Domů     Technika
Velký hadronový urychlovač hlásí návrat do práce a hledá pátou přírodní sílu
Martin Janda 23.4.2022

Tři roky byl na neschopence, když inženýři pracovali na zlepšení jeho výkonu. Nyní se Velký hadronový urychlovač vrací na scénu, a to ještě silnější a výkonnější.

Bylo na čase. Některé poznatky z poslední doby naznačují, že kromě silné interakce, slabé interakce, gravitace a elektromagnetismu existuje ještě záhadná pátá přírodní síla. A právě LHC by měl pomoci s jejím hledáním.

Doposud vše, co bylo pomocí LHC objeveno – včetně Higgsova bosonu – odpovídalo takzvanému standardnímu modelu. Ten je od 70. let 20. století vůdčí teorií částicové fyziky. Nicméně je jasné, že není zcela úplným, protože nedokáže vysvětlit některé z nejhlubších záhad fyziky, jako je například povaha temné hmoty.

Data získaná v experimentu LHCb, jednom ze čtyř obrovských detektorů částic v CERNu, ukázala, že i částice se chovají způsobem, který standardní model nedokáže vysvětlit.

Experiment se zabýval rozpadem částic zvaných beauty kvarky, které se podle teoretických předpokladů rozpadají stejnou rychlostí na elektrony a jejich těžší příbuzné miony. Ukázalo se však, že beauty kvarky se na miony mění o 15 % méně často, což naznačuje, že misky vah převažuje neznámý faktor – potenciálně nová síla.

Mezi dva hlavní kandidáty patří hypotetické částice přenášející sílu zvané leptokvarky nebo Z-prvky. Urychlovač pod Alpami by mohl tuto záhadu rozluštit.

Urychlovač zvaný LHC (Large Hadron Collider) se nachází v kruhovém tunelu o obvodu 27 km v hloubce 50–150 metrů pod zemí. Je největším urychlovačem částic na světě. Vybudovala jej Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) pod pohořím Jura na francouzsko-švýcarských hranicích poblíž Ženevského jezera.

Hlavní součástí LHC je 27 kilometrů dlouhý kruhový tunel, který je umístěn 50 až 150 metrů pod zemí. Ten LHC zdědil po svém předchůdci, urychlovači LEP (Large Electron-Positron Collider). V tunelu, který vznikl již v roce 1980, probíhá speciální potrubí o délce 26 659 metrů, mají částice naprostý klid ke své práci. Ani vzduch je tu neruší, vládne zde téměř absolutní vakuum.

Proud částic v potrubí řídí a urychluje soustava přibližně několika tisíců magnetů různých druhů a vlastností. Elektromagnety musejí vytvořit velmi silné pole, proto je tekuté hélium ochlazuje jen necelé dva stupně nad absolutní nulu.

Při této teplotě dosáhne slitina nobia a titanu, z níž jsou magnety vyrobeny, takzvané supravodivosti, tedy stavu, při kterém kladou protékajícímu elektrickému proudu téměř nulový odpor.

reklama
Související články
Stejně jako člověk šlechtil tisíce let odolnější a výnosnější odrůdy pšenice, vědci v laboratořích dnes „domestikují“ a „šlechtí“ bakterie a kvasinky pro efektivnější produkci léčiv, biopaliv nebo nových materiálů. Učebnicovým příkladem je inzulin, který nám od 80. let 20. století vyrábějí geneticky upravené bakterie a kvasinky. Vědecký tým pod vedením syntetického biologa Pavla Dvořáka z Masarykovy univerzity pracuje s bakterií Pseudomanas putida. Ta byla […]
Poslední listopadový týden bude v Česku už 6. rokem patřit populárnímu festivalu Czech Space Week, který oslaví úspěchy českého kosmického průmyslu a nabídne unikátní prostor pro spolupráci firem i akademického sektoru. Časopis 21. STOLETÍ je mediálním partnerem kosmického týdne. Czech Space Week určený pro firmy, investory, startupy, studenty, děti a všechny ostatní fanoušky vesmíru, potrvá […]
Mercedes-Benz uspořádal globálně vůbec první veřejný nárazový test dvou elektromobilů, aby prokázal bezpečnost těchto vozů v podmínkách, které se co nejvíce blíží reálným střetům na silnici. Zatímco u standardních bezpečnostních testů, jako je Euro NCAP, naráží vozík o hmotnosti 1 400 kg polovinou své deformovatelné hliníkové přídě do zkoušeného vozu, test stuttgartské automobilky proběhl za […]
Dnes odpoledne se uskutečnil druhý testovací let kosmického dopravního systému Starship společnosti SpaceX. Kosmická loď poprvé dosáhla hranice vesmíru, nicméně ve výšce 148 kilometrů vybuchla. Dvoustupňová loď odstartovala ve 14,03 z odpalovací rampy Starbase poblíž Boca Chica v Texasu na plánovaný devadesátiminutový let do vesmíru bez posádky. Třiatřiceti motorům Raptor rakety Super Heavy podařilo vynést […]
Chemická kybernetika. Biochemie a mikrobiologie. Omezování klimatických změn.  Vodíkové technologie a nanomateriály. Na dnech otevřených dveří, které 24. a 25. listopadu pořádá pražská Vysoká škola chemicko-technologická, se středoškoláci a jejich rodiče seznámí se širokým spektrem studijních oborů, špičkovým vybavením laboratoří nebo výrobou ve výzkumném minipivovaru. „Zájemci si vyzkouší moderní přístroje a technologie, ale především budou […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz