Domů     Medicína
Země s nejvíce duševními poruchami
Martin Janda 26.3.2022

Kdo je světovým lídrem v počtu duševních poruch, sebevražd a lidí strádajících alkoholismem a závislostí na drogách? Možná to někoho překvapí, možná ne, ale je to Ruská federace. Na smutné statistiky Světové zdravotnické organizace (WHO) v dobách, kdy to ještě bylo dovoleno, upozorňovala i ruská média, například list Vedomosti..

V Rusku každý rok končí život sebevraždou na 60 000 lidí, dvakrát více než umírá při automobilových nehodách. Státní vědecké centrum sociální a soudní psychiatrie sečetlo, že za posledních 20 let sešlo ze světa vlastní rukou na 800 000 Rusů.

V počtu sebevražd na počet obyvatel je Rusko na druhém místě na světě za Běloruskem. V evropských zemích v průměru dochází ke 14 sebevraždám na 100 000 obyvatel, v Rusku je to 23,5. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje ze kritickou mez dvacet.

Je to možná překvapující, ale podle statistik se sebevrahy nejčastěji stávají zralí a práceschopní muži ve věku mezi 40 až 45 lety. V psychiatrických léčebnách se v současnosti léčí okolo 1,5 milionu lidí.

Půl milionu Rusů trpí schizofrenií, čtyři pětiny z nich jsou invalidé, jejichž chorobu provázejí těžké halucinace a blouznění. Každým rokem do psychiatrických poraden přichází více než 7,4 milionu Rusů, ale to je jen špička ledovce.

Drogy pravidelně bere pět milionů Rusů. Kromě toho se alkoholismus v Rusku obvykle nepovažuje za duševní poruchu, podobně jsou vnímány poruchy přijmu potravy. Co se týče depresí, ty se Ruskem valí jak vlna tsunami.

Zatímco v Evropské unii ji alespoň jednou zažilo 27 procent dospělé populace, v Rusku tento ukazatel přesahuje 50 procent.

WHO přitom varuje, že duševní poruchy mohou podlomit moderní lidstvo stejně jako dříve mor. V budoucnu by se deprese nohla dostat na první místo mezi příčinami smrti a předstihnout infekční choroby a nemoci oběhové soustavy.

Související články
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
Vědci nyní lépe rozumí tomu, jak lidské buňky skládají molekulární nůžky, které stříhají RNA. Jde o další krok k pochopení, jak naše buňky čtou a překládají informaci uloženou ve své DNA. Proces popsal tým expertů z Ústavu molekulární genetiky AV ČR a Mikrobiologického ústavu AV ČR za pomoci mezinárodního týmu. Výsledky jejich nového výzkumu publikoval […]
Menopauza, při které u ženy dochází k zástavě menstruace, znamená ztrátu plodnosti ženy. Ovšem se sníženou tvorbou ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu je spojen nárůst rizika některých chorob u žen, před kterými je tyto chránily. Oddálení menopauzy by ženy před jejich rozvojem uchránilo. Nadějí by mohl být již známý imunosupresivní lék rapamycin. Ženy po […]
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se Pavel a hospitalizován byl s nádorem, který mu napadl většinu břišních orgánů a přední stranu břicha. První podobnou operaci proto podstoupil již před dvěma lety. Nové tenké střevo se však […]
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo silné svaly bez cvičení.   Miliony barev Většina z nás dokáže rozeznat asi jeden milion odstínů barev. To ale nejsou hranice lidských možností. Asi 12 % […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz