Domů     Příroda
Konec úhořů v Chorvatsku?
Pavel Polcar 19.7.2022
Foto: Dmitriy Konstantinov / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0

„Krabi útočí“, i tak by se dala nazvat situace, která dnes panuje v oblasti jižního Chorvatska, dovolenkového ráje mnoha českých turistů. Místní gastronomickou specialitou je úhoř z řeky Neretvy. Tito úhoři jsou však terorizováni kraby z Atlantiku, kteří se v deltě řeky začali usazovat počátkem nového milénia.

Tam, kde dosud úhoři dominovali, jsou jejich řady nyní na ústupu a na jejich místo nastupují oceánští krabi. K závažné situaci, která zásadně ovlivňuje tamní biologickou diverzitu, se vyjádřil expert Branko Glamužina z Dubrovnické univerzity:

„Jsou všežravci a způsobují obrovské škody v místních populacích ryb a měkkýšů, což nově utváří ekosystém. Je logické, že klesající počet úhořů musel mít dopad na tradiční podobu místní gastronomie.“ Za úbytek úhořů nese svůj podíl viny mimo jiné i zemědělství, které se v posledních několika dekádách neustále rozšiřuje.

Invaze krabů ale byla pro úhoře tím zřejmě nejzásadnějším problémem, kvůli kterému jejich dříve početná populace znatelně prořídla – vždyť jen před asi 50 lety roční úlovek zahrnoval zhruba 150 tun úhořů, dnes jsou rybáři vůbec rádi za 10 tun, které se jim s vynaložením veškeré námahy podaří vylovit.

Na talíři je nenahradí

Co kraj, to jiná chuť, a to platí i pro Chorvatsko, které krabí pochoutka příliš neláká, ačkoli v Japonsku či USA se jedná o vyhledávanou specialitu. „Majitelé restaurací nemají o kraby žádný zájem, chtějí se držet tradiční nabídky úhořů a žab.

Na export je zase množství modrých krabů příliš malé. Lze je jen nabízet hostům v luxusních hotelech v letoviscích, jako je Dubrovník nebo Split,“ vysvětlil Glamužina. Chorvati nejsou na kraby zkrátka zvyklí, jednou je to cizí druh, a tak by to i mělo zůstat, i když krabi jsou zřejmě opačného názoru.

Připlul na lodi

Psal se rok 2006, kdy na lodích kotvících v jadranských přístavech připluli „černí pasažéři“ v podobě velkých krabů, do té doby tento druh tamní obyvatelé vůbec neznali. Klepetnaté zvíře má tu výhodu, že se chytře ukrylo v balastních nádržích, kde cestu přežilo.

Podle albánských vědců, kteří s krabí invazí mají vlastní bohaté zkušenosti, vytvořilo oteplování klimatu vhodné podmínky pro přítomnost exotických druhů v místech, kde ještě před několika lety nebyly.

Krabům „hraje do karet“ také jejich schopnost rychlé reprodukce, díky čemuž může jedna samice mít neuvěřitelných milion vajíček.

Související články
Nálezy krápníků, jež vznikají srážením minerálů z kapající vody, v jeskyních hluboko pod Arabským poloostrovem dávají tušit, že toto nehostinné místo mohlo být v dávné minulosti zeleným rájem oplývajícím bujnou vegetací, řekami a jezery a mohlo fungovat jako křižovatka mezi Afrikou a Asii. Arabská poušť, která pokrývá téměř celý Arabský poloostrov, je se svojí rozlohou […]
Příroda 24.4.2025
Země se rozechvěje. Ne z otřesů, ale z bilionů drobných nožek, které si prorazí cestu na povrch. Po sedmnácti letech ticha se do východní části Spojených států vrátí jedna z největších generací periodických cikád – Brood XIV. Tento přírodní fenomén přinese nezapomenutelný orchestr života, který nadchne vědce, fotografy i milovníky přírody.   Cikády Brood XIV […]
Historie Příroda 24.4.2025
Z hustého porostu různých druhů hrášků se vynořil chlap v kněžském rouchu. Do zahrady rozhodně nepřišel pro zdravou svačinku, jeho cílem byla věda! „Tenhle je hranatý, támhleten zas kulatý. Zajímavé,“ kněz odložil motyku a vše si pečlivě zapsal. Revoluční nápad, využít statistiku v zahradě, zdá se přineslo pochopení toho, proč hrášek vypadá tak jak vypadá. Učitel spolu s knězem […]
V tropických deštných lesích Nové Kaledonie se po ránu ozývají zvuky připomínající štěkot a kokrhání. Pro turisty vlastně nic zvláštního, ale místní obyvatelé vědí, že je vydávají tvorové, kterým jejich předci říkávali duchové lesa.   Samozřejmě to nejsou ani psi, ani kohouti. Ozývají se tak perleťově šedí ptáci s chocholkou a oranžovým zobákem. Zvukové projevy nejsou jejich […]
Příroda 22.4.2025
Korovec je jedním z mála druhů jedovatých ještěrů na světě. Patří k ikonám pouští Severní Ameriky. S oteplujícím se světem je však i on vystaven výzvám, které nemusí zvládnout a mohly by se mu stát osudnými. Vědci se snaží zjistit, nakolik jsou tito ještěři schopni se adaptovat na nové podmínky. Korovci (Heloderma suspectum) dorůstají délky […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz