Domů     Zajímavosti
Jak se připravit na přijímací zkoušky na střední školy – rady pro žáky a jejich rodiče

komerční sdělení

Dostat se na vysněnou střední školu znamená dobře zvládnout přijímací zkoušky. Přinášíme vám užitečné tipy pro žáky i jejich rodiče.

Rady pro žáky

Chcete-li úspěšně složit přijímací zkoušky, stanovte si cíl: pevně se rozhodněte, na jaké škole a proč chcete studovat a k dosažení jakých dalších životních cílů (studium na vysoké škole, dobré zaměstnání a kariérní postup) vám má vybraná střední škola pomoci.

Pokud si uvědomíte, čeho chcete dosáhnout, lépe se vám bude snášet namáhavá příprava a ztráta volného času během přípravy na přijímačky.

Pokoušejte se řešit úkoly ze sbírek úkolů na přijímačky, případně z testů, které mívají střední školy na svém webu. Testy najdete nejen na webech středních škol, ale také portálech věnovaných vzdělávání, koupit se dají v knihkupectvích. Zjistíte, jaké máte mezery a v čem potřebujete přidat.

Udělejte si plán příprav, podle kterého se budete učit. Přípravu si naplánujte tak, aby vám zbyl čas i na odpočinek, záliby a sport. Odborníci radí, že je lepší každý den strávit nad přípravou kolem 30 minut, než jednou týdně tři nebo čtyři hodiny.

Poslední měsíc před přijímačkami se učte pravidelně, nejlépe každý den. Nejtěžší látky a věci, které vám nejdou, neodsouvejte na poslední dny, nepokoušejte se naučit se všechno najednou s představou, že pak budete vše už jen opakovat a procvičovat. Postupujte po krocích a vracejte se k věcem, které jste již procvičovali.

Rady pro rodiče

Mnoho rodičů spoléhá na to, že škola, kterou dítě navštěvuje, ho přece naučí vše, co na přijímačky třeba. Některým žákům opravdu mohou stačit znalosti získané na základní škole, spoléhat se však jen na to se nemusí vyplatit.

Stává se, že i výborní žáci a žáci těch nejlepších a nejžádanějších základních škol potřebují zvláštní přípravu. A to zejména tehdy, když se hlásí na výběrovou školu s vysokým počtem přihlášených uchazečů.

Právě takové školy si mohou dovolit nastavit laťku vysoko a dát obtížnější testy, které nemusí bez přípravy zvládnout ani jedničkář.

Mluvte s dítětem o přijímacích zkouškách, vysvětlete mu, co znamená na přijímacích zkouškách uspět nebo neuspět. Dítě by mělo chápat, že podobné zkoušky jako je přijímací řízení jej budou provázet během celého života (maturita, přijímačky na vysokou školu, státnice, autoškola, pracovní pohovory).

Syna či dceru nestresujte ustavičným upozorňováním na to, co ví a co neví. Zkuste si s nimi vyřešit nějaký úkol a uvidíte, jaké jsou jejich učební problémy. V případě, že je dané věci nedokážete doučit sami, zaplaťte jim doučování.

Dbejte na to, aby dítě mělo dostatek volnočasových aktivit. Sportujte, procházejte se, jděte společně nakupovat, zajděte do kina nebo do divadla, nezakazujte mu v přiměřené míře kroužky nebo setkávání s kamarády. Mozek se nedokáže soustředit hodiny v kuse a potřebuje relax.

reklama
Související články
Patří k nejfotogeničtějším pokrmům současnosti. Sushi a poké bowly na fotkách opravdu vypadají skvěle, nicméně ve výsledku to nejvíc ocení tělo. Tedy alespoň za předpokladu, že se vydáte do podniků, které havajskou/japonskou specialitu umí připravit. Základní ingrediencí obou „exotických“ kuchyní je totiž čerstvost, a k tomu pestrost (chutí) a barevnost. Až pak se počítají nutriční hodnoty… […]
Vyplatí se pracovat už na střední škole? Mezi mladými Evropany je to běžná praxe, v Česku rarita. Podle vzdělávací organizace Junior Achievement Czech (JA Czech) je mnohdy přínosnější být aktivní ve studentských programech, účastnit se soutěží nebo se pustit do vlastního projektu. Je k tomu ale potřeba flexibilita, kterou nabízí nová střední škola VICTORIA HIGH […]
Biologicky nerozložitelná, znečišťující přírodu, s obsahem chemikálií potenciálně ohrožujících lidské zdraví. Řeč není o plastových brčkách, jak by se mohlo zdát. Takové závěry si dle poslední studie vysloužily jejich „ekologičtější“ alternativy. Studie oborníků z Antverpské univerzity, publikovaná v létě 2023 na stránkách časopisu Food Additives and Contaminants, se zaměřila na brčka vyrobená z papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a plastu […]
V prestižní soutěži The Global Undergraduate Awards 2023, které se přezdívá Nobelova cena pro juniory, byla mezi vítězi v kategorii matematiky a fyziky Dominika Burešová, studentka Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Se svou bakalářskou prací uspěla v konkurenci více než 2800 dalších studentů a studentek z 409 světových univerzit. V oborech, které se vyučují na […]
Po stopách románových hrdinů Julese Vernea budete putovat na výstavě Cesta kolem světa za 80 dní v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur. Národní muzeum se vrací k dílu francouzského spisovatele, jehož hlavním motivem je bláznivá sázka anglického gentlemana vymyšlená v londýnském klubu při debatě nad novinami. Vrátíte se v čase o 150 let, navštívíte Egypt, Indii, Singapur, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz