Domů     Medicína
Hnisavé ložisko jako varování
Martin Macourek
od Martin Macourek 23.12.2021

komerční sdělení

Objevili jste na kůži zarudlé místo, které je na dotek bolestivé a horké, už na pohled oteklé?

Může se jednat o zhnisané ložisko. Není namístě ho podceňovat, infekce se může šířit tělem a způsobit i závažné zdravotní problémy..

Dutina ve tkáni naplněná hnisem neboli absces se může objevit na nejrůznějších místech těla, které jsou napadeny bakteriální infekcí (velmi často streptokoky či stafylokoky, ale existuje řada dalších druhů).

reklama

Ráda se tvoří v podkoží jako důsledek zanícení vlasových folikulů, potní a mazové žlázky nebo drobného povrchového poranění. Ale známé jsou abscesy v dásních a pod zuby, takzvané váčky, abscesy v oblasti krčních mandlí při angíně, abscesy v plicích jako komplikace zápalů plic, v oblasti kostrče, konečníku či míchy.

Kromě těchto „viditelných“ hnisavých míst se ložiska tvoří i uvnitř těla v kterémkoli orgánu.

Tělo vysílá bojovníky s infekcí

Absces vzniká jako reakce imunitního systému na mikroorganismy, které nám do těla vniknou. Především bílé krvinky jsou bojovníky v první linii, kteří pohlcují cizorodé látky. Tím, jak se množí v místě infekce, vzniká dutina a ta se plní hnisem.

reklama

Žlutavá tekutina obsahuje odumřelé bakterie a zbytky napadené tkáně. Pokud se absces vyskytuje blízko povrchu kůže, obvykle sám praskne a vyprázdní se.  Malá ložiska se vstřebají bez léčby. U větších defektů umístěných hluboko ve tkáni, je třeba odborný zákrok.

Chirurgické otevření, vyčištění a antibiotika

Při návštěvě chirurgické ambulance vám malým řezem či jehlou absces uvolní a odstraní nahromaděnou tekutinu. Ložisko je třeba důkladně vyčistit a nasadit antibiotika. V případě hloubkového a velkého abscesu se obvykle zákrok provádí v celkové anestezii za pomocí zobrazovací techniky (CT, ultrazvuk) a do dutiny se vloží drén, aby zbylou tekutinu průběžně odváděl.

Antibiotika případně další léky se zavádějí přímo do žíly a pacient může být i několik dní hospitalizován. Složitější je odhalit hnisavá ložiska na vnitřních orgánech, ty se nemusí hlásit jasnými příznaky, ale celkovou nevolností, nechutenstvím, zvracením, průjmy, bolestmi břicha, horečkou.

V případě zanedbání tohoto stavu hrozí až selhávání orgánů, odumírání okolních tkání a sepse (otrava krve).

Ideální je prevence

Dostatečná hygiena, nejen rukou, neustále měněné a čisté ložní prádlo, ručníky. Nezanedbávejte drobná poranění (při holení, domácích pracích či zahrádkaření), pomáhá zdravý životní styl, strava s dostatkem vlákniny, vitaminů, minerálů, omezení alkoholu, nekouření, fyzická aktivita a udržování přiměřené tělesné hmotnosti. Předejdete problémům, které zdaleka nejsou jen estetické.

reklama
Související články
Pocit „již viděného“ prožil alespoň jednou každý z nás. Zatímco mezi laickou veřejností vzbuzuje tento fenomén více otázek než odpovědí, čeští vědci možná našli k záhadě klíč Zatímco parapsychologové věří, že déjà vu souvisí se zážitky z našich minulých životů nebo s nadpřirozenými schopnostmi, odborná veřejnost stále zůstává u holých faktů a výzkumu. Ta (ne)dominantní […]
Neobvyklý tandem českých vědců z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy – geolog a soudní lékař, zkoumá již několik let lidské mozky metodami, které byly dosud využívány spíše při zkoumání neživé přírody. Porozumění magnetickým vlastnostem mozků může vést jak k lepší diagnostice, tak k i léčbě neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova či Parkinsonova choroba. Výsledky výzkumu byly […]
Někdy se jim říká „dárci orgánů“. I když v případě vážné nehody jsou jejich orgány prakticky nepoužitelné. Většinou jsou to muži, kteří milují rychlou jízdu na silných strojích. Motorkáři. Statistika portálu Dopravní nehody v ČR (nehody.cdv.cz) eviduje za celý loňský rok celkem 3 364 dopravních nehod motocyklistů (včetně mopedů), při kterých bohužel vyhaslo na českých silnicích 58 […]
Doba se změnila, dnes se obecně štíhlost změnila v plnoštíhlost, nicméně lidé jsou stále pro dosažení vysněné postavy schopní hladovět nebo vyzkoušet i ty diety, před kterými odborníci varují. Některé stravovací plány však mohou zdraví naopak podpořit a nejsou primárně určeny k úpravě tělesné váhy. Většina diet je koncipována tak, aby pomohly s úbytkem hmotnosti. Ale […]
Dlouhodobé sezení je strašákem moderní doby. Většina z nás tráví v práci osm a více hodin sezením na židli, což má nežádoucí dopady na naše zdraví. Nyní však odborníci objevili, co by mohlo zvrátit negativní účinky dlouhého sezení na náš organismus. V důsledku dlouhého sezení se v těle zvyšuje krevní tlak i hladina cholesterolu, a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz