Domů     Medicína
Kůže jako dveře do těla
Pavel Polcar 13.7.2022
Zdroj: Pixabay

Mikrobiom máme také v jiných částech těla, ne jen ve střevech, a i na jeho povrchu. Celkově nás osidlují biliony mikroorganismů. Právě na kůži ve spojení s mikrobiomem se zaměřila studie z počátku roku 2022..

Jak v nedávné době vědci prokázali, když nalezli neznámý žvýkací sval, lidské tělo stále není stoprocentně probádáno. Několik evropských institucí se spojilo, aby prozkoumalo jednotlivé ekosystémy žijící v lidské kůži, jedná se o okem neviditelný záhadný svět, jenž se nazývá mikrobiom.

Badatelům se podařilo objevit desítky nových dosud neznámých virů, bakterií a plísní. Tyto organismy mohou kůži udržovat zdravou, nebo celému tělu pěkně „zavařit“. Vědci sekvenovali genomy mikroorganismů nalezených v 594 vzorcích, které odebrali z různých povrchů kůže od dvanácti zdravých dobrovolníků.

Zcela nový svět

Objevili jsme tisíce virových sekvencí včetně mnoha takzvaných jumbo-fágů, tedy obrovských virů, které jsou schopné infikovat bakterie. Ty se vyskytovaly nejčastěji na povrchu rukou a nohou našich dobrovolníků.

Tyto oblasti těla mají velmi rozmanité mikrobiomy, což dává smysl, protože se rukama neustále dotýkáme nových věcí v našem prostředí. Cílem naší budoucí práce bude pochopit, co tyto různé druhy mikrobů v těchto společenstvích dělají,“ uvedla Sara Kashafová, která se na studii podílela.

Zdroj: Pixabay

Současná studie se prozatím věnovala pouze lidem ze Severní Ameriky, ale v budoucnu by vědci chtěli rozšířit zkoumané osoby o rozmanitější populace z různých koutů planety. Výsledky studie přináší úplně nový pohled na lidskou kůži, výzkumnici totiž nalezli 174 dosud neznámých druhů bakterií, čtyři nové houby a dvacet nových jumbo-fágů – tedy virů s 3-5krát větším genomem, než má průměrný virus.

Kromě bakterií a virů, které běžně získáváme, jsme v lidské kůži nalezli také dvanáct genomů jednobuněčných eukaryot – tedy hub, jako jsou kvasinky. Některé z těchto genomů jsme už znali – například houbu Malassezia globosa, která je spojována s mykobiomem zdravé kůže, ale také s onemocněními, jako jsou lupy.

Když jsme se podívali na tyto nově objevené organismy detailněji, ukázalo se, že jeden z nich je velmi častý u všech dobrovolníků a může se vyskytovat u mnoha z nás,“ popsal Rob Finn, který vedl část výzkumu.

Zdroj: Pixabay

Jedinečný a nenahraditelný

Složení mikrobiomu každého člověka je jedinečné jako otisk prstu, formovaný časným životem, stravou a environmentálními expozicemi v průběhu času. Ale je to naše genetické pozadí, které ovlivňuje, jak bakterie skutečně fungují v lidském střevě.

A co víc, bakterie ovlivňují různé geny a vytvářejí proteiny, které mohou určité jedince predisponovat k zánětu střev nebo jiným onemocněním. Nemůžeme sice změnit naše geny, můžeme ale upravit naši expozici a stravu, abychom vyživovali náš mikrobiom, jak stárneme.

Obecný konsenzus zastává názor, že konzumace fermentovaných potravin má určitý přínos pro zdraví střev. Jsou to potraviny plné zdravých „probiotických“ bakterií, jako je jogurt, kefír, kombucha, kysané zelí a kimchi.

Mezi běžné potraviny, které vyživují zdravé střevní bakterie, patří česnek, cibule, topinambur, pórek, chřest, banány, ječmen, oves, jablka, kakao, pšeničné otruby, kořen lopuchu a lněná semínka, abychom jmenovali alespoň některé.

Zdroj: Pixabay

Aby váš mikrobiom dosáhl co nejlepšího složení, myslím, že je rozumné zajistit dostatečný přísun vlákniny ve vaší stravě, Zvažte konzumaci jogurtu s aktivními kulturami a promluvte si se svým lékařem o probiotických doplňcích, pokud potřebujete antibiotika kvůli infekci,“ dodala na závěr Dr. Angela Hanson, MD, vědecká pracovnice a geriatrička z UW Memory and Brain Wellness Center.

Další článek
Související články
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky denisovanů byly objeveny v roce 2008 v Denisově jeskyni na Altaji v Rusku, podle tohoto místa nálezu jsou pojmenovaní. Stáří tamních kosterních pozůstatků bylo odhadnuto na 41 000 let. […]
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocnění, nemocí srdce a onemocnění dýchacích cest. Celkem ve zdravotnických zařízeních po celé republice probíhá 481 těchto hodnocení, jež zdravotnickému systému ušetřila více než jeden a půl […]
Univerzálními dárci krve jsou lidé s krevní skupinou 0. Ne vždy je ale této krve dostatek, proto se vědci snaží vymyslet, jak to zařídit, aby mohl člověk s jakoukoliv krevní skupinou darovat krev ostatním, aniž by došlo k úhoně. Této vysněné metě se nyní velmi přiblížili. Krevní skupiny A, B a O objevil v roce […]
Jako by nestačil návrat starých známých infekcí, začaly se objevovat nové. A nejsou bezzubé, podle odhadů umírá na zdánlivě nenápadné mykózy celosvětově dvakrát více nemocných než před 10 lety. Co jsou vlastně mykózy? Jde o infekce způsobené některými zástupci říše hub – jednobuněčnými kvasinkami nebo vláknitými houbami, známými spíš pod značením plísně. Tedy nic, co […]
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se ale dosavadní studie nedokázaly shodnout. Objasnit celou záležitost pomohla nová studie. Vědecký zájem o neurobiologické procesy spojené s mateřstvím je ve fázi […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz