Domů     Příroda
Konec úhořů v Chorvatsku?
Pavel Polcar 19.7.2022
Foto: Dmitriy Konstantinov / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0

„Krabi útočí“, i tak by se dala nazvat situace, která dnes panuje v oblasti jižního Chorvatska, dovolenkového ráje mnoha českých turistů. Místní gastronomickou specialitou je úhoř z řeky Neretvy. Tito úhoři jsou však terorizováni kraby z Atlantiku, kteří se v deltě řeky začali usazovat počátkem nového milénia.

Tam, kde dosud úhoři dominovali, jsou jejich řady nyní na ústupu a na jejich místo nastupují oceánští krabi. K závažné situaci, která zásadně ovlivňuje tamní biologickou diverzitu, se vyjádřil expert Branko Glamužina z Dubrovnické univerzity:

„Jsou všežravci a způsobují obrovské škody v místních populacích ryb a měkkýšů, což nově utváří ekosystém. Je logické, že klesající počet úhořů musel mít dopad na tradiční podobu místní gastronomie.“ Za úbytek úhořů nese svůj podíl viny mimo jiné i zemědělství, které se v posledních několika dekádách neustále rozšiřuje.

Invaze krabů ale byla pro úhoře tím zřejmě nejzásadnějším problémem, kvůli kterému jejich dříve početná populace znatelně prořídla – vždyť jen před asi 50 lety roční úlovek zahrnoval zhruba 150 tun úhořů, dnes jsou rybáři vůbec rádi za 10 tun, které se jim s vynaložením veškeré námahy podaří vylovit.

Na talíři je nenahradí

Co kraj, to jiná chuť, a to platí i pro Chorvatsko, které krabí pochoutka příliš neláká, ačkoli v Japonsku či USA se jedná o vyhledávanou specialitu. „Majitelé restaurací nemají o kraby žádný zájem, chtějí se držet tradiční nabídky úhořů a žab.

Na export je zase množství modrých krabů příliš malé. Lze je jen nabízet hostům v luxusních hotelech v letoviscích, jako je Dubrovník nebo Split,“ vysvětlil Glamužina. Chorvati nejsou na kraby zkrátka zvyklí, jednou je to cizí druh, a tak by to i mělo zůstat, i když krabi jsou zřejmě opačného názoru.

Připlul na lodi

Psal se rok 2006, kdy na lodích kotvících v jadranských přístavech připluli „černí pasažéři“ v podobě velkých krabů, do té doby tento druh tamní obyvatelé vůbec neznali. Klepetnaté zvíře má tu výhodu, že se chytře ukrylo v balastních nádržích, kde cestu přežilo.

Podle albánských vědců, kteří s krabí invazí mají vlastní bohaté zkušenosti, vytvořilo oteplování klimatu vhodné podmínky pro přítomnost exotických druhů v místech, kde ještě před několika lety nebyly.

Krabům „hraje do karet“ také jejich schopnost rychlé reprodukce, díky čemuž může jedna samice mít neuvěřitelných milion vajíček.

Související články
S rostoucími globálními teplotami jsou sezónní alergici vystaveni většímu množství pylu v ovzduší po delší dobu. To ale ještě není to nejhorší. Teplejší planeta s sebou přináší rovněž jevy zvané pylové bouře. Triliony pylových částic jsou během nich nasáty do mraků a v nich roztříštěny na menší úlomky, aby se následně vrátily zpět dolů, kde […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Objevy Příroda 30.6.2025
Vypadají jako medúzy, ale jsou úplně něco jiného. Jsou nejstarším známým pokusem o vývoj živočichů na naší planetě. Slovo primitivní se na ně ale nějak nehodí. Mají tak podivuhodné schopnosti, že by jim mohli závidět nejen mnohem pokročilejší živočichové, ale i autoři sci-fi. Jsou to pouhé dva roky, kdy věda definitivně potvrdila, co jsou žebernatky […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Zatímco člověk se ve světě orientuje především zrakem, pes se spoléhá především na svůj čich. Pachy jsou pro každého psa hlavním jazykem světa, protože jejich čenich nejen že zachytí miliony různých pachových stop, ale zároveň dokáže dekódovat příběh, který je pro nás neviditelný. Psí čumák obsahuje kolem 300 milionů čichových receptorů, zatímco člověk se musí […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz