Domů     Architektura
Alhambra: Perla vsazená do smaragdu
Martin Janda 6.3.2022
SONY DSC

Památky civilizace muslimského okruhu jsou obvykle k vidění v Asii nebo v Africe. Tato civilizace však přímo sousedí s Evropou a tak čas od času na starý kontinent i pronikla. Přitom zde samozřejmě zanechá své stopy.

Jednou takovou je palác Alhambra ležící ve slunné Andalusii v jižním Španělsku..

Nad exteriéry Alhambry málokdo oněmí úžasem. Ale vnitřní prostory? I nad nimi mnohý z návštěvníků zůstane stát s otevřenou pusou. „Díváme-li se na ni zvenčí, je to hrubé nakupení věží a cimbuří bez patrného pravidelného plánu a bez architektonického půvabu.

Neposkytuje vůbec představu o půvabu a kráse, která očekává diváka uvnitř,“ vystihl v roce 1829 pocity příchozích americký spisovatel Washington Irving.

Alhambra se rozkládá na náhorní plošině, odkud je nádherný výhled do širokého okolí. Maurští básníci Alhambru přirovnávají k „perle vsazené do smaragdu“ v narážce na barvy budov a lesy kolem. Alhambra znamená v arabštině červenou barvu, palác je vystaven právě z rudých cihel.

Základy unikátní stavby byly položeny ve 13. století. Tehdy se zde zakladatel dynastie Nasridů, která vládla Granadě, Mohammed Ibn Yusuf Ibn Nasr rozhodl zřídit správní centrum, královskou rezidenci a hlavně vojenský opěrný bod.

Však také z venku Alhambra se svými 23 věžemi vypadá jako těžko přístupná pevnost.

Neobyčejnou krásu interiérů paláci dodali až panovníci Yusuf I. a Mohammed V. v druhé polovině 14. století. Ve výzdobě můžeme najít typický arabský styl, přísný a tradiční vzor listů a geometrické zdobení zpracované s neuvěřitelným důvtipem.

Většina budov paláců má čtvercové půdorysy, místnosti jsou obráceny směrem k hlavnímu nádvoří. V Alhambře lze najít spoustu zahrad a ve výzdobě převládá červená, žlutá a modrá barva protknutá zlatem.

Alhambra je vlastně komplex mnoha paláců. Řada z nich má poetická jména. Myrtový palác je jak název napovídá květy myrty, Palác lvů obepíná 12 soch krále zvířat, v síni dvou sester jsou položeny dvě velké desky z bílého mramoru.

Rok 1492 byl pro Španělsko nadmíru úspěšný. Pod jejich vlajkou Janovan Kryštof Kolumbus doplul do Ameriky a také po staletích vyhnali Maury ze země. Španělé tak mohli začít obdivovat krásy Alhambry. Nakonec si tuto jedinečnou stavbu upravili po svém.

Alhambra byla zavápněna, kresby a pozlacení odstraněno, nábytek rozbit nebo odstraněn. Karel V. (1516-1556) přestavěl část paláce v renesančním stylu a aby uvolnil prostor renesanční přestavbě, která nikdy nebyla dokončena.

V roce 1812 tehdejší majitel paláce hrabě Sebastiani zbořil několik věží. Napoleon dokonce hodlal vyhodit celou stavbu do povětří, to se mu naštěstí nepodařilo, když jeden z jeho vojáků výbušniny poškodlil.

V 19. století se pak Alhambra dočkala renovace. Dnes každoročně její krásy shlédnou miliony návštěvníků.

Související články
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
Architektura 26.5.2025
České vězeňství se stále opírá o zastaralý model, kdy vězni žijí v celách až po 15 lidech a systém staví na restrikci a izolaci, nikoli na individuální práci s pachatelem. Moderním pojetí vězeňské architektury se proto rozhodli změnit studující Fakulty architektury ČVUT z ateliérů Tesař–Barla a Fišer–Nezpěváková. Výsledky jejich práce budou k vidění na FAZÓNĚ […]
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje. Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá nové […]
Potrubní či pneumatická pošta není zdaleka překonanou technologií. V moderní podobě ji využívá i Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem. Transport zásilek mezi jednotlivými odděleními díky ní dosahuje rychlosti pěti metrů za sekundu a nemá efektivnější alternativu. Kapsle s nosností do jednoho kilogramu přepravují například biologický materiál nebo originální zprávy. Po celé nemocnici je rozmístěno 67 stanic, odkud […]
Český národní pavilon na světové výstavě EXPO 2025 byl oficiálně otevřen veřejnosti a hned od začátku zaujal nejen svou architekturou, ale i pestrým programem. Významným bodem je účast středoškolského týmu LASAR, který představí inovativní řešení problematiky kosmického odpadu. Pavilon navržený studiem Apropos Architects je architektonickým skvostem, jehož dřevěná a skleněná konstrukce ve tvaru spirály symbolizuje […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz