Domů     Medicína
Lidské tělo letem světem: Kosti jako životně důležité dílky skládačky
Jan Martinec
od Jan Martinec 5.9.2022

Kost je živá rostoucí tkáň, která se skládá z kolagenu – proteinu tvořícího „měkkou“ část kosti – a z hydroxypatitu, minerální složky, jež je uložena uvnitř a zajišťuje pevnost a tvrdost kosti. Ani značná odolnost ale nezabrání jejímu občasnému poškození v důsledku nehody či nesprávné životosprávy, a to je pak případ pro lékaře.

120 000 př. n. l.: V odborných kruzích po dlouhý čas panoval předpoklad, že rakovina spadá mezi civilizační choroby moderní společnosti o kterých naši dávní předkové neměli potuchy. S realitou to ovšem nekorespondovalo!

Rozsáhlý vědecký výzkum těl neandrtálců v jeskyni Krapina v severním Chorvatsku totiž odhalil výskyt tumoru na 120 000 let starém žebru dospělého muže. Jednalo se o vůbec nejstarší důkaz kostního nádoru v lidském těle.

reklama

„Ukazuje to, že život v relativně neznečištěném prostředí ještě nemusí nutně chránit před rakovinou, i když jste Neandertálcem žijícím před 120.000 lety,“ shrnul význam nálezu z roku 2013 vedoucí týmu výzkumníků z Kansaské univerzity David Frayer.

3500 př. n. l.: První pokusy o nápravu zlomených nebo jinak poškozených kostí se objevovaly již v dobách starověku a ačkoliv z důvodů základních neznalostí v oblasti medicíny pochopitelně nedosahovaly valných výsledků, určité plody jejich úsilí přece jen přinášelo.

Takoví Egypťané při léčení zlomenin úspěšně používali dřevěné dlahy obmotávané plátěným obvazem. Ve starém Řecku pro změnu vykonával Hippokrates léčbu zlomenin i na zvířatech a běžně zastavoval při zlomeninách krvácení.

On i jeho následovníci také úspěšně uplatňovali metodu pevné fixace kostí a uvolňován tlaku na zlomené místo například natahováním nebo uvazováním zraněné osoby v napřímené poloze.

reklama

12. století: Právě tehdy spatřily světlo světa první pokusy o operační stabilizaci zlomenin prostřednictvím tzv. osteosyntézy jež je dnes charakterizována jako operační metoda pro fixaci zpravidla komplikovaných zlomenin nebo zlomenin, kde došlo k fraktuře na více namáhaném místě.

Jako osteosyntetické materiály tehdejší doby byly používány různé dlahy a hřeby, vyráběné z rozličných materiálů (stříbro, slonová kost, železo apod.). Průkopnické pokusy o operační léčení zlomenin byly při neznalosti zásad asepse a antisepse doprovázeny značným množstvím infekčních komplikací, amputacemi a často i úmrtím pacienta při celkové sepsi.

19. století: Na sklonku století páry už byly pojmy jako asepse nebo antisepse světu medicíny dobře známé, takže komplikací radikálně ubylo a stále odvážnější lékaři se začali častěji pouštět do složitějších zákroků jako byla právě osteosyntéza a další.

Mezi první průkopníky osteosyntézy patřili i C. Hansmann z Hamburku a belgický chirurg A. Lambotte. Hansmann popsal v roce 1886 ve své práci „Eine neue Methode der Fixierung der Fragmente bei komplizierten Frakturen“ první zkušenosti s osteosyntézou zlomenin, kterou realizoval prováděnou pomocí kovových dlah.

reklama

Lambott zase vydal o pár let později knihu „L´intervention opératoire dans les fractures récentes et anciennes“, která je považována za jakousi první propracovanou učebnici této unikátní operační metody.

1947: Toho roku se proslulý belgický chirurg R. Danis ve své knize „Theorie und Praxis der Internen Fixation“ rozepsal o unikátní metodě osteosyntésy prostřednictvím speciálních kompresních dlah, které zajišťovaly efektivní doléčení zlomenin.

Při axiální kompresi a rigidní fixaci zlomeniny nebyly na RTG kontrolách patrny známky tvoření svalku a tento způsob hojení zlomenin popsal jako „primární hojení zlomenin“ na rozdíl od „sekundárního hojení“ při konzervativním způsobu léčení zlomenin.

Paralelně s vývojem dlahových osteosyntéz probíhal i vývoj tzv. nitrodřeňové osteosyntézy, kdy jsou implantáty umístěny uvnitř dřeňové dutiny.

Pokračování článku v aktuálním (zářijovém) čísle časopisu 21. STOLETÍ 

reklama
Související články
V Česku ročně selže srdce 60 000 lidí, kteří se tak přidají k více než čtvrt milionu stávajících pacientů. Podle kardiologů toto číslo dlouhodobě poroste a do roku 2030 stoupne počet lidí se srdečním selháním o 50 % – na 450 000.   Choroby srdce a cév podle České kardiologické společnosti způsobují přes 40 % […]
Vzbudíte se a nic vás nebaví, netěší. Máte pocit, že je všechno špatně, že se život otočil naruby. Jenže svět zůstal stejný, to si na vás dělá „zálusk“ deprese. Toto onemocnění by se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) mohlo v roce 2030 stát druhým nejfrekventovanějším onemocněním na světě. Lidé si poměrně často stěžují, že „mají […]
Nejprve je dobré si říci, co to vlastně je barefoot obutí. Tyto boty mají simulovat chůzi naboso, odtud také anglický výraz barefoot (bosá noha). Jejich základními vlastnostmi jsou – dostatečný prostor pro chodidlo a prsty, tenká, měkká a flexibilní podrážka, která umožňuje vnímat povrch, po kterém chodíme a nulový drop, neboli pata i špička v […]
Pro mnoho lidí je Alopecia areata přechodným problémem, při němž se malá místa vypadávání vlasů spontánně zotaví během několika měsíců. Pro ostatní je ale realita poněkud jiná. Z jedné italské studie vyplynulo, že jedna třetina pacientů se ztrátou vlasů na hlavě o 25 až 50 % měla při dlouhodobém sledování stále aktivní skvrnité onemocnění, přičemž […]
Telemedicínská konference LIFMAT 2022 v Praze představila revoluční novinky z oblasti umělé inteligence a moderních technologií ve zdravotnictví. Její součástí byla i interaktivní výstava. Cílem konference bylo ukázat, že telemedicína je efektivní způsob, jak zjistit více o svém zdraví. Předváděné technologie umí například odhalit diabetes ze scanu oka nebo melanom kůže přes fotoaparát a aplikaci […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz