Domů     Zajímavosti
Jak se připravit na přijímací zkoušky na střední školy – rady pro žáky a jejich rodiče

komerční sdělení

Dostat se na vysněnou střední školu znamená dobře zvládnout přijímací zkoušky. Přinášíme vám užitečné tipy pro žáky i jejich rodiče.

Rady pro žáky

Chcete-li úspěšně složit přijímací zkoušky, stanovte si cíl: pevně se rozhodněte, na jaké škole a proč chcete studovat a k dosažení jakých dalších životních cílů (studium na vysoké škole, dobré zaměstnání a kariérní postup) vám má vybraná střední škola pomoci.

Pokud si uvědomíte, čeho chcete dosáhnout, lépe se vám bude snášet namáhavá příprava a ztráta volného času během přípravy na přijímačky.

Pokoušejte se řešit úkoly ze sbírek úkolů na přijímačky, případně z testů, které mívají střední školy na svém webu. Testy najdete nejen na webech středních škol, ale také portálech věnovaných vzdělávání, koupit se dají v knihkupectvích. Zjistíte, jaké máte mezery a v čem potřebujete přidat.

Udělejte si plán příprav, podle kterého se budete učit. Přípravu si naplánujte tak, aby vám zbyl čas i na odpočinek, záliby a sport. Odborníci radí, že je lepší každý den strávit nad přípravou kolem 30 minut, než jednou týdně tři nebo čtyři hodiny.

Poslední měsíc před přijímačkami se učte pravidelně, nejlépe každý den. Nejtěžší látky a věci, které vám nejdou, neodsouvejte na poslední dny, nepokoušejte se naučit se všechno najednou s představou, že pak budete vše už jen opakovat a procvičovat. Postupujte po krocích a vracejte se k věcem, které jste již procvičovali.

Rady pro rodiče

Mnoho rodičů spoléhá na to, že škola, kterou dítě navštěvuje, ho přece naučí vše, co na přijímačky třeba. Některým žákům opravdu mohou stačit znalosti získané na základní škole, spoléhat se však jen na to se nemusí vyplatit.

Stává se, že i výborní žáci a žáci těch nejlepších a nejžádanějších základních škol potřebují zvláštní přípravu. A to zejména tehdy, když se hlásí na výběrovou školu s vysokým počtem přihlášených uchazečů.

Právě takové školy si mohou dovolit nastavit laťku vysoko a dát obtížnější testy, které nemusí bez přípravy zvládnout ani jedničkář.

Mluvte s dítětem o přijímacích zkouškách, vysvětlete mu, co znamená na přijímacích zkouškách uspět nebo neuspět. Dítě by mělo chápat, že podobné zkoušky jako je přijímací řízení jej budou provázet během celého života (maturita, přijímačky na vysokou školu, státnice, autoškola, pracovní pohovory).

Syna či dceru nestresujte ustavičným upozorňováním na to, co ví a co neví. Zkuste si s nimi vyřešit nějaký úkol a uvidíte, jaké jsou jejich učební problémy. V případě, že je dané věci nedokážete doučit sami, zaplaťte jim doučování.

Dbejte na to, aby dítě mělo dostatek volnočasových aktivit. Sportujte, procházejte se, jděte společně nakupovat, zajděte do kina nebo do divadla, nezakazujte mu v přiměřené míře kroužky nebo setkávání s kamarády. Mozek se nedokáže soustředit hodiny v kuse a potřebuje relax.

Související články
Desetitisíce sklenic uspořádaných v obřích lednicích. Konstantní teplota -18 °C. A uchované odrůdy pšenice až z roku 1917. Česká genová banka, jejíž provoz zajišťuje odborný tým CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu), uchovává rostlinné dědictví české země pro výživovou bezpečnost i biodiverzitu a velikostí patří mezi 10 největších v Evropě.   Podle Organizace pro výživu a […]
A nejen po zdi… Gekoni se klidně procházejí po stropě nebo se přichytí na skle terária hlavou dolů, jako by na ně nepůsobila gravitace. Jejich superschopnosti se snaží napodobit technici při konstrukci robotů a dalších vynálezů.   Gekoni umí nejen přilnout ke svislým povrchům včetně zcela hladkých, jako jsou dlaždice a sklo, ale také se […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
Vědci zkoumali vegetaci na ostrově Barro Colorado v Panamě, aby potvrdili škodlivé účinky zásahu bleskem na stromy. Kupodivu zjistili, že jeden, konkrétně silovoň Dipteryx oleifera, k sobě blesky záměrně přitahuje, aby se zbavil svých konkurentů a zejména parazitické liány, aniž by sám byl poškozen! Ostrov Barro Colorado se nachází v uměle vytvořeném Gatunském jezeře uprostřed […]
Demence souvisí se ztrátou paměti, zmateností a kognitivními problémy. To se ví. Co když ale první varovné signály nepocházejí z mozku, ale z očí? Nedávná vědecká studie ukázala, že změny ve zrakovém vnímání mohou předpovědět demenci až 12 let před její oficiální diagnózou. Zjištění otevírají dveře novým možnostem včasné detekce a prevence neurodegenerativních onemocnění. Zrak […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz