Domů     Medicína
Hnisavé ložisko jako varování

komerční sdělení

Objevili jste na kůži zarudlé místo, které je na dotek bolestivé a horké, už na pohled oteklé?

Může se jednat o zhnisané ložisko. Není namístě ho podceňovat, infekce se může šířit tělem a způsobit i závažné zdravotní problémy..

Dutina ve tkáni naplněná hnisem neboli absces se může objevit na nejrůznějších místech těla, které jsou napadeny bakteriální infekcí (velmi často streptokoky či stafylokoky, ale existuje řada dalších druhů).

Ráda se tvoří v podkoží jako důsledek zanícení vlasových folikulů, potní a mazové žlázky nebo drobného povrchového poranění. Ale známé jsou abscesy v dásních a pod zuby, takzvané váčky, abscesy v oblasti krčních mandlí při angíně, abscesy v plicích jako komplikace zápalů plic, v oblasti kostrče, konečníku či míchy.

Kromě těchto „viditelných“ hnisavých míst se ložiska tvoří i uvnitř těla v kterémkoli orgánu.

Tělo vysílá bojovníky s infekcí

Absces vzniká jako reakce imunitního systému na mikroorganismy, které nám do těla vniknou. Především bílé krvinky jsou bojovníky v první linii, kteří pohlcují cizorodé látky. Tím, jak se množí v místě infekce, vzniká dutina a ta se plní hnisem.

Žlutavá tekutina obsahuje odumřelé bakterie a zbytky napadené tkáně. Pokud se absces vyskytuje blízko povrchu kůže, obvykle sám praskne a vyprázdní se.  Malá ložiska se vstřebají bez léčby. U větších defektů umístěných hluboko ve tkáni, je třeba odborný zákrok.

Chirurgické otevření, vyčištění a antibiotika

Při návštěvě chirurgické ambulance vám malým řezem či jehlou absces uvolní a odstraní nahromaděnou tekutinu. Ložisko je třeba důkladně vyčistit a nasadit antibiotika. V případě hloubkového a velkého abscesu se obvykle zákrok provádí v celkové anestezii za pomocí zobrazovací techniky (CT, ultrazvuk) a do dutiny se vloží drén, aby zbylou tekutinu průběžně odváděl.

Antibiotika případně další léky se zavádějí přímo do žíly a pacient může být i několik dní hospitalizován. Složitější je odhalit hnisavá ložiska na vnitřních orgánech, ty se nemusí hlásit jasnými příznaky, ale celkovou nevolností, nechutenstvím, zvracením, průjmy, bolestmi břicha, horečkou.

V případě zanedbání tohoto stavu hrozí až selhávání orgánů, odumírání okolních tkání a sepse (otrava krve).

Ideální je prevence

Dostatečná hygiena, nejen rukou, neustále měněné a čisté ložní prádlo, ručníky. Nezanedbávejte drobná poranění (při holení, domácích pracích či zahrádkaření), pomáhá zdravý životní styl, strava s dostatkem vlákniny, vitaminů, minerálů, omezení alkoholu, nekouření, fyzická aktivita a udržování přiměřené tělesné hmotnosti. Předejdete problémům, které zdaleka nejsou jen estetické.

Související články
Psychologie je jako tajemná džungle, plná pestrobarevných květů a pozoruhodných zvířat. Ale pozor! V jejích útrobách rozložili nedbalí lovci své pasti, a když se do hlubin vydáte, lehce můžete do jedné z nich spadnout. Těmito pastmi jsou rozmanité psychologické mýty, které se tváří jako hluboké a nezpochybnitelné pravdy o lidské psychice, ale často v nich bývá sotva to […]
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost léčby, protože je často diagnostikován až v pokročilejších stádiích. Naděje na vyléčení by mohl zvýšit nový druh léčby. Zhoubný nádor plic či […]
Sladká chuť kdysi našim předkům signalizovala, že daná potravina je zdrojem rychle využitelné energie, kterou potřebovali při dlouhých pochodech, namáhavé práci, útěku či při boji. Ovšem s dnešním pohodlnějším způsobem života a dostupností sladkostí prakticky na každém kroku se z cukru stal nepřítel číslo jedna, mimo jiné ohrožuje i naše srdce! Cukry rozlišujeme na v […]
Autoimunitní onemocnění jednoduše znamenají útok imunitního systému proti vlastním tkáním a orgánům. Protože k jejich rozvoji často dochází až po pubertě, odborníci se dlouho domnívali, že souvisí s pohlavními hormony. Nyní vědci ze Stanfordovy univerzity přichází s jiným vysvětlením jejich vzniku i toho, proč častěji postihují ženy. Zdravý imunitní systém chrání tělo před nemocemi a […]
Zájemci o očkování proti černému kašli již nemusí složitě hledat, kde vakcínu dostanou. Díky nově spuštěné webové databázi snadno zjistí, kdo ze všeobecných praktických lékařů v jejich okolí proti nemoci aktuálně očkuje a jak se mohou objednat. Praktici totiž ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví oživili systém, který používali v dobách covidové pandemie. Nyní v něm […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz