Domů     Vesmír
Jak Saturn přichází o své prstence?
Dagmar Garciová
od Dagmar Garciová 28.7.2022
Foto: Pixabay

V naší sluneční soustavě je Saturn považován za krále prstenců, tento druhý největší obr pojmenovaný podle po římském bohu má však problém… Postupná ztráta prstenců by ho mohla připravit o post „nejkrásnější planety“.

Saturn je druhou největší planetou sluneční soustavy a je známý svými sedmi nápadnými prstenci, které jsou tvořeny kusy ledu a kamenů. Plynný obr je tvořen převážně vodíkem a heliem a kolem něj obíhá 82 měsíců.

Vtahuje je do sebe

Výzkum amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) v roce 2018 ukázal, že planeta ztrácí své prstence, které jsou gravitací vtahovány do Saturnu jako prašný déšť ledových částic. Nyní se vědci ke studii vrátili.

reklama

„V této nové studii se rychlost proudění vody na planetu odhaduje na jeden olympijský bazén každou půl hodinu, což znamená, že prstence Saturnu zmizí za méně než 300 milionů let. Což je relativně krátká doba, vzhledem ke stáří sluneční soustavy 4,5 miliardy let,“ uvedl James O’Donoghue z Japonské letecké agentury (JAXA).

Zjištění naznačují, že obří planetární prstencové systémy nejsou stavěny tak, aby vydržely věčně.

Foto: Pixabay

Tak jde čas

Prsteny každým rokem ztrácí svůj materiál. Přicházející mikrometeority a sluneční záření narušují malé, zaprášené kousky prstencové hmoty a elektrizují je. Částice, které se náhle transformují, se naladí na magnetické siločáry Saturnu a začnou spirálovitě kroužit po těchto neviditelných drahách.

reklama

Když se částice dostanou příliš blízko k vrcholu atmosféry Saturnu, gravitace je vtáhne dovnitř a vypařují se v oblacích planety. „Astronomové tomu říkají „kruhový déšť“ a postupem času tento a další jevy vysají charakteristický prvek, který podle nás dělá Saturn Saturnem, dokud nezůstane nic.

Pravděpodobně se nyní díváme na Saturnovy prstence v dobách jejich největší slávy,“ řekl O’Donoghue. Nádherný pohled, který se z naší perspektivy zdá neměnný, je ale ve velkém měřítku pomíjivý. Obyvatelé Země mají stále dost času obdivovat krásu Saturnových prstenců a studovat je.

Protože ačkoli astronomové chápou, že prstence jsou na cestě k zániku, stále o těchto pásmech nevědí vše, včetně toho, jak je Saturn vůbec získal.

Úbytek zaznamenala již sonda

Úbytek prstenců dokládají data ze sondy. Americká sonda Cassini, navedená na oběžnou dráhu planety, sledovala do roku 2017 prachový déšť směrem od prstenců do nitra Saturnu, zaznamenala tak jako první úbytek materiálu prstenců.

Foto: Pixabay

V závislosti na tempu tohoto jevu výzkumníci odhadli věk prstenců. „Jsou překvapivé mladé. Zatímco většina těles ve sluneční soustavě je posledních zhruba 3,8 miliardy let téměř neměnná, Saturn ke svým prstencům přišel zřejmě teprve před 10 až 100 miliony let,“ popisuje O’Donoghue.

V pomalém geologickém tempu kosmických jevů je tato doba jen pouhým mrknutím oka.

reklama
Související články
Harvardský astrofyzik a kosmolog Avi Loeb už pár měsíců plánuje odvážnou operaci. Rád by vyzvedl ze dna Tichého oceánu úlomky mezihvězdného meteoritu, který na místo dopadl zhruba před osmi lety.   Loeb se unikátním objektem zabývá už delší dobu a před čtyřmi lety o něm dokonce spolu se svými studenty publikoval odborný článek. V něm […]
Během nedávné konference v americkém Utahu se odborníci v čele s expertkou na vesmírné počasí Tzu-Wei Fang z National Oceanic and Atmospheric Association rozhovořili o možných dopadech slunečních bouří na družice.   „Nezáleží na tom, co jste zažili v posledních dvou letech… Cokoli jste se naučili za poslední dva roky, nebude platit v příštích pěti […]
Ruský satelit Kosmos 1408 byl Ruskem zničen během testování antisatelitní zbraně (ASAT). Problém je v tom, že nyní jeho trosky ohrožují funkční Starlinky Elona Muska.   Odborník Dan Oltrogge ze společnosti COMSPOC, která se touto problematikou zabývá, zjistil, že se v blízkosti úlomků z „konjunkční bouře“ („conjunction squall“) způsobené výše zmíněným testem, nachází již přes […]
Život ve vesmíru se ani vzdáleně nedá srovnávat s tím na Zemi. Přestože astronautům mnohdy vše ulehčuje mikrogravitace, není to „to pravé ořechové“. Jaké další nástrahy musí každý den lidé žijící stovky kilometrů nad námi překonávat? Člověk je uzpůsoben životu na planetě Zemi v atmosféře a gravitaci, na kterou si za tisíce let již zvykl. […]
Z pohledu vesmírných rozměrů to jsou nepatrné objekty. Trénovaný člověk by je po jejich rovníku zvládl obejít za jediný den. Přesto jsou to tělesa děsivá, která dokážou celé hvězdné soustavy rozemlít na prach. Ano, řeč je o neutronových hvězdách. Na noční obloze vypadají hvězdy jedna jako druhá. Při bližším ohledání se však mezi sebou výrazně […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz