Zdá se, že vodní hyacinty hrají důležitou roli při shromažďování a přepravě makroplastického odpadu v říčních ekosystémech.
Tyto rychle rostoucí a volně plovoucí invazní sladkovodní rostliny mají tendenci tvořit velké skvrny na vodní hladině, což umožňuje jejich detekci a mapování na volně dostupných snímcích shromážděných družicemi Evropské vesmírné agentury (ESA).
Ve znečištěných řekách tak může hyacint sloužit jako životaschopný zástupce makroplastů. Při prostorovém rozlišení ~10 m, které nabízejí družice Sentinel-1 a Sentinel-2, však není možné rozlišit menší kusy plastu zachycené ve velkých plochách rostlin.
V rámci studie, jež se zaměřila na řeku Saigon kolem Ho Či Minova Města ve Vietnamu, odborníci úspěšně rozlišili plastové zbytky v hyacintových polích pomocí multispektrálních optických dat WorldView-3 (1,24 m) a panchromatických snímků (0,31 m).
Pro optická data vybrali atmosférickou korekci ACOLITE a použili nový detekční index, který využíval panchromatický pás a červený pás (pásmo 5), aby se zvýraznily rozdíly mezi vegetací a troskami.
Tento přístup umožnil detekci říčních plastů v hyacintových skvrnách plovoucích po proudu z Ho Či Minova Města směrem k pobřeží. Počáteční výsledky z řeky Han a pobřežních vod Da Nang ve Vietnamu naznačují, že tuto metodu rozlišování plastového odpadu lze přenést do jiných vodních prostředí.