Domů     Zajímavosti
Jak se připravit na přijímací zkoušky na střední školy – rady pro žáky a jejich rodiče
Martin Macourek
od Martin Macourek 30.3.2022

komerční sdělení

Dostat se na vysněnou střední školu znamená dobře zvládnout přijímací zkoušky. Přinášíme vám užitečné tipy pro žáky i jejich rodiče.

Rady pro žáky

Chcete-li úspěšně složit přijímací zkoušky, stanovte si cíl: pevně se rozhodněte, na jaké škole a proč chcete studovat a k dosažení jakých dalších životních cílů (studium na vysoké škole, dobré zaměstnání a kariérní postup) vám má vybraná střední škola pomoci.

reklama

Pokud si uvědomíte, čeho chcete dosáhnout, lépe se vám bude snášet namáhavá příprava a ztráta volného času během přípravy na přijímačky.

Pokoušejte se řešit úkoly ze sbírek úkolů na přijímačky, případně z testů, které mívají střední školy na svém webu. Testy najdete nejen na webech středních škol, ale také portálech věnovaných vzdělávání, koupit se dají v knihkupectvích. Zjistíte, jaké máte mezery a v čem potřebujete přidat.

Udělejte si plán příprav, podle kterého se budete učit. Přípravu si naplánujte tak, aby vám zbyl čas i na odpočinek, záliby a sport. Odborníci radí, že je lepší každý den strávit nad přípravou kolem 30 minut, než jednou týdně tři nebo čtyři hodiny.

Poslední měsíc před přijímačkami se učte pravidelně, nejlépe každý den. Nejtěžší látky a věci, které vám nejdou, neodsouvejte na poslední dny, nepokoušejte se naučit se všechno najednou s představou, že pak budete vše už jen opakovat a procvičovat. Postupujte po krocích a vracejte se k věcem, které jste již procvičovali.

Rady pro rodiče

Mnoho rodičů spoléhá na to, že škola, kterou dítě navštěvuje, ho přece naučí vše, co na přijímačky třeba. Některým žákům opravdu mohou stačit znalosti získané na základní škole, spoléhat se však jen na to se nemusí vyplatit.

reklama

Stává se, že i výborní žáci a žáci těch nejlepších a nejžádanějších základních škol potřebují zvláštní přípravu. A to zejména tehdy, když se hlásí na výběrovou školu s vysokým počtem přihlášených uchazečů.

Právě takové školy si mohou dovolit nastavit laťku vysoko a dát obtížnější testy, které nemusí bez přípravy zvládnout ani jedničkář.

Mluvte s dítětem o přijímacích zkouškách, vysvětlete mu, co znamená na přijímacích zkouškách uspět nebo neuspět. Dítě by mělo chápat, že podobné zkoušky jako je přijímací řízení jej budou provázet během celého života (maturita, přijímačky na vysokou školu, státnice, autoškola, pracovní pohovory).

Syna či dceru nestresujte ustavičným upozorňováním na to, co ví a co neví. Zkuste si s nimi vyřešit nějaký úkol a uvidíte, jaké jsou jejich učební problémy. V případě, že je dané věci nedokážete doučit sami, zaplaťte jim doučování.

reklama

Dbejte na to, aby dítě mělo dostatek volnočasových aktivit. Sportujte, procházejte se, jděte společně nakupovat, zajděte do kina nebo do divadla, nezakazujte mu v přiměřené míře kroužky nebo setkávání s kamarády. Mozek se nedokáže soustředit hodiny v kuse a potřebuje relax.

reklama
Související články
Evropská komise schválila novou celoevropskou strategii kybernetické bezpečnosti, známou jako směrnice NIS 2. V platnost by měla vstoupit v roce 2024 a bude mít zásadní dopad na fungování více než 6000c českých firem a organizací. Zavádí totiž řadu pravidel pro zajištění bezpečnosti jejich kyberprostoru proti hackerským útokům. Podle expertů na kyberbezpečnost však pro naplnění takového […]
Jejich výroba započala někdy v polovině 20. století – PFAS neboli nesmrtelné chemikálie. Lidé je používají pro odpuzení vody a mastnoty z obalů potravin, rekreačního oblečení či koberců. Pro zdraví člověka jsou vysoce toxické, co ale s tím, když je přijímáme spolu s vodou a potravinami? Okem je spatřit nelze, tudíž nejsou pro člověka viditelné, […]
Pro mnoho lidí je Alopecia areata přechodným problémem, při němž se malá místa vypadávání vlasů spontánně zotaví během několika měsíců. Pro ostatní je ale realita poněkud jiná. Z jedné italské studie vyplynulo, že jedna třetina pacientů se ztrátou vlasů na hlavě o 25 až 50 % měla při dlouhodobém sledování stále aktivní skvrnité onemocnění, přičemž […]
Nedávný výzkum se pokusil hlouběji prozkoumat družnost koček porovnáním jejich preferencí pro interakci s lidmi s jejich preferencemi pro jídlo, hračky a vůně. Autoři studie našli podobný počet koček, které preferovaly interakci s lidmi, než těch, které preferovaly jídlo. Výrazně menší skupina koček preferovala hračky a vůně. Upřednostňování hraní nebo mazlení s lidmi před jídlem je v rozporu s […]
Tři vědecké týmy vyvinuly levný, účinný a recyklovatelný nanomateriál, který dokáže ve vodě nejen odhalit, ale také likvidovat těžké kovy, zejména kadmium a olovo. Jde o výsledek spolupráce vědců z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci, ostravské VŠB-TUO a Katalánského institutu pro nanovědy a nanotechnologie (ICN2) v Barceloně. Kontaminace […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz