Domů     Zajímavosti
Za kolik je možné vytápět dům v 21.století?
Martin Macourek
od Martin Macourek 26.4.2022

komerční sdělení

Přišlo vám nedávno vyúčtování za topení nebo se jen hrozíte, o kolik se zvedly ceny? Ze všech stran totiž slýcháte, jak se ceny energií mění a rostou, to nikomu na klidu nepřidá. Naštěstí tu máme 21. století a můžeme si většinou vybrat, čím budeme topit a tím ovlivnit i cenu.

Topení tvoří víc než polovinu výdajů za energie

Vytápění bytu nebo domu ukrajuje nejvíc z nákladů na energie. To je holý fakt, se kterým nic neuděláme. Přece nebudeme během zimy nebo chladných dnů a nocí sedět doma zabaleni v kabátu nebo kožešině. Ty časy jsou už dávno pryč a my jsme asi i zpohodlněli. Na příjemné teplo kdykoli a kdekoli jsme si zvykli.

reklama

Teď, kdy se ceny energií hrozivě zvedají, ale přemýšlíme, zda bychom na nich nemohli i nějak ušetřit. Snížit nějaký ten stupínek na termostatu? Topit úsporněji? Změnit způsob vytápění?

Čím je možné dnes topit

Doba se mění, spolu s ní i kotle na topení. Jejich nabídka je dnes opravdu široká, a to nejen do vzhledu a výkonu, ale také co do použitých paliv. Už dávno nemáme na výběr jen mezi dřevem a uhlím.

reklama

Vytápění dřevem je nejekologičtější a taky asi i nejvýhodnější. Dřevo ale musíte shánět, řezat, štípat, uskladnit a taky nanosit ke kamnům.

Vytápění plynem je pohodlné, stačí otočit termostatem a za chvíli máte teplo.

Vytápění přímotopy a elektřinou je poměrně drahá záležitost, hodí se spíš jen na chaty a tam, kde nemůžete topit jinak.

Topení uhlím a kouř z komínů je dnes pro většinu z nás jen vzpomínkou.

Moderní řešení 21.století se ukrývá v peletách, malých slisovaných válečcích. Sypou se do kamen na pelety, odpadnou vám starosti se štípáním dřeva. Do zásobníku kamen stačí pelety jednou za čas dosypat, kamna si je pak sama dávkují podle toho, na kolik chcete dům vytopit.

Jak ještě ušetřit na vytápění?

Každá koruna se dnes hodí, takže se vám určitě budou hodit i naše další tipy na to, jak ušetřit na vytápění a energiích.

Naučte se větrat

Taky větráte po trochách a dlouho? Děláte velkou chybu! Kromě toho, že se vám mohou rosit okna, vám taky prochladnou stěny a bude dlouho trvat, než se zase vyhřejí. Lepší je větrat krátce, ale intenzivně. Stěny nemají šanci prochladnout a vy ušetříte.

Pusťte teplo do místnosti

Sušíte na radiátorech ručníky? Máte před nimi nábytek? Zakrývá je závěs nebo roleta? Bráníte teplu, aby se dostalo do místnosti a musíte víc topit. Dejte si na to pozor a od radiátorů vše odstraňte, prádlo na nich ani nesušte.

Máte dobře vybraného dodavatele?

Kdo topí plynem, ten by si měl taky zkontrolovat, kolik za vytápění platí. Průměrná domácnost za rok spotřebuje asi 850 m3 plynu, což není vůbec málo. Porovnejte nabídky jednotlivých dodavatelů energií a spočítejte si, zda se vám nevyplatí dodavatele změnit.

reklama

Nikam nemusíte chodit, vše zvládnete online z domova.

reklama
Související články
Evropská komise schválila novou celoevropskou strategii kybernetické bezpečnosti, známou jako směrnice NIS 2. V platnost by měla vstoupit v roce 2024 a bude mít zásadní dopad na fungování více než 6000c českých firem a organizací. Zavádí totiž řadu pravidel pro zajištění bezpečnosti jejich kyberprostoru proti hackerským útokům. Podle expertů na kyberbezpečnost však pro naplnění takového […]
Jejich výroba započala někdy v polovině 20. století – PFAS neboli nesmrtelné chemikálie. Lidé je používají pro odpuzení vody a mastnoty z obalů potravin, rekreačního oblečení či koberců. Pro zdraví člověka jsou vysoce toxické, co ale s tím, když je přijímáme spolu s vodou a potravinami? Okem je spatřit nelze, tudíž nejsou pro člověka viditelné, […]
Pro mnoho lidí je Alopecia areata přechodným problémem, při němž se malá místa vypadávání vlasů spontánně zotaví během několika měsíců. Pro ostatní je ale realita poněkud jiná. Z jedné italské studie vyplynulo, že jedna třetina pacientů se ztrátou vlasů na hlavě o 25 až 50 % měla při dlouhodobém sledování stále aktivní skvrnité onemocnění, přičemž […]
Nedávný výzkum se pokusil hlouběji prozkoumat družnost koček porovnáním jejich preferencí pro interakci s lidmi s jejich preferencemi pro jídlo, hračky a vůně. Autoři studie našli podobný počet koček, které preferovaly interakci s lidmi, než těch, které preferovaly jídlo. Výrazně menší skupina koček preferovala hračky a vůně. Upřednostňování hraní nebo mazlení s lidmi před jídlem je v rozporu s […]
Tři vědecké týmy vyvinuly levný, účinný a recyklovatelný nanomateriál, který dokáže ve vodě nejen odhalit, ale také likvidovat těžké kovy, zejména kadmium a olovo. Jde o výsledek spolupráce vědců z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci, ostravské VŠB-TUO a Katalánského institutu pro nanovědy a nanotechnologie (ICN2) v Barceloně. Kontaminace […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz