Domů     Zajímavosti
Za kolik je možné vytápět dům v 21.století?
Martin Macourek
od Martin Macourek 26.4.2022

komerční sdělení

Přišlo vám nedávno vyúčtování za topení nebo se jen hrozíte, o kolik se zvedly ceny? Ze všech stran totiž slýcháte, jak se ceny energií mění a rostou, to nikomu na klidu nepřidá. Naštěstí tu máme 21. století a můžeme si většinou vybrat, čím budeme topit a tím ovlivnit i cenu.

Topení tvoří víc než polovinu výdajů za energie

Vytápění bytu nebo domu ukrajuje nejvíc z nákladů na energie. To je holý fakt, se kterým nic neuděláme. Přece nebudeme během zimy nebo chladných dnů a nocí sedět doma zabaleni v kabátu nebo kožešině. Ty časy jsou už dávno pryč a my jsme asi i zpohodlněli. Na příjemné teplo kdykoli a kdekoli jsme si zvykli.

reklama

Teď, kdy se ceny energií hrozivě zvedají, ale přemýšlíme, zda bychom na nich nemohli i nějak ušetřit. Snížit nějaký ten stupínek na termostatu? Topit úsporněji? Změnit způsob vytápění?

Čím je možné dnes topit

Doba se mění, spolu s ní i kotle na topení. Jejich nabídka je dnes opravdu široká, a to nejen do vzhledu a výkonu, ale také co do použitých paliv. Už dávno nemáme na výběr jen mezi dřevem a uhlím.

reklama

Vytápění dřevem je nejekologičtější a taky asi i nejvýhodnější. Dřevo ale musíte shánět, řezat, štípat, uskladnit a taky nanosit ke kamnům.

Vytápění plynem je pohodlné, stačí otočit termostatem a za chvíli máte teplo.

Vytápění přímotopy a elektřinou je poměrně drahá záležitost, hodí se spíš jen na chaty a tam, kde nemůžete topit jinak.

Topení uhlím a kouř z komínů je dnes pro většinu z nás jen vzpomínkou.

Moderní řešení 21.století se ukrývá v peletách, malých slisovaných válečcích. Sypou se do kamen na pelety, odpadnou vám starosti se štípáním dřeva. Do zásobníku kamen stačí pelety jednou za čas dosypat, kamna si je pak sama dávkují podle toho, na kolik chcete dům vytopit.

Jak ještě ušetřit na vytápění?

Každá koruna se dnes hodí, takže se vám určitě budou hodit i naše další tipy na to, jak ušetřit na vytápění a energiích.

Naučte se větrat

Taky větráte po trochách a dlouho? Děláte velkou chybu! Kromě toho, že se vám mohou rosit okna, vám taky prochladnou stěny a bude dlouho trvat, než se zase vyhřejí. Lepší je větrat krátce, ale intenzivně. Stěny nemají šanci prochladnout a vy ušetříte.

Pusťte teplo do místnosti

Sušíte na radiátorech ručníky? Máte před nimi nábytek? Zakrývá je závěs nebo roleta? Bráníte teplu, aby se dostalo do místnosti a musíte víc topit. Dejte si na to pozor a od radiátorů vše odstraňte, prádlo na nich ani nesušte.

Máte dobře vybraného dodavatele?

Kdo topí plynem, ten by si měl taky zkontrolovat, kolik za vytápění platí. Průměrná domácnost za rok spotřebuje asi 850 m3 plynu, což není vůbec málo. Porovnejte nabídky jednotlivých dodavatelů energií a spočítejte si, zda se vám nevyplatí dodavatele změnit.

reklama

Nikam nemusíte chodit, vše zvládnete online z domova.

reklama
Související články
Těsně před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři přes 4000 nahlášených úklidů.  Letošní 10. ročník bude jubilejní i zlomový. Až nebývalý zájem se strhnul o dobrovolnickou akci Ukliďme Česko, v minulých týdnech proto organizátoři řešili především logistiku celé akce. Rozeslali po České republice místním organizátorům více než 3 […]
V závanech neklidného větru se pyšně třepotají nad svou zemí jako ztělesnění její identity a historie. V jejich majestátnosti se už od dávných dob odráží víra, společenský směr, originální umění a kultura národa. Vlajky patří k nejviditelnějším symbolům každého státu. Udivují rozmanitými barvami a motivy, které mají svůj specifický význam. V závěsu pak stojí znaky, erby a hymny. […]
Prokrastinace představuje fenomén odkládání plnění povinností a úkolů. Místo toho se člověk raději věnuje nedůležité činnosti, nebo přímo nicnedělání. Rozhodně si však při ní neodpočinete, nestojí za ní ale ani lenost. Co ji způsobuje a jak s ní zatočit? Podle odborníků je prokrastinace výrazná a chronická tendence odkládat plnění povinností a úkolů, zejména těch náročných a […]
Večeře v rodinném kruhu jsou příjemným zakončením dne, příležitost se uvolnit a popovídat si se svými blízkými. I když je Češi milují, každý den si je dopřává jen 9 % rodin. Alespoň třikrát týdně pak 60 % rodin. Společné večeře přitom přinášejí spoustu výhod, včetně zdravotních. Třeba… Nejnovější průzkum uskutečněný v září tohoto roku American Heart Association, […]
Na tuto otázku mohou pomoci odpovědět lidé, kteří přežili válku v Jugoslávii! Výzkumníci centra CEITEC Masarykovy univerzity hledají dobrovolníky pro mezinárodně uznávanou studii… Stres je přirozenou reakcí organismu na vnímané hrozby nebo problémy. Vyvolává v našem těle řadu fyziologických změn, včetně uvolňování stresových hormonů, jako je kortizol a adrenalin. Zatímco krátkodobý stres může být pro […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz