Domů     Příroda
Barevné ryby s násilnickou povahou
Dagmar Garciová 21.6.2022
Foto: Pixabay

Představa akvária plného krásně barevných samců bojovnic pestrých může být lákavá, setkání už dvou samců však zpravidla končí smrtí jednoho z nich. O těchto rybách se říká, že mají násilnickou povahu a byly vyšlechtěny k boji.

Bojovnice pestré (Betta splendens) jsou zástupci akvarijních rybiček s významnou pohlavní diverzitou původem z řeky Mekong v jihovýchodní Asie. Domorodci tyto ryby nazývají „plakad“, v překladu kousající ryba.

Zatímco samičky jsou spíše nenápadné s krátkými ploutvemi, samci na první pohled zaujmou výraznými barvami s ploutvemi dlouhými, které při pohybu připomínají závoje.

Dospělí samci těchto sladkovodních paprskoploutvých ryb jsou mezi sebou velmi nesnášenliví, přitom na to, jak jsou agresivní, nejsou vůbec velcí – dorůstají jen několika centimetrů. Při vyčerpávajících bojích rybky rychle ztrácí kyslík a energii.

Vědci se na tuto problematiku v nedávné době zaměřili a zjistili, že tyto „zápasnice“ při boji nad vodou lapají po vzduchu, aby vydržely déle bojovat.

Dokážou tedy získávat kyslík nejen z vody, ale také ze vzduchu. Jejich zvláštností je totiž schopnost dýchat nad vodou – slouží jim k tomu nadžeberní orgán (tzv. labyrint). Zdá se, že kapacita jejich menších žaber nemůže při vyčerpávajícím zápase stačit.

Malé žábry mají kvůli životu v málo okysličené vodě. Kyslík musí doplňovat i během zápasů,“ vysvětluje doktor Steven Portugal z Royal Veterinary College v Londýně.

Zatímco dva samci v jednom akváriu dlouho nevydrží, naopak se doporučuje v případě pořízení samce a samičky zvolit samiček větší počet. Samci mají totiž skutečně silný rozmnožovací pud, a pokud by byl chován pouze jeden pár, mohla by se tím způsobit smrt samičky kvůli pronásledování náruživým partnerem.

Existují ale druhy ryb, se kterými se bojovnice snese. Do akvária k bettě lze umístit ryby, jejichž ploutve nejsou nijak výrazné, ty nebude považovat za konkurenci. Mezi takové patří například neonky.

Související články
Objevy Příroda 19.5.2025
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i […]
Objevy Příroda 19.5.2025
Půlroční expedice doktorského studenta z Biologického centra AV ČR a Jihočeské univerzity na tropickém ostrově Nová Guinea přinesla jedinečný objev. František Vejmělka jako první zdokumentoval jednoho z největších myšovitých hlodavců světa – velekrysu Mallomys istapantap. Tento tajemný noční tvor obývá chladné mlžné horské pralesy a pláně v nadmořských výškách 3700 metrů a pro vědu byl znám pouze z několika […]
Příroda 18.5.2025
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bavorska, je prvním, u kterého byly identifikovány specializované terciální peří na části horních končetin. Tato pera vytvářejí aerodynamický přechod mezi křídlem a tělem, což je adaptace […]
Že osiřeli, je na šimpanzích znát i v dospělosti. Obzvlášť na to doplácejí samci, mívají horší postavení ve skupině a méně potomků. Trauma osiření je dokonce vidět na magnetické rezonanci, jelikož trvale mění strukturu mozku.   Šimpanzi jsou ve zvířecí říši nápadní nezvykle dlouhým dětstvím, které trvá 13 až 15 let. Důvod je podobný jako u […]
Objevy Příroda 12.5.2025
Sršni asijští se stali nechtěnou součástí evropské krajiny a snižují počty užitečných opylovačů. Tento invazní druh pochází z jihovýchodní Asie, ale od prvního výskytu ve Francii v roce 2004 se přes veškerou snahu o vymýcení postupně šíří dál. Zatím mu v tom podle odborníků nebrání ani žádný přirozený nepřítel. V polovině dubna začínají ze zimovišť vylétat […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz