Domů     Zajímavosti
Vydejte se hledat starověké poklady s Bettany Hughes

komerční sdělení

Bettany Hughes je známá moderátorka historických dokumentů – její jméno je pokaždé zárukou, že se u sledování pořadu rozhodně nudit nebudete. To je i případ nového seriálu Poklady s Bettany Hughes, jehož první díl můžete sledovat už 10. dubna ve 20:00 na kanále Viasat History.

Profesorka Bettany Hughesová v období pandemie navštívila mnohá historická místa, která výjimečně nebyla obsypaná turisty, a tak je se svým štábem mohla poměrně v klidu prozkoumat. Navštívila tak třeba útočiště Alžběty II. na Maltě, odhalila překvapivé neandrtálské kořeny Gibraltaru a podívala se i na to, jak pokračují vykopávky na řeckém paláci Alexandra Velikého.

Moderátorka a expertka na historii už v minulosti navštívila mnohá slavná místa starověku – navštívila Alexandrii, hledala pravdu o demokracii v Aténách nebo hledala tajemství Starého Řecka. Její nejnovější putování a bádání na dřívější počiny volně navazuje. Kam se mimo jiné podívala tentokrát?

Olympia: Hry, které měly potěšit Dia

Jedním z míst, která jsou za běžných okolností obsypány turisty, je i řecké město Olympie, které je rodištěm původních starověkých olympijských her. Po přibližně tři tisíciletí byla Olympie svatyní hlavního boha Dia, ve které se každé čtyři roky na jeho počest po přibližně tisíciletí konala sportovní klání.

Tato sportovní klání pokaždé sledovalo téměř sto tisíc diváků. Samotní atleti byli nazí, aby Diovi ukázali, jak dobře uplynulé čtyři roky trénovali. Ostatně samotné slovo gymnastika pochází z řeckého slova „gymnos“, což znamená „nahý“.

Vítězové byli korunováni a daný rok dostal jejich jméno. Klání to byla brutální a často vedla ke zraněním či dokonce ke smrti. Minimálně to každý rok odnesla asi stovka býků, kteří byli rituálně obětováni a následně spáleni na počest boha Dia.

Gibraltar: Malá skála plná pokladů

Jeden z dílů dokumentárního seriálu se odehrává na Gibraltaru, malé skále na úplném jihu Pyrenejského poloostrova, která zabírá plochu pouhého 6,5 kilometru čtverečního, ale je plná pokladů. Nachází se zde například téměř 200 jeskyní, z nichž mnohé byly útočištěm neandrtálského člověka.

První lebka dospělého Neandrtálce byla na Gibraltaru nalezena v roce 1848, ale tento Neandrtálec, dříve označovaný jako „neandrtálský muž“, by měl být označován spíše jako „neandrtálská žena“.

A tito lidé navzdory všeobecně rozšířené představě jen nepřežívali, ale dokonce i tvořili. Našel se zde například pečlivě opracovaný kámen z rytinou, která mohla značit cokoliv od mapy jeskyně přes konstelaci hvězd až po kmenovou značku.

Rytiny byly dostatečně kvalitně zpracované na to, aby bylo možné předpokládat, že je jejich tvůrce netvořil poprvé.

V roce 2019 byl nedaleko moře učiněn další překvapivý objev – stopa Neandrtálce, jejíž stáří bylo stanoveno na pouhých 29 tisíc let. Což znamená, že tahle stopa je přibližně o 10 tisíc let mladší oproti době, která byla původně uváděna jako doba vyhynutí Neandrtálců.

Malta: Strategický ostrůvek ve Středozemním moři

I Malta je malá, ale strategicky významná, díky svému umístění v srdci Středozemního moře. V roce 1565 na ostrůvek o ploše jen 300 kilometrů čtverečních zaútočila Otomanská říše s armádou čítající přibližně 40 tisíc mužů.

Samotnou Maltu bránilo pouhých 700 jeruzalémských rytířů a 8 tisíc vojáků. V následné krvavé bitvě se do ruda zbarvilo i moře.

Obránci však otomanskou armádu zázračně odrazili, ale na případný další útok se připravili tím, že na místě napůl rozbořené pevnosti Sant’ Angelo postavili nové opevněné město, které zahrnovalo i podzemní komplex tunelů.

Ten měl skrýt obyvatelstvo v případě dalšího konfliktu. Rytíři přitom mysleli na všechno, což znamená hlavně cisterny a sklady na vodu a jídlo, ale také hygienu. Obyvatelstvo tak mohlo zůstat v podzemí celé měsíce a celý prostor byl chráněný nejen před útoky zvenčí, ale také před epidemiemi. Takové řešení bylo do té doby bezprecedentní.

Podle Bettany Hughesové je podzemní komplex pod pevností Sant’ Angelo jedním z největších divů historie, mimo jiné i proto, že ukazuje na jednu důležitou věc – že jedním z největších zdrojů inovace je nutnost či potřeba.

Což nám ukazuje, že na naši historii bychom se měli dívat z různých úhlů pohledu, abychom pochopili záměry a důvody našich předků. I tímto tématem se zabývá dokumentární seriál Poklady s Bettany Hughes.

Poklady historie totiž dokážou hovořit, stačí se jen zaposlouchat. Takže si 10. dubna ve 20:00 nezapomeňte naladit kanál Viasat History.

Související články
Sokolnictví, jedno z nejstarších loveckých umění, má v České republice hluboké historické kořeny a stále živou tradici. Není jen fascinující podívanou, ale také důležitým nástrojem ochrany přírody. Jeho význam byl dokonce oceněn zapsáním na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Tradice sokolnictví sahají až do starověku, kdy se lov s dravými ptáky rozšířil z Asie do […]
Vesmír Zajímavosti 19.3.2025
Už týden je v provozu observatoř NASA SPHEREx, mise, která během následujících dvou let prostuduje miliony galaxií a hvězd v Mléčné dráze. Jak vědci doufají, její data nám pomohou pochopit nejranější okamžiky vesmíru a jeho vývoj. Astrofyzikální dalekohled vynesla na nízkou oběžnou dráhu Země 11. března raketa Falcon 9 společnosti SpaceX z kalifornské Vandenbergovy vesmírné základny. Od mise […]
Tím, jak se lidé dožívají stále vyššího věku, se jich značná část potýká s neurodegenerativními onemocněními, jako jsou stařecká demence či Alzheimerova choroba. Aktuálně neexistuje účinný nástroj k časné detekci těchto problémů, lidé tak podporu, kterou si jejich zdravotní stav zaslouží, získávají až se zpožděním. To by do budoucna mohl změnit jednoduchý a bezbolestný test! […]
Vesmír Zajímavosti 18.3.2025
Byla první ženou ve vedení NASA, která po celý svůj život neúnavně obhajovala nové nástroje, které by vědcům mohly umožnit studovat širší vesmír. Měla velkou zásluhu na tom, že byl roku 1990 do vesmíru vyslán Hubbleův teleskop, který umožňuje zkoumat astronomické jevy bez rušení zemskou atmosférou. Díky tomu získala přezdívku „matka Hubblea“. Nancy Grace Romanová […]
Přebytečný tuk v těle je spojován s řadou zdravotních problémů. Vědci již vědí, že viscerální tuk, ukládající se v břiše kolem důležitých orgánů, je pro lidské zdraví více ohrožující než tuk podkožní. V rámci nejnovější studie odhalili odborníci z Ben Gurionovy univerzity v izraelském Negevu dosud neznámé poddruhy tukové tkáně, které by mohly otevřít nové […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz