. Cena se pohybuje v rozmezí 5000 – 21 000 švýcarských franků (přibližně 73 500 – 514 500 Kč) podle velikosti výsledného produktu, což je dvakrát více než srovnatelný diamant z klenotnictví.

reklama

Jistým problémem je i fakt, že původ uhlíku nelze jednoznačně prokázat, a tak Vám nikdo stoprocentně nezaručí, že máte v diamantu skutečně toho, koho jste si přáli.

reklama
Související články
Před 68 lety skupina amerických vědců požádala o grant ve výši 13 500 dolarů na uspořádání letního workshopu na Darmouth College v New Hampshire. Oblast, které se chtěli věnovat, byla umělá inteligence. Od těchto skromných začátků se vývoj samozřejmě posunul. A kde je dnes? Umělá inteligence (AI) se od filmových a knižních představ přesunula do […]
Evropská vesmírná agentura (ESA) potvrdila pokračování mezinárodní mise Lunar Geology Orbiter (LUGO), tím se projekt přesouvá do další fáze, během které mezinárodní tým vedený brněnskou společností TRL Space detailně zpracuje přesný design celé mise. LUGO chce odpovědět na nejasnosti ohledně stáří měsíční vulkanické aktivity, a zároveň jako první zmapovat jeskynní systémy na Měsíci. Sonda bude vážit […]
Bouře, hurikány, extrémní sucha i přívalové deště. Klimatické změny si s lidskou civilizací pohrávají jak mořský příboj s papírovou loďkou. Tyto změny se zatím nedaří lidstvu zastavit, ale i za pomoci české družice bude možné je monitorovat. Jedním z hlavních úkolů české družicové mise SOVA bude zpřesnit klimatické modely a předpovědi extrémního počasí. Satelit bude zkoumat procesy ve […]
V roce 2028 by měla na oběžnou dráhu Země vystoupat česká družice SOVA. Zkoumat bude procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry, které dosud nebyly dostatečně studovány, což by mělo pomoci přesněji předpovídat extrémní jevy počasí. S váhou okolo 100 kg bude SOVA (anglicky Satellite Observation of waVes in the Atmosphere) největším českým satelitem letícím […]
Až se astronauti poprvé po více než 50 letech vrátí na Měsíc v rámci mise NASA Artemis III, budou mít na sobě skafandr nové generace. Lepší, flexibilnější, odolnější, pohodlnější. Pokročilý speciální oblek zajistí, že astronauti budou vybaveni vysoce výkonným a robustním vybavením a že se do něj vejde mnoho typů lidských postav. Nový skafandr Axiom […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz