Domů     Technika
Lilium Jet: Elektrická revoluce v létání
Jan Zelenka 14.1.2022

Na začátku byla myšlenka, z myšlenky se stal start-up, který získal miliardy korun, a ze start-upu společnost, která už staví letadla a vertiporty pro budoucí létající elektrické taxi. Revoluce v létání a dopravě klepe na dveře…   .

Už sedm let (od roku 2015) vyvíjí německý start-up Lilium vlastní technologie, které pohánějí plně elektrické vertikální vzletové a přistávací trysky pro jejich létající taxi Lilium Jet.

Za tu dobu firma vybrala přes 500 milionů dolarů (téměř 11 a půl miliardy korun), už má dvě výrobní haly, navrhla, postavila a otestovala celkem 5 generací prototypů technologického demonstrátoru, plánuje vystavět vertiporty v USA a Evropě a před pár lety požádali o typovou certifikaci u EASA a FAA pro sedmimístný Lilium Jet. Právě s ním chtějí brzy udělat díru do nebe.

36 motorů

Elektrických létajících taxi (eVTOL – electric Vertical Take-Off and Landing) se ve světě vyvíjí poměrně dost, Lilium Jet má ale tu zvláštnost, že ho pohání 36 elektrických tryskových motorů. „Naše technologie během horizontálního letu vyžaduje pouze deset procent výkonu z celkového počtu dvou tisíc koňských sil,“ uvedla společnost před pár lety.

Základní technologie motoru

Patentovaná technologie pohonu Lilium Jet je tzv. Ducted Electric Vectored Thrust (DEVT – tunelový elektrický vektorový tah). Elektrické proudové motory integrované do vztlakových klapek poskytují výhody v oblasti užitečného zatížení, aerodynamické účinnosti a nižšího profilu hluku, a zároveň poskytují řízení vektoru tahu pro manévrování v každé fázi letu.

Tradiční proudové motory pohánějí 95 % komerčních letadel, konstruktéři Lilium Jet založili na stejných principech, ale mnohem jednodušších. Jejich elektrické proudové motory se spoléhají pouze na jednostupňový systém rotor/stator, poháněný elektromotorem s nulovými emisemi.

Podle výroční zprávy technici loni (2021) provedli 25 letů, včetně kombinovaných manévrů. Zkoušeli stoupat při zrychlení 40 uzlů (74 km/h) a klesat rychlostí 100 metrů za minutu během náklonu 30°.

Vertiporty a nabíječky

Stroje nepotřebují moc místa k přistání, nějaký přece jen ano. Vzniknou proto speciální letiště (vertiporty). První takový potvrzený vertiport vyroste u mezinárodního letiště Palm Beach na Floridě. Celkově má být téměř všech 20 milionů obyvatel Floridy do 30minutové dojezdové vzdálenosti od některého z 10 plánovaných vertiportů, a využít je budou moci i turisté, kterých sem ročně přijede okolo 140 milionů.

Společnost oznámila plány na sítě vertiportů i v Německu, Velké Británii a Španělsku.

V říjnu se společnost dohodla s i firmou ABB E-mobility na vývoji, testování a dodávce infrastruktury rychlého nabíjení MegaWatt. Dobíjecí stojany budou mít takové parametry, aby byly schopné plně nabít baterie za přibližně 30 minut a nabít až 80 % kapacity za 15 minut – to umožní jednomu stroji 20–25 letů za den.

Prvním klientům se má elektrický Lilium Jet představit v roce 2025. Společnost chce vyrábět několik stovek letounů ročně.

Databox

Lilium Jet

Počet pasažérů: 6 + 1 pilot

Rozpětí křídel: 13,9 m

Délka: 8,5 m

Počet motorů: 36

Dostupnost: 3000 m

Cestovní rychlost: až 280 km/h

Dolet: 250 + km

Související články
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Technika 28.6.2025
Led není jen voda v pevném skupenství, ale je to zároveň i záznamové médium budoucnosti. Vědci z Koreje, Číny a České republiky přišli s překvapivým způsobem, jak v ledu ukládat informace: skrze vzory vzduchových bublinek vznikajících při mrznutí. Ve studii zveřejněné v časopise Cell Reports Physical Science badatelé představili techniku, která by se bez nadsázky […]
Technika Vesmír 23.6.2025
Na mezinárodní přehlídce Paris Air Show předvádí česká firma Radalytica inovativní robotický systém RadalyX, který dokáže zrentgenovat celé letadlo přímo v hangáru. Využívá nejmodernější částicové detektory a dokáže zobrazovat složitou vnitřní strukturu výrobků. Díky přenosnosti a vysoké mobilitě robotických ramen už tak nemusí majitel vozit stroj do laboratoře ani jej rozebírat či rozřezat. Typickým příkladem […]
Objevy Technika 16.6.2025
Počítačoví vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT (FEL ČVUT) a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT) se v mezinárodním žebříčku CSRankings umístili mezi nejlepšími evropskými pracovišti v oborech informatiky a robotiky. Největšího úspěchu dosáhli v oblasti počítačového vidění (Computer Vision), kde se v hodnocení za období 2020–2025 umístili na 6. místě v Evropě, a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz