Domů     Architektura
Alhambra: Perla vsazená do smaragdu
Martin Janda 6.3.2022
SONY DSC

Památky civilizace muslimského okruhu jsou obvykle k vidění v Asii nebo v Africe. Tato civilizace však přímo sousedí s Evropou a tak čas od času na starý kontinent i pronikla. Přitom zde samozřejmě zanechá své stopy.

Jednou takovou je palác Alhambra ležící ve slunné Andalusii v jižním Španělsku..

Nad exteriéry Alhambry málokdo oněmí úžasem. Ale vnitřní prostory? I nad nimi mnohý z návštěvníků zůstane stát s otevřenou pusou. „Díváme-li se na ni zvenčí, je to hrubé nakupení věží a cimbuří bez patrného pravidelného plánu a bez architektonického půvabu.

Neposkytuje vůbec představu o půvabu a kráse, která očekává diváka uvnitř,“ vystihl v roce 1829 pocity příchozích americký spisovatel Washington Irving.

Alhambra se rozkládá na náhorní plošině, odkud je nádherný výhled do širokého okolí. Maurští básníci Alhambru přirovnávají k „perle vsazené do smaragdu“ v narážce na barvy budov a lesy kolem. Alhambra znamená v arabštině červenou barvu, palác je vystaven právě z rudých cihel.

Základy unikátní stavby byly položeny ve 13. století. Tehdy se zde zakladatel dynastie Nasridů, která vládla Granadě, Mohammed Ibn Yusuf Ibn Nasr rozhodl zřídit správní centrum, královskou rezidenci a hlavně vojenský opěrný bod.

Však také z venku Alhambra se svými 23 věžemi vypadá jako těžko přístupná pevnost.

Neobyčejnou krásu interiérů paláci dodali až panovníci Yusuf I. a Mohammed V. v druhé polovině 14. století. Ve výzdobě můžeme najít typický arabský styl, přísný a tradiční vzor listů a geometrické zdobení zpracované s neuvěřitelným důvtipem.

Většina budov paláců má čtvercové půdorysy, místnosti jsou obráceny směrem k hlavnímu nádvoří. V Alhambře lze najít spoustu zahrad a ve výzdobě převládá červená, žlutá a modrá barva protknutá zlatem.

Alhambra je vlastně komplex mnoha paláců. Řada z nich má poetická jména. Myrtový palác je jak název napovídá květy myrty, Palác lvů obepíná 12 soch krále zvířat, v síni dvou sester jsou položeny dvě velké desky z bílého mramoru.

Rok 1492 byl pro Španělsko nadmíru úspěšný. Pod jejich vlajkou Janovan Kryštof Kolumbus doplul do Ameriky a také po staletích vyhnali Maury ze země. Španělé tak mohli začít obdivovat krásy Alhambry. Nakonec si tuto jedinečnou stavbu upravili po svém.

Alhambra byla zavápněna, kresby a pozlacení odstraněno, nábytek rozbit nebo odstraněn. Karel V. (1516-1556) přestavěl část paláce v renesančním stylu a aby uvolnil prostor renesanční přestavbě, která nikdy nebyla dokončena.

V roce 1812 tehdejší majitel paláce hrabě Sebastiani zbořil několik věží. Napoleon dokonce hodlal vyhodit celou stavbu do povětří, to se mu naštěstí nepodařilo, když jeden z jeho vojáků výbušniny poškodlil.

V 19. století se pak Alhambra dočkala renovace. Dnes každoročně její krásy shlédnou miliony návštěvníků.

Související články
Jazykovědci se málokdy mohou ozvat s přelomovým objevem. Jednou z mála možností je rozluštění písma dávných civilizací. V případě starého Egypta pomohly dvě náhody. Jednou byla starověká deska s nápisy ve třech písmech a druhou chytrá hlava Francouze, který už jako dítě vynikal jazykovým talentem. Bylo to za napoleonského tažení do Egypta, když v červenci 1799 narazili dělníci při […]
Pěti nejdůležitějšími archeologickými areály Pražského hradu, které jsou z naprosté většiny veřejnosti nepřístupné, provede zájemce mobilní aplikace Pražský hrad archeologický. Seznámí je s historií jednotlivých památek a ukáže jim i to, jak se prostor vyvíjel v průběhu staletí. Více než 150 let trvající archeologický výzkum Pražského hradu za sebou zanechal mimo jiné zcela nový pohled […]
Kolem jedné z nejznámějších megalitických staveb je opět rušno. Nedávno se totiž odborníkům podařilo zjistit, že pětimetrový balvan, který leží naplocho uprostřed kamenného kruhu byl na jih Anglie dopraven ze 760 kilometrů vzdáleného severovýchodu Skotska. Po více než sto let se přitom vědci domnívali, že centrální pískovcový balvan Stonehenge – dlouho nazývaný „oltářní kámen“ – […]
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy architektova ruka navrhla. Stavba opery v Sydney je vskutku netradiční. Může připomínat gigantickou mušli, lasturu, škebli, milující se želvy nebo třeba kotvící plachetnici. Záleží […]
Nejrozlehlejší světový kontinent ukrývá mnoho měst, paláců a dalších míst, které i po několik staletí halí závoj tajemna. Podíleli se na jejich vzniku bohové, andělé nebo snad démoni? Od chvíle, kdy byla na dálném východě založena říše, která se svou mocí vyrovnala těm největším civilizacím historie uplynulo již mnoho let. Khmérská civilizace po více než […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz