Domů     Technika
„MASAKRY“ ON-LINE: Co vidí satelity?
Dagmar Garciová
od Dagmar Garciová 29.6.2022
Foto: Pixabay

Nikdy v historii médií nebylo tak jednoduché provádět dezinformace. Zároveň nikdy v historii jsme neměli tak špičkovou techniku, abychom mohli ověřovat fakta. Sebraná data ilustrují, co se skutečně dělo a děje na Ukrajině.

Foto: Pixabay

Pod zkratkou WV 3 vystupuje komerční kosmická družice WorldView-3, jež byla vytvořena pro monitorování naší planety. Vlastníkem kosmického zařízení je firma Digital Globe, WV 3 je jejím šestým „dítkem vypuštěným na oběžnou dráhu Země (satelit Ikonos v roce 1999, QuickBird roku 2001, WorldView-1 v roce 2007, GeoEye-1 roku 2008 a v roce 2009 WorldView-2). Co vše je díky této technologii možné?

Jak se to doopravdy odehrálo v Buči?

Satelit WV 3 měl již dříve možnost dokázat, čeho všeho je schopen a jak velkým přínosem je. O jeho kvalitách svědčí mimo jiné také fakt, že veškeré jeho pořízené snímky skupují velcí hráči v oblasti mapových služeb, a to včetně Goliáše jménem Google Maps.

reklama

O výkonnosti družice není pochyb, za den nasnímá neuvěřitelných 680 tisíc kilometrů čtverečních, pro lepší představu, jedná se o rozlohu, jež devítinásobně převyšuje Českou republiku.

Hledí na svět z výšky a nic mu neunikne

V nedávné době, kdy se rozhořely válečné ohně mezi Ruskem a Ukrajinou, satelit prokázal, že si své místo mezi hvězdami skutečně zaslouží. Kosmickému tělesu se totiž díky unikátním rozlišovacím schopnostem podařilo zaznamenat nehumánní krveprolití ve městě Buča na Ukrajině, to mělo být údajně podle Ruska zosnováno Ukrajinci.

„Těla zabitých obyvatel se v ulicích objevila až čtyři dny po 30. březnu, kdy ho ruské jednotky opustily,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany. Inovativní technologie však odhalila, kde se nachází pravda.

Foto: Pixabay

Usvědčeni ze lži

Satelit WV3 pořídil snímky, které zcela jasně vylučují ruské tvrzení, že by byly události v Buči zinscenovány. Z fotografií bylo patrné, že těla se v Jablonské ulici nacházela netknutě po dobu tří týdnů, a to i v době, kdy byla oblast pod kontrolou motostřelecké jednotky 51460 z Chabarovského kraje.

reklama

V téže době započaly práce na výkopu 15 metrů dlouhého a 4 metry širokého masového hrobu v areálu svatého Ondřeje, zde bylo pohřbeno na několik desítek obětí.

Kudy lítá?

Satelit WorldView-3 se nachází ve výšce 617 kilometrů na oběžné dráze Země. Jeho pohyb je na synchronní dráze, což je trajektorie, jež umožňuje satelitu obíhat od pólu k pólu v pevné poloze vůči Slunci, zatímco se pod ním Země otáčí.

Stabilizace je docílena pomocí gyroskopů a sledovačů hvězd. Družice rovněž dokáže zachytit podélné řezy části planety, kde je v danou chvíli den, následně se zvládne za 24 hodin navrátit na původní místo na obloze.

Pouhých 12 sekund, to je časový údaj, který satelitu stačí na zamíření a zaostření citlivých kamer.

Přesnost, detailnost a efektivnost

Díky zabudované technologii je satelit schopen rozlišovat objekty od 30 centimetrů – tento údaj znamená jeden pixel na snímcích.

Foto: Pixabay

Obvykle je u satelitů běžné rozlišování až od 15 metrů, což je zcela dostačující k tomu, aby byly rozlišeny environmentální prvky (jezera, lesy, hory apod.), bohužel však na rozdíl od Worldview-3 už nestačí k identifikaci lidí či předmětů v městské krajině.

reklama
Související články
Společnost Honda podepsala smlouvu o výzkumu a vývoji s japonskou kosmickou agenturou Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) týkající se „systému oběhu obnovitelné energie“, který má dodávat elektřinu pro zachování funkčnosti životního prostoru a různých systémů lunárních vozítek. Na základě této smlouvy agentura JAXA pověří společnost Honda, aby nejprve provedla koncepční studie a poté do konce […]
Německo se opět přiblížilo k dlouhodobé ekologičtější náhradě za ruský zemní plyn a uhlí. Německá energetická společnost RWE s norskou státní energetickou firmou Equinor oznámily, že v příštích několika letech v Německu vybudují vodíkové elektrárny a velkokapacitní produktovod pro dodávku paliva, uvedla to CNN. Dohoda je součástí německé snahy do roku 2030 postupně vyřadit všechny […]
Nedávná studie Harvardovy univerzity a dalších vědeckých pracovišť došla k závěru, že spalování fosilních paliv zkracuje každý rok život osmi milionům Britů. Další vědecké práce hovoří o jiných číslech, ale v jednom se shodují: špivaný vzduch je nekompromisním zabijákem. „Spalování fosilních paliv, jako je uhlí, benzin nebo nafta, může za smrt každého pátého člověka na […]
Když vozy Toyota doslouží, šetrně se zrecyklují a suroviny se dále využijí. Jsou k tomu už dopředu navržené, vyrobené a smontované. Například kabelový svazek vytáhnete ven jako byste oddělovali kostru z grilované ryby. Toyota od roku 2003 využívá konstrukci, která optimalizuje rozebírání a třídění k usnadnění recyklace surovin, například mědi a vzácných kovů, z vyřazených vozidel. […]
Budoucnost se zdá být lepší než dobrá všemu a všem navzdory. Francouzská automobilka Citroën pustila na trh nové SUV C5 Aircross plug-in hybrid. Jak dobrý je druhý nejlepší model dvojitého šípu? Citroën už více jak 100 let zpřístupňuje automobily co nejširšímu počtu lidí, kašle na fanfarónství, na pózy a masky. Dvojitý šíp vždycky chtěl být […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz