Domů     Zajímavosti
Jak se připravit na přijímací zkoušky na střední školy – rady pro žáky a jejich rodiče

komerční sdělení

Dostat se na vysněnou střední školu znamená dobře zvládnout přijímací zkoušky. Přinášíme vám užitečné tipy pro žáky i jejich rodiče.

Rady pro žáky

Chcete-li úspěšně složit přijímací zkoušky, stanovte si cíl: pevně se rozhodněte, na jaké škole a proč chcete studovat a k dosažení jakých dalších životních cílů (studium na vysoké škole, dobré zaměstnání a kariérní postup) vám má vybraná střední škola pomoci.

Pokud si uvědomíte, čeho chcete dosáhnout, lépe se vám bude snášet namáhavá příprava a ztráta volného času během přípravy na přijímačky.

Pokoušejte se řešit úkoly ze sbírek úkolů na přijímačky, případně z testů, které mívají střední školy na svém webu. Testy najdete nejen na webech středních škol, ale také portálech věnovaných vzdělávání, koupit se dají v knihkupectvích. Zjistíte, jaké máte mezery a v čem potřebujete přidat.

Udělejte si plán příprav, podle kterého se budete učit. Přípravu si naplánujte tak, aby vám zbyl čas i na odpočinek, záliby a sport. Odborníci radí, že je lepší každý den strávit nad přípravou kolem 30 minut, než jednou týdně tři nebo čtyři hodiny.

Poslední měsíc před přijímačkami se učte pravidelně, nejlépe každý den. Nejtěžší látky a věci, které vám nejdou, neodsouvejte na poslední dny, nepokoušejte se naučit se všechno najednou s představou, že pak budete vše už jen opakovat a procvičovat. Postupujte po krocích a vracejte se k věcem, které jste již procvičovali.

Rady pro rodiče

Mnoho rodičů spoléhá na to, že škola, kterou dítě navštěvuje, ho přece naučí vše, co na přijímačky třeba. Některým žákům opravdu mohou stačit znalosti získané na základní škole, spoléhat se však jen na to se nemusí vyplatit.

Stává se, že i výborní žáci a žáci těch nejlepších a nejžádanějších základních škol potřebují zvláštní přípravu. A to zejména tehdy, když se hlásí na výběrovou školu s vysokým počtem přihlášených uchazečů.

Právě takové školy si mohou dovolit nastavit laťku vysoko a dát obtížnější testy, které nemusí bez přípravy zvládnout ani jedničkář.

Mluvte s dítětem o přijímacích zkouškách, vysvětlete mu, co znamená na přijímacích zkouškách uspět nebo neuspět. Dítě by mělo chápat, že podobné zkoušky jako je přijímací řízení jej budou provázet během celého života (maturita, přijímačky na vysokou školu, státnice, autoškola, pracovní pohovory).

Syna či dceru nestresujte ustavičným upozorňováním na to, co ví a co neví. Zkuste si s nimi vyřešit nějaký úkol a uvidíte, jaké jsou jejich učební problémy. V případě, že je dané věci nedokážete doučit sami, zaplaťte jim doučování.

Dbejte na to, aby dítě mělo dostatek volnočasových aktivit. Sportujte, procházejte se, jděte společně nakupovat, zajděte do kina nebo do divadla, nezakazujte mu v přiměřené míře kroužky nebo setkávání s kamarády. Mozek se nedokáže soustředit hodiny v kuse a potřebuje relax.

Související články
Děti jsou nyní zpravidla vyšší než jejich rodiče. Tento trend je spojován především s dostatkem potravy. Vědci z University of Roehampton pod vedení profesora Lewise Halseye se rozhodli zjistit, k jakému nárůstu výšky došlo u lidí za posledních 100 let. Z jejich studie plyne, že existují značné rozdíly mezi pohlavími… Halsey a jeho kolegové využili […]
Mezinárodní výzkumný tým pod vedením odborníků z Kalifornské univerzity v Irvine objevil nový typ chrupavčité tkáně, který by mohl znamenat velkou změnu v možnostech regenerativní medicíny a tkáňového inženýrství… Chrupavka je pojivová tkáň sloužící zpravidla k pružnému spojení kostních tkání. Je tuhá, ale i poměrně pružná a schopná vyrovnávat otřesy. Obsahuje větší množství mezibuněčné hmoty […]
Když se necítíme dobře, často hledáme rychlé řešení, jak se co nejdříve uzdravit. Antibiotika jsou mocným nástrojem moderní medicíny, ale ne vždy jsou tou správnou volbou. Zde jsou nejčastější dotazy pacientů, kteří při viróze žádají antibiotika, a odpovědi od MUDr. Václavy Adámkové, Ph.D., primářky Klinické mikrobiologie a ATB centra Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN v Praze. […]
Vesmír Zajímavosti 22.1.2025
Struktura rozprostírající se po nočním nebi, připomínající antickým Řekům vylité mléko, zaměstnává lidskou zvědavost po celá tisíciletí. Čím dokonalejší prostředky k jejímu zkoumání máme, tím pozoruhodnější se nám zdá. Od jejich mlhavých hranic tvořených temnou hmotou po střed ukrývající nenasytnou černou díru – Mléčná dráha ukrývá řadu fenoménů, nad kterými si vědci nepřestávají lámat hlavu. V září […]
Sourozence pojí jedinečné pouto vybudované na základě společných vzpomínek, rodinných rituálů i občasných hádek a naschválů. Když ale dojde na lámání chleba, často má jeden z nich, anebo oba pocit, že ten druhý byl rodiči upřednostňovanější a oblíbenější. Nový výzkum odhalil, kterého sourozence rodiče zpravidla preferují, často aniž by si to uvědomovali… Vědci z Univerzity […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz