Domů     Medicína
Lidem s roztroušenou sklerózou začíná maraton
Dagmar Garciová 22.3.2022
Úvodní foto: TZ

Pražané se po dvou letech společně setkají a zapojí do Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Kromě skupinového cvičení je čeká na Petříně tzv. Roztroušená stezka – kilometrová cesta plná stanovišť, která prověří všechny smysly zúčastněných.

Loni cvičili pacienti s roztroušenou sklerózou (RS) i jejich blízcí kvůli koronavirové pandemii pouze vzdáleně ze svých domovů nebo šli na procházku. Letos se kromě setkání s přáteli mohou těšit i na studiové lekce, například jógu či kruhový trénink.

Akce, která si klade za cíl motivovat pacienty s RS k pohybu, začíná v pátek 25. března ve 14 hodin a potrvá do soboty.

Sportovci si mohou vyzkoušet nejrůznější typy pohybu podle obtížnosti, například jógu ve studiu YogaMe na Národní třídě nebo pilates v My Pilates Studio na Praze 5. Většina cvičení a samotné zahájení Maratonu se ale bude konat pod širým nebem na Petříně od pátečních 14 hodin.

Organizátoři tím chtějí docílit, aby se zmírnilo riziko šíření koronaviru a každý účastník se cítil bezpečně.

Každý, kdo přijde na Petřín, si může projít tzv. Roztroušenou stezku smyslů, která ho seznámí s někdy dokonce neviditelnými příznaky RS, například únavou, brněním konečků prstů nebo rozostřeným viděním.

Součástí je třeba paměťová hra nebo cvičení na jemnou motoriku,“ popisuje chystanou událost Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, jenž celou akci organizuje, a dodává: „Pro ty, kteří se Maratonu nemohou zúčastnit osobně, jsme připravili videa, podle nichž mohou cvičit doma.“.

Cviky pro pacienty připravili studenti oboru Aplikovaná tělesná výchova a sport osob se specifickými potřebami Univerzity Karlovy v Praze (APA FTVS UK). Jsou odstupňovány podle náročnosti, a na své si tak přijdou i pacienti s většími pohybovými omezeními.

„Loňská videa mají tisíce zhlédnutí a lidé se k nim vrací opakovaně po celý rok. MaRS je motivační víkendovou akcí, ale lidé se musí hýbat každý den,“ vysvětluje Bémová.

Podle lékařů se pandemie koronaviru negativně podepsala na fyzické kondici pacientů s RS. Lidé méně vycházeli z domu, necvičili a více jedli. „Pohyb je přitom pro pacienty s RS zásadní. Nezáleží na tom, co dělají, ale jak často a pravidelně.

Pro začátek postačí i rychlá chůze, a to alespoň 20 minut denně,“ vysvětluje prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc., vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Maraton s RS, kterého se obvykle účastní tisíce lidí po celé republice, potrvá do soboty 26. března.

Související články
Nový výzkum, který se zaměřil na studium dvojčat, odhalil genetické rysy, které mohou signalizovat nástup roztroušené sklerózy dlouho předtím, než se u člověka projeví příznaky této nemoci. Změny v genové aktivitě imunitních buněk mohou pomoci označit lidi, kteří mají roztroušenou sklerózu, aniž by o tom věděli. Roztroušená skleróza (sclerosis multiplex) je chronické autoimunitní onemocnění, při […]
Nedávný objev britských vědců přinesl zcela nový pohled na bakterii Fusobacterium, která se běžně vyskytuje v ústech. Tato bakterie, dříve spojovaná spíše s negativními účinky, například s progresí rakoviny střev, nyní ukazuje svou potenciální schopnost „rozpouštět“ určité typy rakovinných buněk. Na obzoru se tak rýsuje převratná léčba nádorových onemocnění, byť je potřeba ještě další výzkum. […]
Rozvíjející se věda, zvaná epigenetika, naznačuje, že účinky traumatu, ať už se jedná o válku, genocidu, zneužívání či hladomor, mohou být zřejmě předávány z jedné generace na druhou, protože změní způsob zapínání a vypínání genů u potomků. Je to pro lidstvo přínosem, nebo zátěží, se kterou je třeba se vyrovnat? Epigenetika se zabývá tím, jak […]
Druhý říjnový týden udržuje v napětí a očekávání nejlepší světové vědce, právě v těchto dnech jsou totiž rozdávány Nobelovy ceny, jakožto ocenění za práci a objevy hned v několika oborech. Laureáty Nobelovy ceny za medicínu a fyziologii se letos stali američtí biologové Victor Ambros a Gary Ruvkun za objev mikroRNA a její role v regulaci […]
Virus marburg vyvolává hemoragickou horečku marburg, jejíž mortalita dosahuje až 90 %. Proti nemoci neexistuje lék ani schválená vakcína. Nyní vypukla epidemie nemoci ve Rwandě. Pokud by se nákaza šířila dále, jsou odborníci, kteří pracují na vývoji vakcín, ochotni poskytnout očkovací látky, které již prošly klinickou studií, rwandské vládě, aby se zamezilo dalšímu šíření nemoci. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz