Domů     Medicína
Hnisavé ložisko jako varování

komerční sdělení

Objevili jste na kůži zarudlé místo, které je na dotek bolestivé a horké, už na pohled oteklé?

Může se jednat o zhnisané ložisko. Není namístě ho podceňovat, infekce se může šířit tělem a způsobit i závažné zdravotní problémy..

Dutina ve tkáni naplněná hnisem neboli absces se může objevit na nejrůznějších místech těla, které jsou napadeny bakteriální infekcí (velmi často streptokoky či stafylokoky, ale existuje řada dalších druhů).

Ráda se tvoří v podkoží jako důsledek zanícení vlasových folikulů, potní a mazové žlázky nebo drobného povrchového poranění. Ale známé jsou abscesy v dásních a pod zuby, takzvané váčky, abscesy v oblasti krčních mandlí při angíně, abscesy v plicích jako komplikace zápalů plic, v oblasti kostrče, konečníku či míchy.

Kromě těchto „viditelných“ hnisavých míst se ložiska tvoří i uvnitř těla v kterémkoli orgánu.

Tělo vysílá bojovníky s infekcí

Absces vzniká jako reakce imunitního systému na mikroorganismy, které nám do těla vniknou. Především bílé krvinky jsou bojovníky v první linii, kteří pohlcují cizorodé látky. Tím, jak se množí v místě infekce, vzniká dutina a ta se plní hnisem.

Žlutavá tekutina obsahuje odumřelé bakterie a zbytky napadené tkáně. Pokud se absces vyskytuje blízko povrchu kůže, obvykle sám praskne a vyprázdní se.  Malá ložiska se vstřebají bez léčby. U větších defektů umístěných hluboko ve tkáni, je třeba odborný zákrok.

Chirurgické otevření, vyčištění a antibiotika

Při návštěvě chirurgické ambulance vám malým řezem či jehlou absces uvolní a odstraní nahromaděnou tekutinu. Ložisko je třeba důkladně vyčistit a nasadit antibiotika. V případě hloubkového a velkého abscesu se obvykle zákrok provádí v celkové anestezii za pomocí zobrazovací techniky (CT, ultrazvuk) a do dutiny se vloží drén, aby zbylou tekutinu průběžně odváděl.

Antibiotika případně další léky se zavádějí přímo do žíly a pacient může být i několik dní hospitalizován. Složitější je odhalit hnisavá ložiska na vnitřních orgánech, ty se nemusí hlásit jasnými příznaky, ale celkovou nevolností, nechutenstvím, zvracením, průjmy, bolestmi břicha, horečkou.

V případě zanedbání tohoto stavu hrozí až selhávání orgánů, odumírání okolních tkání a sepse (otrava krve).

Ideální je prevence

Dostatečná hygiena, nejen rukou, neustále měněné a čisté ložní prádlo, ručníky. Nezanedbávejte drobná poranění (při holení, domácích pracích či zahrádkaření), pomáhá zdravý životní styl, strava s dostatkem vlákniny, vitaminů, minerálů, omezení alkoholu, nekouření, fyzická aktivita a udržování přiměřené tělesné hmotnosti. Předejdete problémům, které zdaleka nejsou jen estetické.

Související články
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
Vědci nyní lépe rozumí tomu, jak lidské buňky skládají molekulární nůžky, které stříhají RNA. Jde o další krok k pochopení, jak naše buňky čtou a překládají informaci uloženou ve své DNA. Proces popsal tým expertů z Ústavu molekulární genetiky AV ČR a Mikrobiologického ústavu AV ČR za pomoci mezinárodního týmu. Výsledky jejich nového výzkumu publikoval […]
Menopauza, při které u ženy dochází k zástavě menstruace, znamená ztrátu plodnosti ženy. Ovšem se sníženou tvorbou ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu je spojen nárůst rizika některých chorob u žen, před kterými je tyto chránily. Oddálení menopauzy by ženy před jejich rozvojem uchránilo. Nadějí by mohl být již známý imunosupresivní lék rapamycin. Ženy po […]
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se Pavel a hospitalizován byl s nádorem, který mu napadl většinu břišních orgánů a přední stranu břicha. První podobnou operaci proto podstoupil již před dvěma lety. Nové tenké střevo se však […]
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo silné svaly bez cvičení.   Miliony barev Většina z nás dokáže rozeznat asi jeden milion odstínů barev. To ale nejsou hranice lidských možností. Asi 12 % […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz