Domů     Medicína
Lidské tělo letem světem: Kosti jako životně důležité dílky skládačky
Jan Martinec 5.9.2022

Kost je živá rostoucí tkáň, která se skládá z kolagenu – proteinu tvořícího „měkkou“ část kosti – a z hydroxypatitu, minerální složky, jež je uložena uvnitř a zajišťuje pevnost a tvrdost kosti. Ani značná odolnost ale nezabrání jejímu občasnému poškození v důsledku nehody či nesprávné životosprávy, a to je pak případ pro lékaře.

120 000 př. n. l.: V odborných kruzích po dlouhý čas panoval předpoklad, že rakovina spadá mezi civilizační choroby moderní společnosti o kterých naši dávní předkové neměli potuchy. S realitou to ovšem nekorespondovalo!

Rozsáhlý vědecký výzkum těl neandrtálců v jeskyni Krapina v severním Chorvatsku totiž odhalil výskyt tumoru na 120 000 let starém žebru dospělého muže. Jednalo se o vůbec nejstarší důkaz kostního nádoru v lidském těle.

„Ukazuje to, že život v relativně neznečištěném prostředí ještě nemusí nutně chránit před rakovinou, i když jste Neandertálcem žijícím před 120.000 lety,“ shrnul význam nálezu z roku 2013 vedoucí týmu výzkumníků z Kansaské univerzity David Frayer.

3500 př. n. l.: První pokusy o nápravu zlomených nebo jinak poškozených kostí se objevovaly již v dobách starověku a ačkoliv z důvodů základních neznalostí v oblasti medicíny pochopitelně nedosahovaly valných výsledků, určité plody jejich úsilí přece jen přinášelo.

Takoví Egypťané při léčení zlomenin úspěšně používali dřevěné dlahy obmotávané plátěným obvazem. Ve starém Řecku pro změnu vykonával Hippokrates léčbu zlomenin i na zvířatech a běžně zastavoval při zlomeninách krvácení.

On i jeho následovníci také úspěšně uplatňovali metodu pevné fixace kostí a uvolňován tlaku na zlomené místo například natahováním nebo uvazováním zraněné osoby v napřímené poloze.

12. století: Právě tehdy spatřily světlo světa první pokusy o operační stabilizaci zlomenin prostřednictvím tzv. osteosyntézy jež je dnes charakterizována jako operační metoda pro fixaci zpravidla komplikovaných zlomenin nebo zlomenin, kde došlo k fraktuře na více namáhaném místě.

Jako osteosyntetické materiály tehdejší doby byly používány různé dlahy a hřeby, vyráběné z rozličných materiálů (stříbro, slonová kost, železo apod.). Průkopnické pokusy o operační léčení zlomenin byly při neznalosti zásad asepse a antisepse doprovázeny značným množstvím infekčních komplikací, amputacemi a často i úmrtím pacienta při celkové sepsi.

19. století: Na sklonku století páry už byly pojmy jako asepse nebo antisepse světu medicíny dobře známé, takže komplikací radikálně ubylo a stále odvážnější lékaři se začali častěji pouštět do složitějších zákroků jako byla právě osteosyntéza a další.

Mezi první průkopníky osteosyntézy patřili i C. Hansmann z Hamburku a belgický chirurg A. Lambotte. Hansmann popsal v roce 1886 ve své práci „Eine neue Methode der Fixierung der Fragmente bei komplizierten Frakturen“ první zkušenosti s osteosyntézou zlomenin, kterou realizoval prováděnou pomocí kovových dlah.

Lambott zase vydal o pár let později knihu „L´intervention opératoire dans les fractures récentes et anciennes“, která je považována za jakousi první propracovanou učebnici této unikátní operační metody.

1947: Toho roku se proslulý belgický chirurg R. Danis ve své knize „Theorie und Praxis der Internen Fixation“ rozepsal o unikátní metodě osteosyntésy prostřednictvím speciálních kompresních dlah, které zajišťovaly efektivní doléčení zlomenin.

Při axiální kompresi a rigidní fixaci zlomeniny nebyly na RTG kontrolách patrny známky tvoření svalku a tento způsob hojení zlomenin popsal jako „primární hojení zlomenin“ na rozdíl od „sekundárního hojení“ při konzervativním způsobu léčení zlomenin.

Paralelně s vývojem dlahových osteosyntéz probíhal i vývoj tzv. nitrodřeňové osteosyntézy, kdy jsou implantáty umístěny uvnitř dřeňové dutiny.

Pokračování článku v aktuálním (zářijovém) čísle časopisu 21. STOLETÍ 

Související články
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Míra demence ve stárnoucí populaci celosvětově roste, a tak není divu, že se lidé snaží najít všemožné způsoby, jak zajistit, aby u nich ke ztrátě duševních schopností, které demenci provází, nedošlo. Věda ukazuje, že zdravé stravovací návyky by mohly kognitivní funkce mozku i paměť ochránit. Co jíst? Studie v lednovém čísle odborného časopisu Nature Medicine […]
Medicína 22.6.2025
Vědci objevili nový přístup, který by mohl pomoci lidem trpícím traumatickými vzpomínkami nebo jinými psychickými obtížemi spojenými se špatnými zážitky. Podle jejich výzkumu lze negativní vzpomínky oslabit tím, že se aktivují pozitivní asociace. Mezinárodní tým výzkumníků provedl studii na 37 dobrovolnících. Nejprve jim byly předloženy náhodná nesmyslná slova, která si měli spojit s negativními obrázky, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz