Domů     Technika
„MASAKRY“ ON-LINE: Co vidí satelity?
Dagmar Garciová
od Dagmar Garciová 29.6.2022
Foto: Pixabay

Nikdy v historii médií nebylo tak jednoduché provádět dezinformace. Zároveň nikdy v historii jsme neměli tak špičkovou techniku, abychom mohli ověřovat fakta. Sebraná data ilustrují, co se skutečně dělo a děje na Ukrajině.

Foto: Pixabay

Pod zkratkou WV 3 vystupuje komerční kosmická družice WorldView-3, jež byla vytvořena pro monitorování naší planety. Vlastníkem kosmického zařízení je firma Digital Globe, WV 3 je jejím šestým „dítkem vypuštěným na oběžnou dráhu Země (satelit Ikonos v roce 1999, QuickBird roku 2001, WorldView-1 v roce 2007, GeoEye-1 roku 2008 a v roce 2009 WorldView-2). Co vše je díky této technologii možné?

Jak se to doopravdy odehrálo v Buči?

Satelit WV 3 měl již dříve možnost dokázat, čeho všeho je schopen a jak velkým přínosem je. O jeho kvalitách svědčí mimo jiné také fakt, že veškeré jeho pořízené snímky skupují velcí hráči v oblasti mapových služeb, a to včetně Goliáše jménem Google Maps.

reklama

O výkonnosti družice není pochyb, za den nasnímá neuvěřitelných 680 tisíc kilometrů čtverečních, pro lepší představu, jedná se o rozlohu, jež devítinásobně převyšuje Českou republiku.

Hledí na svět z výšky a nic mu neunikne

V nedávné době, kdy se rozhořely válečné ohně mezi Ruskem a Ukrajinou, satelit prokázal, že si své místo mezi hvězdami skutečně zaslouží. Kosmickému tělesu se totiž díky unikátním rozlišovacím schopnostem podařilo zaznamenat nehumánní krveprolití ve městě Buča na Ukrajině, to mělo být údajně podle Ruska zosnováno Ukrajinci.

„Těla zabitých obyvatel se v ulicích objevila až čtyři dny po 30. březnu, kdy ho ruské jednotky opustily,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany. Inovativní technologie však odhalila, kde se nachází pravda.

Foto: Pixabay

Usvědčeni ze lži

Satelit WV3 pořídil snímky, které zcela jasně vylučují ruské tvrzení, že by byly události v Buči zinscenovány. Z fotografií bylo patrné, že těla se v Jablonské ulici nacházela netknutě po dobu tří týdnů, a to i v době, kdy byla oblast pod kontrolou motostřelecké jednotky 51460 z Chabarovského kraje.

reklama

V téže době započaly práce na výkopu 15 metrů dlouhého a 4 metry širokého masového hrobu v areálu svatého Ondřeje, zde bylo pohřbeno na několik desítek obětí.

Kudy lítá?

Satelit WorldView-3 se nachází ve výšce 617 kilometrů na oběžné dráze Země. Jeho pohyb je na synchronní dráze, což je trajektorie, jež umožňuje satelitu obíhat od pólu k pólu v pevné poloze vůči Slunci, zatímco se pod ním Země otáčí.

Stabilizace je docílena pomocí gyroskopů a sledovačů hvězd. Družice rovněž dokáže zachytit podélné řezy části planety, kde je v danou chvíli den, následně se zvládne za 24 hodin navrátit na původní místo na obloze.

Pouhých 12 sekund, to je časový údaj, který satelitu stačí na zamíření a zaostření citlivých kamer.

Přesnost, detailnost a efektivnost

Díky zabudované technologii je satelit schopen rozlišovat objekty od 30 centimetrů – tento údaj znamená jeden pixel na snímcích.

Foto: Pixabay

Obvykle je u satelitů běžné rozlišování až od 15 metrů, což je zcela dostačující k tomu, aby byly rozlišeny environmentální prvky (jezera, lesy, hory apod.), bohužel však na rozdíl od Worldview-3 už nestačí k identifikaci lidí či předmětů v městské krajině.

reklama
Související články
3D tisk ušel za několik málo let skutečně dlouhou cestu, moderní technologie umožňuje tisknout trojrozměrné objekty pomocí naprogramované předlohy. 3D tisk se vyvinul až tak, že dnes již touto technologií dokážeme postavit i dům. Ať už se jedná o bungalov, či o několika patrovou budovu, 3D tisku se nekladou v tomto ohledu meze. V posledních […]
Vědci ze Švédska sledovali čtyři lidi, kteří v průběhu 3 až 7 let dostali osseointegrované implantáty ovládané myslí k běžnému užívání. Podle vedoucího výzkumu Maxe Ortize Catalana, docenta na Chalmerské technologické univerzitě, je to poprvé, kdy lidé mohli sami doma používat takovouto bionickou ruku. Technologie byla podrobně studována v laboratoři, ale vědci ji chtěli vyzkoušet […]
Sny o malých létajících strojích, které by představovaly taxislužbu, mají výrobci letadel a helikoptér již nějakou dobu. Cílem je především tuto formu přepravy zrychlit a vyhnout se tolik přeplněným silnicím. Tím největším hráčem na tomto poli je patrně francouzský Airbus, jenž je spojovaný především s velkými dopravními letadly. Airbus své plány na danou formu přepravy […]
Americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu se pouští do vyšetřování další kontroverzní nehody autonomní Tesly. Vůz tentokrát srazil člověka na motorce, který zraněním podlehl.    Za posledních šest let je to již 38. smrtelná nehoda „pokročilých asistentů“, což zneklidňuje stále více odborníků i běžných účastníků silničního provozu. Nehodu podle všeho způsobila Tesla Model 3 […]
Britská společnost Rolls-Royce je známá především díky svým luxusním automobilům. Jen málokdo ví, že se však angažuje také ve výrobě leteckých motorů a nově se pustila i do výroby elektrických letadel. Předně, pokud se řekne Rolls-Royce, zapomeňte na automobily, práva na jejich výrobu patří německému koncernu BMW, tato legendární značka se nyní specializuje pouze na […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz