Domů     Medicína
Kdo je dneska vlastně zdravý?
Jan Zelenka 14.6.2022

Na jedné straně 5-8 nových dětských pacientů za rok s očním nádorem retinoblastomem, na druhé cukrovka, nemoci srdce, alergie. Existuje tisíce nemocí, některé jsou velice vzácné, jiné velice rozšířené. Ve výsledku snad neexistuje člověk, který by nebyl nemocný…  .

Na značnou většinu nemocí existuje léčba, nebo se vyvíjí. Třeba na zhoubný nádor očí (zejména dětí) retinoblastom cílí nově hydrogelový implantát, který v současné době vyvíjejí čeští vědci z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR s lékaři z nemocnice Motol.

Každý rok celosvětově postihne každé 17tisící dítě a zvláštností je, že ho vedle šilhání prozradí i snímek vyfocený s bleskem – oko nemocného dítěte se totiž místo červeně zbarví do bíla.

Existují ale mnohem častější choroby, počítané na statisíce, miliony a stamiliony. Proto je statisticky logičtější položit místo otázky „jste zdravý?“ spíš: „Co všechno vás trápí?“

Češi stále tloustnou, covid trendu napomohl!

Nadváhou, nebo dokonce obezitou trpí více než polovina Čechů, a drží se tak na vrcholu evropského žebříčku – čeští muži jsou dokonce třetí, co se nadváhy týče. Situaci zhoršila opatření spojená s pandemií koronaviru a omezením pohybu.

Lékaři proto nyní čekají vlnu obezity a z ní plynoucích zdravotních komplikací. „Nejnovější data ukazují, že za poslední rok ztloustly jedenáctileté děti oproti předchozím letům o celé 2 % – to odpovídá v průměru přibližně jednomu kilogramu.

Špatné stravovací a pohybové návyky z dětství se v budoucnu projeví právě cukrovkou, zvýšeným tlakem nebo artrózou,“ říká prof. PhDr. Jiří Suchý, Ph.D., z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.

zdroj: pixabay.com

Sladký život

V současné době v České republice trpí cukrovkou okolo 850 000 lidí, přičemž se odhaduje, že dalších až 200 tisíc o této nemoci neví. Hlavní příčinou nárůstu počtu nemocných je nevhodný způsob života.

zdroj: pixabay.com

Být alergický na…

Pylové období alergií je za námi, avšak ti, kteří trpí jinými druhy alergií, takové štěstí nemají a musí se s tímto neblahým problémem potýkat po celý rok. A celý život.

V současné době trpí některou z alergií 33 % obyvatel České republiky, tedy odhadem na 2,5 milionu osob. A prognóza do budoucna je ještě tristnější – do roku 2025 se počet alergiků zvýší na jednu polovinu.

A toto číslo bude stále růst, neboť 60 % lidí má genetické předpoklady pro rozvoj alergických onemocnění.

Z výzkumu společnosti zabývající se průzkumem trhu IPSOS vyplývá, že v posledních 12 měsících trpělo nějakým projevem alergie dokonce 90 % české populace. Nejčastěji se jednalo o alergickou rýmu či ucpaný nos, dále pak pálení očí.

Alergie je přehnaná, nepřiměřená reakce imunitního systému organismu na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí. Spektrum projevů alergických reakcí je velmi široké, od banální rýmy až po závažné problémy.

Mezi nejčastější alergeny patří pyly trav, které alergiky ohrožují od května až do září, roztoči, kteří s námi žijí v domech a bytech, a pyly břízy – ta kvete přibližně od března do května. Pouze jedna třetina alergiků se však s alergiemi léčí, tzn.

že na ně bere nějaké prášky. Alergickou rýmou pak trpí většina postižených alergiemi.

zdroj: pixabay.com

Více se dozvíte v čísle 8/2022, které vychází 14. 7.

Související články
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky denisovanů byly objeveny v roce 2008 v Denisově jeskyni na Altaji v Rusku, podle tohoto místa nálezu jsou pojmenovaní. Stáří tamních kosterních pozůstatků bylo odhadnuto na 41 000 let. […]
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocnění, nemocí srdce a onemocnění dýchacích cest. Celkem ve zdravotnických zařízeních po celé republice probíhá 481 těchto hodnocení, jež zdravotnickému systému ušetřila více než jeden a půl […]
Univerzálními dárci krve jsou lidé s krevní skupinou 0. Ne vždy je ale této krve dostatek, proto se vědci snaží vymyslet, jak to zařídit, aby mohl člověk s jakoukoliv krevní skupinou darovat krev ostatním, aniž by došlo k úhoně. Této vysněné metě se nyní velmi přiblížili. Krevní skupiny A, B a O objevil v roce […]
Jako by nestačil návrat starých známých infekcí, začaly se objevovat nové. A nejsou bezzubé, podle odhadů umírá na zdánlivě nenápadné mykózy celosvětově dvakrát více nemocných než před 10 lety. Co jsou vlastně mykózy? Jde o infekce způsobené některými zástupci říše hub – jednobuněčnými kvasinkami nebo vláknitými houbami, známými spíš pod značením plísně. Tedy nic, co […]
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se ale dosavadní studie nedokázaly shodnout. Objasnit celou záležitost pomohla nová studie. Vědecký zájem o neurobiologické procesy spojené s mateřstvím je ve fázi […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz