Domů     Medicína
Země s nejvíce duševními poruchami
Martin Janda
od Martin Janda 26.3.2022

Kdo je světovým lídrem v počtu duševních poruch, sebevražd a lidí strádajících alkoholismem a závislostí na drogách? Možná to někoho překvapí, možná ne, ale je to Ruská federace. Na smutné statistiky Světové zdravotnické organizace (WHO) v dobách, kdy to ještě bylo dovoleno, upozorňovala i ruská média, například list Vedomosti..

V Rusku každý rok končí život sebevraždou na 60 000 lidí, dvakrát více než umírá při automobilových nehodách. Státní vědecké centrum sociální a soudní psychiatrie sečetlo, že za posledních 20 let sešlo ze světa vlastní rukou na 800 000 Rusů.

V počtu sebevražd na počet obyvatel je Rusko na druhém místě na světě za Běloruskem. V evropských zemích v průměru dochází ke 14 sebevraždám na 100 000 obyvatel, v Rusku je to 23,5. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje ze kritickou mez dvacet.

Je to možná překvapující, ale podle statistik se sebevrahy nejčastěji stávají zralí a práceschopní muži ve věku mezi 40 až 45 lety. V psychiatrických léčebnách se v současnosti léčí okolo 1,5 milionu lidí.

Půl milionu Rusů trpí schizofrenií, čtyři pětiny z nich jsou invalidé, jejichž chorobu provázejí těžké halucinace a blouznění. Každým rokem do psychiatrických poraden přichází více než 7,4 milionu Rusů, ale to je jen špička ledovce.

Drogy pravidelně bere pět milionů Rusů. Kromě toho se alkoholismus v Rusku obvykle nepovažuje za duševní poruchu, podobně jsou vnímány poruchy přijmu potravy. Co se týče depresí, ty se Ruskem valí jak vlna tsunami.

Zatímco v Evropské unii ji alespoň jednou zažilo 27 procent dospělé populace, v Rusku tento ukazatel přesahuje 50 procent.

WHO přitom varuje, že duševní poruchy mohou podlomit moderní lidstvo stejně jako dříve mor. V budoucnu by se deprese nohla dostat na první místo mezi příčinami smrti a předstihnout infekční choroby a nemoci oběhové soustavy.

reklama
Související články
Virus HIV způsobuje u lidí onemocnění AIDS neboli syndrom získaného selhání imunity. Jen několik lidí se podařilo vyléčit, léčba však byla bolestivá a obtížná. Nadějí pro lidstvo by se mohl stát léčebný postup aplikovaný na opice, trpící obdobnou nemocí. V loňském roce žilo s virem HIV v těle celkem 43 milionů lidí na světě. Virus […]
Syndrom náhlého úmrtí kojence je postrachem všech rodičů malých dětí. Zdravé dítě do jednoho roku zemře ve spánku, a to bez zjevné vnější či vnitřní příčiny. Nyní se však vědcům přeci jen podařilo najít u postižených dětí anomálii, která je činí k náhlému úmrtí náchylnějšími. SIDS neboli syndromu náhlého úmrtí kojence, z anglického sudden infant […]
Trochu to připomíná béčkový horor. Vědci zkoumali prastaré viry, které odebrali ze zmrzlé půdy v severské tundře. Ke svému překvapení badatelé zjistili, že viry se nejen navrátily k životu, ale dokázaly být i infekční. Tedy, jen vůči jednobuněčným organismům, možnost, že by napadly i lidi je nejasná, ale i tak by viry z tajícího permafrostu […]
Říká se, že malé děti jsou jako houby, dokáží si velmi rychle osvojit nové dovednosti. Učení se novým věcem, zejména jazykům, je pro ně mnohem snazší než pro dospělé. Vědcům se nyní podařilo objasnit, co za tím stojí. Schopnost dětí rychle se učit novým věcem zaujala vědce, kteří se snaží přijít na to, proč tomu […]
Alexander Fleming a historka o plísni na jeho stole, která likvidovala bakterie, není celý příběh o objevu penicilínu. Fleming udělal první krok, ale nebyl chemik, takže nedokázal penicilín izolovat a dlouho nevěřil, že by se dal vyrábět jako lék. Tím, kdo účinnou látku z plísně získal, byl až Ernst Chain. Jeho jméno jste přitom mohli […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz