Dneska není člověk, který bojuje s nějakým tím kilem navíc, ničím výjimečným. Nadbytečná kila komplikují život mnoha z nás a není se čemu divit. Zatímco naši předci byli neustále v pohybu, stěží si sedli večer, dneska je to úplně naopak. Pohyb našemu tělu chybí, a to se projeví právě i nějakým tím kilem navíc.
Tělo pohyb potřebuje
Podvědomě víme, že bychom se měli víc hýbat, realita je ale úplně jiná. Když už to ale jinak nejde, začneme přemýšlet, na který druh pohybu vsadit. Jít do posilovny mezi ty namakané jedince? Svléknout se v bazénu do plavek? Nebo si jít zaběhat?
Právě běh často vítězí, je totiž jedno, kdy a kam vyrazíte, můžete běhat sami i ve skupince, tempo přizpůsobíte svým potřebám. Dá se během zhubnout?
Jak shodit přebytečná kila?
Když se rozhodnete s kily navíc zatočit, je na místě si nejprve srovnat v hlavě, proč chcete zhubnout, kolik chcete zhubnout a stanovit si reálné cíle. Díky nim vám to půjde o něco jednodušeji.
Začněte změnou stravovacích návyků, vsaďte na zdravý a vyvážený jídelníček.
Vyřaďte z jídelníčku jednoduché cukry, dejte přednost kvalitním bílkovinám, chybět nesmí ani vláknina.
Víte, že kvalitní proteiny jsou důležité i pro regeneraci svalů po zátěži?
Zapomínat nesmíte ani na kvalitní tuky, mezi jejich zdroje patří třeba kokosový olej nebo avokádo.
Hlídejte si pitný režim.
Když chcete zhubnout, musí být výdej energie vyšší než příjem. Snižte příjem kalorií z jídla, navyšte energetický výdej pohybem.
Proč zrovna běh?
Běh je ideálním druhem pohybu pro ty, kdo netrpí výraznou nadváhou. Pokud jí trpíte, dejte přednost jízdě na kole nebo chůzi, tedy pohybu, který tolik nezatěžuje klouby.
Když nadváhou netrpíte, můžete si pořídit běžecké boty, obléknout na sebe sportovní věci a pustit se do toho. Začněte ale pomalu, nic se nemá přehánět. Běhejte pravidelně, aspoň 3x týdně minimálně 30 minut.
Tělo si nejprve bere energii z glykogenových zásob, až pak sahá do těch tukových. Do nich ale sáhne až zhruba po půlhodině pohybu. Jakmile začnete s přehledem tuhle dobu zvládat, můžete ji postupně prodlužovat až na jednu hodinu.
Důležité taky je udržet tělo při aktivitě v aerobním pásmu, kterého dosáhneme, když se se náš průměrný tep bude pohybovat v hodnotách 60-75 % naší maximální tepové frekvence, a to po dobu přibližně 40 minut.
Víte, že vlastně ani nezáleží na tom, kdy běháte? Někomu vyhovuje ráno, jinému večer. A je to jedno. Najděte si čas, který vyhovuje vám.
Kdy se objeví první výsledky?
Všechno chce svůj čas, i shazování kil.
Začněte pomalu, nic nepřehánějte, nenechte se ani hned odradit. První výsledky se objeví zhruba po měsíci, je to ale individuální. Někdo na sobě změnu začne pozorovat dřív, jiný později. První vlaštovkou je zrychlení metabolismu díky pravidelné aktivitě.