Výzkumníci z Kalifornské univerzity vypustili do světa první reálná čísla z probíhajícího očkování proti ebole. Výsledky jsou vskutku nadějné.
Ebola je jedním z nejsmrtelnějších nakažlivých onemocnění na světě, proto je potenciálně fungující vakcína skutečným vysvobozením. Z více než šesti stovek účastníků studie jich celkem 95,6 % mělo protilátky pro nemoci i půl roku po podání vakcíny.
Studie je vůbec prvním publikovaným výzkumem, jenž zkoumal protilátky po očkování proti ebole v Demokratické republice Kongo.
Vakcína jménem rVSVΔG-ZEBOV-GP byla schválená roku 2019, a to jednak americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv, tak i Evropskou lékovou agenturou. Američtí epidemiologové v Kongu testovali jednotlivce, kteří vakcínu dostali během epidemie v provincii Severní Kivu v roce 2018.
„Odebírali jsme postupně vzorky krve v době očkování, o 21 dní později a znovu potom po šesti měsících, přičemž zjistili, že po 21 dnech vykazovalo 87,2 % účastníků studie protilátkovou odpověď a po šesti měsících až u 95,6 % všech účastníků,“ uvedla jedna z autorek studie Nicole A. Hoff. Je třeba zmínit, že studie stále probíhá a získané údaje nejsou finální.