Domů     Příroda
Konec úhořů v Chorvatsku?
Pavel Polcar 19.7.2022
Foto: Dmitriy Konstantinov / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0

„Krabi útočí“, i tak by se dala nazvat situace, která dnes panuje v oblasti jižního Chorvatska, dovolenkového ráje mnoha českých turistů. Místní gastronomickou specialitou je úhoř z řeky Neretvy. Tito úhoři jsou však terorizováni kraby z Atlantiku, kteří se v deltě řeky začali usazovat počátkem nového milénia.

Tam, kde dosud úhoři dominovali, jsou jejich řady nyní na ústupu a na jejich místo nastupují oceánští krabi. K závažné situaci, která zásadně ovlivňuje tamní biologickou diverzitu, se vyjádřil expert Branko Glamužina z Dubrovnické univerzity:

„Jsou všežravci a způsobují obrovské škody v místních populacích ryb a měkkýšů, což nově utváří ekosystém. Je logické, že klesající počet úhořů musel mít dopad na tradiční podobu místní gastronomie.“ Za úbytek úhořů nese svůj podíl viny mimo jiné i zemědělství, které se v posledních několika dekádách neustále rozšiřuje.

Invaze krabů ale byla pro úhoře tím zřejmě nejzásadnějším problémem, kvůli kterému jejich dříve početná populace znatelně prořídla – vždyť jen před asi 50 lety roční úlovek zahrnoval zhruba 150 tun úhořů, dnes jsou rybáři vůbec rádi za 10 tun, které se jim s vynaložením veškeré námahy podaří vylovit.

Na talíři je nenahradí

Co kraj, to jiná chuť, a to platí i pro Chorvatsko, které krabí pochoutka příliš neláká, ačkoli v Japonsku či USA se jedná o vyhledávanou specialitu. „Majitelé restaurací nemají o kraby žádný zájem, chtějí se držet tradiční nabídky úhořů a žab.

Na export je zase množství modrých krabů příliš malé. Lze je jen nabízet hostům v luxusních hotelech v letoviscích, jako je Dubrovník nebo Split,“ vysvětlil Glamužina. Chorvati nejsou na kraby zkrátka zvyklí, jednou je to cizí druh, a tak by to i mělo zůstat, i když krabi jsou zřejmě opačného názoru.

Připlul na lodi

Psal se rok 2006, kdy na lodích kotvících v jadranských přístavech připluli „černí pasažéři“ v podobě velkých krabů, do té doby tento druh tamní obyvatelé vůbec neznali. Klepetnaté zvíře má tu výhodu, že se chytře ukrylo v balastních nádržích, kde cestu přežilo.

Podle albánských vědců, kteří s krabí invazí mají vlastní bohaté zkušenosti, vytvořilo oteplování klimatu vhodné podmínky pro přítomnost exotických druhů v místech, kde ještě před několika lety nebyly.

Krabům „hraje do karet“ také jejich schopnost rychlé reprodukce, díky čemuž může jedna samice mít neuvěřitelných milion vajíček.

Související články
Komáři tygrovaní, původem z jihovýchodní Asie, jsou přenašeči nebezpečných nemoci, jako je horečka dengue, žlutá zimnice či virus zika. Klimatické změny, zejména rostoucí teploty vzduchu, vytváří příhodné podmínky pro jejich šíření do Evropy. S komárem tygrovaným (Aedes albopictus) je tak, podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), možné se již setkat v Rakousku, […]
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červi. Prý jsou jedovatí. Prý pouhý dotyk může lidem způsobit zdravotní obtíže. Mnohoštětinatec Hermodice carunculata, přezdívaný jako ohnivý červ kvůli zbarvení, způsobil […]
Žraloci obývají planetu Zemi dlouhých 250 milionů let. V průběhu této doby zastávaly různé druhy žraloků širokou škálu funkcí v mořském ekosystému, od vrcholových predátorů po transportéry živin. Dnes patří moderní žraloci k nejohroženějším obyvatelům moří a oceánů, nejnovější výzkum navíc odhalil, že i jejich funkční rozmanitost je dnes na svém minimu. Ekologické role jednotlivých […]
Potvrzeno! Ze studie založené na pozorování dvou sloních stád ve volné přírodě v Keni nedávno vyplynulo, že i sloni se navzájem dokážou „oslovovat“ individuálními jmény. Až dosud přitom byla tato schopnost přisuzována pouze dvěma druhům zvířat – delfínům a papouškům. Největší žijící suchozemští savci „nejenže používají specifickou vokalizaci pro každého jedince, ale také rozeznávají a […]
Koně sehráli důležitou roli v historii lidstva, umožnili lidem cesty na dlouhé vzdálenosti, převoz těžkých břemen i obsluhu strojů. Díky koním se mohli rychle stěhovat z místa na místo i bojovat z jejich hřbetů. Dřívější zkoumání umístily počátky domestikace těchto ušlechtilých zvířat do doby 3300 až 3000 př.n.l. Nejnovější analýzy ji však posouvají do roku […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz