Jejich výroba započala někdy v polovině 20. století – PFAS neboli nesmrtelné chemikálie. Lidé je používají pro odpuzení vody a mastnoty z obalů potravin, rekreačního oblečení či koberců. Pro zdraví člověka jsou vysoce toxické, co ale s tím, když je přijímáme spolu s vodou a potravinami?
Okem je spatřit nelze, tudíž nejsou pro člověka viditelné, přesto se nacházejí prakticky všude kolem nás – jsou součástí předmětů, s nimiž dennodenně přicházíme do styku, jsou jak uvnitř těla, tak i venku, v přírodě.
Víte, s čím přicházíte do kontaktu?
V nedávné době se devět evropských nevládních organizací rozhodlo analyzovat dohromady 40 obalových materiálů potravin, které jsou v Evropské unii běžně prodejné. Z tohoto množství bylo zhruba 30 ošetřeno látkami PFAS. „V papírových nebo kartonových obalech se tyto látky užívají na ochranu před prosakováním tuku, aby se například na sáčku s hranolky nevytvářely mastné skvrny, nebo abyste si neumazali prsty,“ vysvětlil François Veillerette, mluvčí nevládní organizace Génération Futures, a dodal, že mají tedy velmi omezený přínos v porovnání s možným rizikem proniknutí do těla spotřebitele.
Neberte rizika na lehkou váhu
Sice se to nemusí na první pohled zdát, ale rizika jsou skutečně závažná, na tento fakt upozorňuje mimo jiné také Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Během uplynulé dekády se akceptovatelný limit snížil až 17000krát.
„V perinatálním období může být těmto látkám vystavena matka s možnými důsledky pro dítě,“ podotkla ředitelka výzkumu INRAE a potravinová toxikoložka Muriel Mercier-Boninová, a doplnila, že se setkávají s případy rakoviny, účinků na štítnou žlázu a snížení účinnosti imunitního systému.
Toxikolog z Toulouské univerzity, Hervé Robert, zas varuje, že během nedávných očkovacích kampaní se jejich dopad mohl oslabit, pokud byli lidé vystaveni tomuto druhu sloučenin.
Spousta firem je rozhodnutá postupně přítomnost PFAS ve svých produktech eliminovat, například se k tomu chystá také gigant na poli obalových materiálů Tera Pak. „Tetra Pak má tisíce položek, pokud jde o obalový materiál.
V obalech Tetra Pak nejsou žádné látky PFAS, s výjimkou několika málo položek. Jde o tak minimální množství, že je zcela mimo zájem evropských úřadů,“ uzavřela Sarah Nerbonneová, ředitelka marketingu Tetra Paku France&Benelux.
Odborníci doufají, že do budoucna to bude ostatním společnostem už dáno zákonem.