Domů     Příroda
Budou vyučovat naše děti roboti?
Jan Zelenka 18.2.2022

České školství je v posledních letech oborem s největším nárůstem platů v republice. Přesto za nejzásadnější důvody ukončení pracovního poměru začínajícího učitele dle MŠMT stále zůstávají finance (celorepublikově 37 %) a lepší uplatnění mimo obor (celorepublikově 26 %)..

S tím souvisí i kritický nedostatek učitelů technických a přírodních věd.  Jen v Jihočeském kraji poptávalo v roce 2020 středoškolského učitele informatiky 80 % škol, učitele fyziky 70 % škol a učitele matematiky 55 % škol.

Tento alarmující stav nemá snadné řešení a jedna z dlouhodobých snah českých univerzit je motivovat studenty, aby studovali vybraný učitelský předmět na odborných fakultách, kde vyučují vědci se světovým renomé.

Když vědci učí budoucí učitele

O to se stará třeba Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, kde v minulém roce otevřeli Centrum pro přírodovědné vzdělávání, kde cílí na studium pro středoškolské učitele deficitních oborů matematiky, fyziky, informatiky, chemie, biologie a geografie.

„Na naší fakultě studenti poznají špičkové vědce, kteří jsou ceněny v daném oboru a zároveň jim ti nejlepší středoškolští učitelé ukazují jak daný obor vyučovat. Přirozeně se tak studenti potkají s evropskými odborníky, ale i s didaktiky z praxe,“ říká vedoucí centra Jana Kalová z PřF JU.

Učitelé stárnou

Dalším problémem je, že čeští učitelé stárnou.

Podle statistik je celorepublikový věkový průměr učitelek a učitelů v mateřských školách 45 let, na základních školách je to o rok víc, na středních školách téměř 50 let a na vysokých přes 50 let.

V Jihočeském kraji je celkem asi 3 000 středoškolských učitelů, jejich průměrný věk je kolem 50 let. Z toho vyplývá, že v následující dekádě se nejen jihočeské školy budou potýkat se zásadním nedostatkem vyučujících a to zejména v oborech, které už dnes označujeme za deficitní, tj. matematika, fyzika, chemie, informatika a biologie.

Ředitel Gymnázia v Jírovcově ulici v Českých Budějovicích Pavel Kavřík dodává: „Sehnat středoškolského učitele fyziky nebo informatiky je nadlidský úkol. Na našem gymnáziu máme odborné učitele ve stejné věkové kategorii kolem 50 let.  Už nyní jsme proto v kontaktu s vysokými školami a snažíme se nalákat mladé učitele.

Ale i přesto, že se platové podmínky výrazně zlepšily, je úspěšnost zatím malá.“.

Aby to změnili, připravují v Centru pro přírodovědné vzdělávání workshopy pro středoškolské učitele a kreativní výukové materiály – centrum se tak stává se univerzitním inkubátorem, kde studenti i učitelé poznávají moderní technologie, odborné znalosti, kreativitu, ale hlavně se učí jeden od druhého v přímých setkáních.

Důvody ukončení pracovního poměru začínajícího učitele dle MŠMT šetření na školách (celorepublikově)                               

finance                                               37 %

nízká prestiž                                      9 %

lepší uplatnění v oboru               10 %

lepší uplatnění mimo obor       26 %                                      

špatné vztahy                                   4 %

administrativní zátěž                    7 %

Související články
Příroda 23.1.2025
Severně od Brna se rozkládají rozsáhlé lesy patřící Mendelově univerzitě, které slouží jako unikátní přírodní laboratoř pro studenty Lesnické a dřevařské fakulty. Tento jedinečný areál o rozloze 10 500 hektarů, známý jako Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny, otevírá své brány široké veřejnosti v rámci Dne otevřených dveří. Den otevřených dveří je jedinečnou příležitostí nahlédnout […]
Dlouhověkost je nyní fenoménem, na který se vědci ve svých výzkumech často zaměřují. Snaží se přijít na to, co umožňuje některým organismům žít déle než jiným. Ačkoliv na tom lidé nejsou špatně, žralok malohlavý ho hravě strčí do kapsy. Není proto divu, že se o něj zajímá velká řada výzkumných týmů. Jaké je tajemství dlouhověkosti […]
Zima a mráz představují pro většinu volně žijících zvířat výzvu. K přečkání této drsné části roku volí každé z nich zpravidla jednu ze tří základních strategii přežití, případně jejich kombinaci, která mu pomůže se s nástrahami plynoucími z chladu vypořádat. Změna klimatu nutí zvířata k příklonu ke té strategii, která je vzhledem ke změněným podmínkách, […]
Australští vědci nedávno popsali nový druh sklípkance, který se řadí mezi největší a nejjedovatější pavouky na světě. Tento druh, pojmenovaný Atrax christenseni na počest jeho objevitele Kanea Christensena, byl poprvé zaznamenán již před dvěma desetiletími v okolí města Newcastle. Atrax christenseni, známý také pod přezdívkou „Big Boy“ (Velký chlapec), dosahuje délky těla až 9 centimetrů, […]
Objevy Příroda 16.1.2025
Před sedmi lety zaujal Lenku Caisovou z Biologického centra Akademie věd ČR při procházce v přírodě nenápadný, ale velmi zvláštní mech. Při podrobnější laboratorní analýze vědkyně odhalila, že se nejedná o mech, ale o dosud neznámou, mnohobuněčnou zelenou řasu. Pojmenovala ji Draparnaldia erecta a záhy rozpoznala její potenciál stát se mimořádně zajímavým výzkumným objektem pro […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz