Domů     Medicína
14 GENŮ PRO OBEZITU – OBŽERSTVÍ, NEBO GENY?
Pavel Polcar 24.5.2022
Foto: Pixabay

Obezita je dle Světové zdravotnické organizace (WHO) považována za jednu z nejhorších civilizačních chorob současnosti. Ruku v ruce s ní jdou navíc další závažné choroby jako například infarkt, mrtvice, cukrovka apod.

Obezita vzniká ve chvíli, kdy člověk přijímá více energie, než kolik vydá. Foto: Pixabay

Odborníci se dlouhá léta přou o to, zda za obezitu může pouze nestřídmé přejídání, nebo jsou na vině také geny. Současná studie zřejmě částečně uleví lidem, jež si rádi naloží plný talíř, vědci totiž objevili celkem 14 genů, které by měly obezitu způsobovat. Zjištění výzkumníků by mohla oddělit přejídání od škodlivých účinků na zdraví.

Za vším hledej geny

Vědci z University of Virginia identifikovali 14 genů, které mohou způsobit obezitu a 3, které mohou zabránit přibývání na váze. Zjištění dláždí cestu v boji proti zdravotnímu problému, který postihuje čím dál tím více lidí.

„Víme o stovkách genových variant, které se s větší pravděpodobností objeví u jedinců trpících obezitou a jinými nemocemi. Ale to ještě neznamená že ono onemocnění způsobují. Tato nejistota je hlavní překážkou ve využívání síly genomiky k identifikaci cílů pro léčbu nebo vyléčení obezity.

Abychom překonali tuto bariéru, vyvinuli jsme způsob pro současné testování stovek genů a zjištění jejich kauzální role v obezitě,“ uvedla Eyleen O’Rourke z UVA’s College of Arts & Sciences.

Míra obezity se hodnotí podle takzvaného body mass indexu (BMI). Foto: Pixabay

Obezita se stala epidemií, kterou z velké části pohánějí vysoce kalorické diety plné cukru a kukuřičného sirupu s vysokým obsahem fruktózy. Velkou roli hraje také stále více sedavý způsob života. Vědci však podotýkají, že důležité jsou i geny, které regulují ukládání tuku a ovlivňují, jak dobře naše tělo využije jídlo jako palivo.

Nový výzkum pomáhá vrhnout světlo na složité průsečíky obezity, stravy a lidské DNA. „Pokud dokážeme identifikovat geny, které přeměňují jídlo na tuk, mohli bychom se je pokusit inaktivovat pomocí léků,“ sdělila O’Rourke.

Vědci využili červy

Genetici identifikovali stovky genů spojených s obezitou, dalším úkolem bylo určit, které geny hrají kauzální roli přímou podporou nebo předcházením nárůstu hmotnosti. O’Rourke a její tým k tomu využil červy C. elegans, kteří podobně jako lidé mají sklony k obezitě, pokud jsou živeni nadměrným množstvím cukru.

Červi, kteří vědě pomohli už v mnoha ohledech, výzkumníci rozdělili do skupin. Některé krmili běžnou stravou, některé stravou s vysokým obsahem cukru. Zajímavostí je, že tito živočichové sdílejí více než 70 % našich genů a již posloužili k dešifrování toho, jak fungují běžné léky, včetně antidepresiv a léku stabilizujícího glukózu.

Ještě působivější je, že za posledních 20 let byly uděleny tři Nobelovy ceny za objev buněčných procesů, které byly poprvé pozorovány u červů, přičemž se následně zjistilo, že jsou kritické pro nemoci, jako je rakovina a neurodegenerace. Byli také zásadní pro vývoj léčiv založených na technologii RNA.

Obezita je na člověku na první pohled vidět. Foto: Pixabay

Práce není u konce

Vědci použili červy ke screeningu 293 genů spojených s obezitou s cílem definovat, které z genů ji skutečně způsobují nebo jí brání. Vyvinuli červí model obezity – některé krmili běžnou stravou a některé stravou s vysokým obsahem fruktózy.

Tento model, spojený s automatizací a kontrolovaným testováním pomocí strojového učení, jim nakonec umožnil identifikovat 14 genů, které způsobují obezitu, a tři, které jí pomáhají předcházet. Podpora účinku tří genů, jež bránily červům stát se obézními, také vedla k tomu, že žili déle a měli lepší životní funkce.

Vědci tvrdí, že přestože je třeba udělat ještě mnoho, získané výsledky jsou povzbudivé. Blokování účinku jednoho z genů u laboratorních myší například bránilo přibírání na váze, zlepšovalo citlivost na inzulín a snižovalo hladinu cukru v krvi.

„Terapie proti obezitě jsou naléhavě potřebné. Naše kombinace lidské genomiky s testy kauzality na modelových zvířatech slibuje dosažení cílů proti obezitě s větší pravděpodobností úspěchu v klinických studiích,“ dodala na závěr O’Rourke.

Vzhledem k tomu, že se na vzniku obezity podílí mnoho faktorů, z nichž podstatný je životní styl pacienta, musí být léčba komplexní. Foto: Pixabay

Úvodní foto: Pixabay

Související články
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Míra demence ve stárnoucí populaci celosvětově roste, a tak není divu, že se lidé snaží najít všemožné způsoby, jak zajistit, aby u nich ke ztrátě duševních schopností, které demenci provází, nedošlo. Věda ukazuje, že zdravé stravovací návyky by mohly kognitivní funkce mozku i paměť ochránit. Co jíst? Studie v lednovém čísle odborného časopisu Nature Medicine […]
Medicína 22.6.2025
Vědci objevili nový přístup, který by mohl pomoci lidem trpícím traumatickými vzpomínkami nebo jinými psychickými obtížemi spojenými se špatnými zážitky. Podle jejich výzkumu lze negativní vzpomínky oslabit tím, že se aktivují pozitivní asociace. Mezinárodní tým výzkumníků provedl studii na 37 dobrovolnících. Nejprve jim byly předloženy náhodná nesmyslná slova, která si měli spojit s negativními obrázky, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz