Domů     Technika
Čeká nás nová průmyslová revoluce?
Dagmar Garciová 19.7.2022
Foto: Pixabay

V jakých oblastech dosáhla umělá inteligence značného pokroku?

1. Robustnější AI modely a jejich vliv na strukturu zaměstnanosti

Na základě vyjádření vedoucího společnosti Verne Global Tate Cantrella, jímž je Tate Cantrell, se budou modely umělé inteligence a strojového učení i nadále rozšiřovat, budou čerpat z ještě větších datových sad a vytvářet stále přesnější rozhodnutí – na položené otázky by byly poskytnuty lepší odpovědi, mohla by probíhat širší sumarizace textů atd.

Programátor Martin Cígler ze společnosti Solitey uvedl, že bude v následujících měsících docházet k ještě větší automatizaci procesů a posílení lidských schopností spojením s umělou inteligencí. Spojení člověka a AI by dle analytiků z firmy Gartner mohlo reálně zajistit nižší provozní náklady, a to až o 30 %.

Mezi dalšími prognózami, s nimiž přišla jiná vědecká skupina, je, že 85 % podniků zkombinuje lidské odborné znalosti s AI, díky čemuž budou pracovníci během 4 následujících let o 25 % produktivnější a efektivnější.

Do budoucna se počítá s tím, že v oblastech, jako je finančnictví, zdravotnictví, právní služby a vývoj SW, budou lidská pracovní místa nahrazována systémy AI.

2. Kybernetická bezpečnost

Nejenom pozitiva se pojí s umělou inteligencí. S tím, jak roste její popularita, rostou i možnosti kriminality, odborníci se domnívají, že výskyt kybernetických útoků bude stále narůstat. Ba co více, budou mnohem komplexnější, než byly doposud.

AI bude kriminálními živly užívána mimo jiné také k vylepšování a personalizaci útoků na podnikové infrastruktury. Na druhé straně barikády však stojí kybernetická ochrana, do níž mnoho firem neváhá investovat.

Čím dál tím více se objevuje pojem cybersecurity – bezpečnostní pojivo -, která je flexibilní architekturou, jež integruje bezpečnostní služby.

3. Kreativní zapojení AI do nových oborů

Ve výzkumu odborníků společnosti Forrester je předpovězeno, že kreativní systémy AI obdrží v roce 2022 desítky patentů. Nová generace umělé inteligence přichází s neustálým vývojem nových, efektivních a kreativních podnikových aplikací.

Cílem je nejen posílit obchodní kreativitu, ale také zákaznickou zkušenost. Díky umělé inteligenci a jejím nástrojům mohou mít e-shopy, firmy a korporace víceméně samoobslužný přístup ve vztahu k zákazníkům, pracovníkům a dalším osobám.

Krom toho je možné reflektovat také průnik AI do diagnostiky do odvětví, u nichž si to doposud nikdo neuměl představit, a to například do takové psychiatrie, kde je možné pacientovi modelově diagnostikovat schizoidní poruchy na základě vzorku o pouhých 300 slovech.

Související články
Věda se spojuje, aby byla silnější. Němci to pochopili už před první světovou válkou, když vznikla Společnost Maxe Plancka. V Česku vědecké klastry a interdisciplinární instituce začaly vznikat teprve nedávno, ale výsledky se už dostavují. Svoje interdisciplinární instituce má už každé významnější město, například Praha, Brno, Ostrava. Před devíti lety myšlenka spojit tři vědecká centra […]
Informační a komunikační technologie se staly základním stavebním kamenem, který formuje naše každodenní životy i způsob, jakým pracujeme a podnikáme. Od prvních počítačů až po současné cloudové služby a umělou inteligenci prošla oblast ICT zásadní proměnou. Pojďme si posvítit na to, kde všude se ICT technologie využívají.  Co je ICT?  ICT je zkratka pro informační […]
První ložiska, tedy součásti, které snižují tření, lidstvo využívalo už v antice. A vývoj stále pokračuje. Na moderních hydrostatických ložiscích pracují odborníci na tribologii z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Přišli na to, jak udělat ložiska energeticky až o pětinu úspornější.   Využití by vylepšená technologie mohla najít ve velkých obráběcích strojích, divadelních točnách […]
Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem KAROLINA. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava, se tak stane domovem prvního českého kvantového počítače. Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q bude založený na supravodivých […]
Společnost OpenAI na sklonku ledna značně pozměnila „pravidla hry“. Ze svých zásad totiž odstranila zákaz týkající se poskytování umělé inteligence armádám. Proč? Kvůli prevenci! Spolupráci s Pentagonem navázalo „dítko“ Elona Muska a Sama Altmana v polovině ledna, a to konkrétně v oblasti kybernetické bezpečnosti. Projekt, do kterého společnost prozatím zapojila je však ryze preventivní – […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz