Domů     Příroda
ZEMĚ SE PROBOUZÍ – Vulkány zvyšují svou aktivitu
Pavel Polcar 8.9.2022
Foto: Pixabay

V posledních letech o sobě spící sopky dávají čím dál tím více vědět – chrlí dým a v některých případech i lávu. Hrozbu nyní vědci potvrdili také v Karibiku. Kde je aktuálně situace nejhorší? Kdo „bouchne“ jako první?

Obecně jsou sopky považovány za jedny z nejzajímavějších a nejtajemnějších přírodních jevů planety Země. Odborníci si jsou však velice dobře vědomi jejich síly a dodávají, že zároveň patří k tomu nejmocnějšímu a nejničivějšímu, co lze v přírodě najít.

Byly to právě sopky, které měly na svědomí vznik mnoha ostrovů, a sopečná aktivita přispěla i k formování tvaru a podoby kontinentů, jak je známe dnes.

V Karibiku se to bouří

Začátkem roku 2021 ve východní části Karibiku došlo ke zjištění zvýšené vulkanické aktivity, konkrétně se jednalo o činnost sopek na Grenadinách, Martiniku a Svatém Vincencovi. Seismologové začali potenciální hrozbu zkoumat především proto, že v minulosti v tamních místech sopky způsobily skutečně masivní škody.

Odborníci potvrdili, že nejnovější hrozbou je sopka La Soufriere, jež se nalézá v severní části státu Svatý Vincenc a Grenadiny, přičemž právě ostrov Svatý Vincenc je vulkanického původu, odborníci ale dodávají, že jeho sopky nebyly aktivní již dlouhou dobu.

Místní udávají, že k procitnutí sopky La Soufriere došlo na přelomu Vánoc a Nového roku, byly silně cítit otřesy a zápach sopečných plynů. Ze satelitních snímků následně i vědci potvrdili, že se vulkán skutečně „probouzí“, jelikož se lehce změnil i kráter sopky.

Foto: Pixabay

Je důležité myslet na bezpečnost

Podle vědců, které místní úřady poslaly studovat aktivitu sopky, jsou v kráteru La Soufriere viditelné erupce. Jeden z důvodů, proč se nastalou situací začal zabývat úřad CDEMA, jenž koordinuje v Karibiku bezpečnost, je fakt, že v daném státě žije cca 100 tisíc obyvatel.

Poslední silnější erupce této sopky proběhla v roce 1979, ale i ta byla v porovnání s tou v roce 1902 jen zrnkem písku v poušti. V roce 1902 měl výbuch na svědomí životy zhruba 1600 lidí. Právě tehdy byla vulkanicky aktivní celá oblast – a ke zdaleka nejhorší erupci došlo u sopky Mont Pellé na ostrově Martinik, který leží severně od Grenadin.

Odborníci navíc soudí, že La Soufriere není jedinou sopkou v oblasti, která se probouzí, stopy aktivity zaznamenali také u sopky Mont Pelée, která měla v roce 1902 na svědomí zhruba 30 tisíc lidí. Tato sopka byla přitom naposledy aktivní ve třicátých letech dvacátého století.

Pro svou nebezpečnost je pod neustálým dohledem vědců – ti v prosinci 2020 varovali, že pod horou se zvyšuje seismická aktivita. Žlutý stupeň hrozby je nejvyšší od erupce z roku 1932.

Foto: Pixabay

Je mezi nimi souvislost?

Odborníci se nyní snaží zjistit, jestli spolu činnost sopek souvisí či ne a jestli aktivita jedné sopky nepředznamenává brzkou aktivitu té druhé. „Nemyslíme si, že by tomu tak bylo. Jižní část Karibiku sice tvoří řetězce sopečných ostrovů, ve sledovaném případě na sebe ale jejich aktivita zřejmě nenavazuje,“ říká vulkanolog z univerzity v Ohiu Erik Klemetti.

Nicméně i on přiznává, že aby mohl stoprocentně tvrdit, jestli tomu tak je, nebo není, nemá on ani jeho kolegové dostatek spolehlivých informací. Další aktivita sopek se tak jen špatně předpovídá. Seismologové by potřebovali celou oblast i jednotlivé sopky mnohem detailněji popsat, aby pochopili, jak se podzemní aktivita magmatu projevuje na povrchu a jakými zákonitostmi se erupce řídí.

Ve východní části Karibiku se nachází devatenáct aktivních sopek, přičemž jedenáct z nich leží na ostrovech. Některé z nich jsou aktivní dlouhodobě, například Kick ‚Em Jenny na Grenadě a zejména Soufriere Hills na ostrově Montserrat, ta byla sice dlouhá léta považována za vyhaslou, ale před více než 25 lety se probudila a od té doby soptí.

Foto: Pixabay
Související články
V Maďarsku a na Slovensku byla potvrzena ohniska slintavky a kulhavky. Poslední hlášené místo se přitom nachází jen asi 40 km od hranic s Českem. Nemoc postihující sudokopytníky je extrémně nakažlivá a pro zamezení jejímu šíření je nutné vybíjet celé chovy. Podaří se Česku vyhnout zavlečení nemoci? Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc […]
Příroda 30.3.2025
Donald Trump dlouhodobě popírá existenci klimatické krize a označuje ji za „obrovský podvod“. Je tak do značné míry ironií, že právě změna klimatu je jednou z hlavních hybných sil jeho snahy ovládnout Grónsko a Panamský průplav. Ihned krátce po svém zvolení do Bílého domu Trump vystupňoval své požadavky na anexi zmíněných oblastí Spojenými státy. Jeho […]
Automobilka Toyota Motor Europe (TME) vybuduje nový typ provozu pro systematické zpracování vozidel na konci jejich životnosti. Oddělení pod názvem Toyota Circular Factory má v rámci recyklačního procesu uvést maximum materiálu z rozebíraných aut zpět do výroby. První takový provoz bude umístěný v rámci závodu společnosti Toyota Motor Manufacturing UK (TMUK) v Burnastonu, kde se […]
Mízní neboli lymfatický systém je pro správné fungování lidského těla nezbytný. Je součástí imunitního systému a podílí se na obraně těla. Vědci z Uppsalské univerzity zkoumali nejjemnější lymfatické cévy, aby zjistili, co jim umožňuje plnit jejich roli při odvodu tekutin z tkání a zároveň odolávat změnám objemu těchto tekutin a jejich tlaku. Úkolem lymfatického systému […]
Objevy Příroda 24.3.2025
Lék na rakovinu ani levnější chleba to nepřinese, ale je to výzkum, který naplňuje jedinou věc, odvěkou lidskou touhu cestovat do minulosti. A za ním stojí Stanislav Vosolsobě z Přírodovědecké fakulty UK, jehož výstupem je odborný článek v renomovaném britském časopise New Phytologist. Cestování do minulosti za poznáním dávno vyhynulých organismů není v poslední dekádě […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz