Domů     Medicína
Návrat důležitého smyslu
Dagmar Garciová
od Dagmar Garciová 10.8.2022
Foto: Pixabay

Vědci ze Švédska sledovali čtyři lidi, kteří v průběhu 3 až 7 let dostali osseointegrované implantáty ovládané myslí k běžnému užívání. Podle vedoucího výzkumu Maxe Ortize Catalana, docenta na Chalmerské technologické univerzitě, je to poprvé, kdy lidé mohli sami doma používat takovouto bionickou ruku.

Technologie byla podrobně studována v laboratoři, ale vědci ji chtěli vyzkoušet také v reálném světě. „Stále musíte dokazovat, že je to bezpečné v běžném životě, když je používají lidé,“ řekl Catalan.

Výzkumný tým zjistil, že protézu lze efektivně využívat po celý den v osobních a profesních aktivitách lidí.

Jeden z účastníků studie, 46letý muž jménem Rickard Normack, který přišel o ruku při pracovním úrazu, uvedl, že nikdy nebyl spokojený se svou tradiční protézou. Nakonec dostal osseointegrovanou a říká, že mu to změnilo život k lepšímu, že se svou novou protézou může dělat cokoli.

reklama

Implantát se přichytí uvnitř kosti zbývající končetiny pomocí osseointegrace, která v podstatě prodlouží kostru k místu, kde může být připevněna protetická paže. Poté jsou pacientovi do nervů a svalů implantovány elektrody.

Když tyto elektrody zachytí signál – např. že člověk chce pohnout prstem -, jsou naváděny algoritmem umělé inteligence, který říká protetické končetině, co má dělat: pohni prstem a prst se pohybuje. Tento proces je pojmenován jako „intuitivní ovládání“.

Foto: Pixabay

Předem je třeba zdůraznit, že bionické protézy nejsou samy o sobě žádnou převratnou novinkou, co je však nového, je jejich provedení. Nové protézy dokonce svým nositelům slibují hmat, což je něco, o čem se jim mohlo dosud tak maximálně zdát.

reklama

Přitom hmat patří k základním smyslům každého živočicha. Handicapovaní, kteří přišli například o ruku, ztratili spolu s ní také většinu informací z kožních receptorů, nyní jim je však může nahradit zcela nová bionická protéza s implantáty.

Kromě toho vědci slibují využití haptické technologie i v situacích z běžného života.

Nervové receptory přijímají podněty o tlaku, tvaru, pohybu, struktuře, teplotě a mnoha dalších detailech. „Pokaždé, když se něčeho dotkneme, aktivuje to tisíce nervových vláken a miliony neuronů v mozku, které nám zprostředkují hmatový vjem,“ říká neurovědec Sliman Bensmaia z Univerzity v Chicagu.

Lidská kůže je plná nervových receptorů, nejvíc se jich nachází na bříškách prstů, přičemž každý receptor má svou jasně danou práci. „Vždycky, když se dotýkáte objektu, vaše kůže se deformuje nebo lehce zmáčkne,“ vysvětluje Bensmaia.

reklama

Hmatových receptorů existuje několik druhů, ale Bensmaia se při výzkumu soustředí na Paciniho tělíska, která se ukrývají poměrně dost hluboko pod kůží. Zaznamenat a nasimulovat různé struktury představuje pro vědce dosažitelný cíl.

Zda se jim podaří díky jejich výzkumu lidem hmat vrátit, ukáže až čas, nicméně Bensmaia je přesvědčen, že jsou na dobré cestě.

Foto: Pixabay

reklama
Související články
Nejprve je dobré si říci, co to vlastně je barefoot obutí. Tyto boty mají simulovat chůzi naboso, odtud také anglický výraz barefoot (bosá noha). Jejich základními vlastnostmi jsou – dostatečný prostor pro chodidlo a prsty, tenká, měkká a flexibilní podrážka, která umožňuje vnímat povrch, po kterém chodíme a nulový drop, neboli pata i špička v […]
Pro mnoho lidí je Alopecia areata přechodným problémem, při němž se malá místa vypadávání vlasů spontánně zotaví během několika měsíců. Pro ostatní je ale realita poněkud jiná. Z jedné italské studie vyplynulo, že jedna třetina pacientů se ztrátou vlasů na hlavě o 25 až 50 % měla při dlouhodobém sledování stále aktivní skvrnité onemocnění, přičemž […]
Telemedicínská konference LIFMAT 2022 v Praze představila revoluční novinky z oblasti umělé inteligence a moderních technologií ve zdravotnictví. Její součástí byla i interaktivní výstava. Cílem konference bylo ukázat, že telemedicína je efektivní způsob, jak zjistit více o svém zdraví. Předváděné technologie umí například odhalit diabetes ze scanu oka nebo melanom kůže přes fotoaparát a aplikaci […]
Není sporu o tom, že správně provozovaný sport prospívá jak naší tělesné schránce, tak i naší psychice. Ale má na naše tělo nějaký vliv čas, který si ke cvičení zvolíme? Odpověď na tuto otázku se jala hledat zbrusu nová studie vědců ze Skidnore College v New Yorku. A nutno podotknout, že dospěla k poměrně zajímavým […]
Častěji nemocné děti – Již dlouhou dobu panuje přesvědčení o tom, že děti narozené z umělého oplodnění bývají častěji nemocné, nebo že dokonce více trpí alergiemi a mají potíže s imunitou. Toto tvrzení nebylo nikdy žádnou studií potvrzeno, a řadí se tak mezi pouhé mýty. Obecně embryologové vybírají při metodách asistované reprodukce ta nejsilnější embrya […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz