Domů     Příroda
Budou vyučovat naše děti roboti?
Jan Zelenka 18.2.2022

České školství je v posledních letech oborem s největším nárůstem platů v republice. Přesto za nejzásadnější důvody ukončení pracovního poměru začínajícího učitele dle MŠMT stále zůstávají finance (celorepublikově 37 %) a lepší uplatnění mimo obor (celorepublikově 26 %)..

S tím souvisí i kritický nedostatek učitelů technických a přírodních věd.  Jen v Jihočeském kraji poptávalo v roce 2020 středoškolského učitele informatiky 80 % škol, učitele fyziky 70 % škol a učitele matematiky 55 % škol.

Tento alarmující stav nemá snadné řešení a jedna z dlouhodobých snah českých univerzit je motivovat studenty, aby studovali vybraný učitelský předmět na odborných fakultách, kde vyučují vědci se světovým renomé.

Když vědci učí budoucí učitele

O to se stará třeba Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, kde v minulém roce otevřeli Centrum pro přírodovědné vzdělávání, kde cílí na studium pro středoškolské učitele deficitních oborů matematiky, fyziky, informatiky, chemie, biologie a geografie.

„Na naší fakultě studenti poznají špičkové vědce, kteří jsou ceněny v daném oboru a zároveň jim ti nejlepší středoškolští učitelé ukazují jak daný obor vyučovat. Přirozeně se tak studenti potkají s evropskými odborníky, ale i s didaktiky z praxe,“ říká vedoucí centra Jana Kalová z PřF JU.

Učitelé stárnou

Dalším problémem je, že čeští učitelé stárnou.

Podle statistik je celorepublikový věkový průměr učitelek a učitelů v mateřských školách 45 let, na základních školách je to o rok víc, na středních školách téměř 50 let a na vysokých přes 50 let.

V Jihočeském kraji je celkem asi 3 000 středoškolských učitelů, jejich průměrný věk je kolem 50 let. Z toho vyplývá, že v následující dekádě se nejen jihočeské školy budou potýkat se zásadním nedostatkem vyučujících a to zejména v oborech, které už dnes označujeme za deficitní, tj. matematika, fyzika, chemie, informatika a biologie.

Ředitel Gymnázia v Jírovcově ulici v Českých Budějovicích Pavel Kavřík dodává: „Sehnat středoškolského učitele fyziky nebo informatiky je nadlidský úkol. Na našem gymnáziu máme odborné učitele ve stejné věkové kategorii kolem 50 let.  Už nyní jsme proto v kontaktu s vysokými školami a snažíme se nalákat mladé učitele.

Ale i přesto, že se platové podmínky výrazně zlepšily, je úspěšnost zatím malá.“.

Aby to změnili, připravují v Centru pro přírodovědné vzdělávání workshopy pro středoškolské učitele a kreativní výukové materiály – centrum se tak stává se univerzitním inkubátorem, kde studenti i učitelé poznávají moderní technologie, odborné znalosti, kreativitu, ale hlavně se učí jeden od druhého v přímých setkáních.

Důvody ukončení pracovního poměru začínajícího učitele dle MŠMT šetření na školách (celorepublikově)                               

finance                                               37 %

nízká prestiž                                      9 %

lepší uplatnění v oboru               10 %

lepší uplatnění mimo obor       26 %                                      

špatné vztahy                                   4 %

administrativní zátěž                    7 %

Související články
Příroda 22.4.2025
Korovec je jedním z mála druhů jedovatých ještěrů na světě. Patří k ikonám pouští Severní Ameriky. S oteplujícím se světem je však i on vystaven výzvám, které nemusí zvládnout a mohly by se mu stát osudnými. Vědci se snaží zjistit, nakolik jsou tito ještěři schopni se adaptovat na nové podmínky. Korovci (Heloderma suspectum) dorůstají délky […]
Příroda 18.4.2025
Rostlina známá jako irský mech, jinak také puchratka kadeřavá, nyní zažívá své chvíle slávy. Je novou superpotravinou se zázračnými účinky, kterou doporučuje řada celebrit a tiktokerů. Je ale humbuk kolem této červené mořské řasy skutečně oprávněný? Puchratka kadeřavá (Chondrus crispus) je poměrně drobná mořská řasa, která dorůstá jen asi 20 cm. Vyrůstá ze základny uchycené […]
Příroda 17.4.2025
Každý den každý z nás vdechuje kyslík, který z velké části pochází z moří a oceánů. Ano, hlavním producentem tohoto plynu není deštný prales, ale drobné mikroskopické řasy a fytoplankton. A ten je teď v extrémním nebezpečí… Nová vědecká studie přichází s alarmujícím zjištěním: mikroplasty narušují schopnost těchto organismů fotosyntetizovat, což může mít dalekosáhlé důsledky […]
Desetitisíce sklenic uspořádaných v obřích lednicích. Konstantní teplota -18 °C. A uchované odrůdy pšenice až z roku 1917. Česká genová banka, jejíž provoz zajišťuje odborný tým CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu), uchovává rostlinné dědictví české země pro výživovou bezpečnost i biodiverzitu a velikostí patří mezi 10 největších v Evropě.   Podle Organizace pro výživu a […]
A nejen po zdi… Gekoni se klidně procházejí po stropě nebo se přichytí na skle terária hlavou dolů, jako by na ně nepůsobila gravitace. Jejich superschopnosti se snaží napodobit technici při konstrukci robotů a dalších vynálezů.   Gekoni umí nejen přilnout ke svislým povrchům včetně zcela hladkých, jako jsou dlaždice a sklo, ale také se […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz