Domů     Příroda
Mikroplasty a střeva nejsou přátelé
Pavel Polcar 23.12.2021
Foto: DanieleMascolo03 / Creative Commons / CC-BY-SA-2.0

Jsou všude kolem nás, třebaže je nevidíme – mikroplasty. Vědci se dlouhá léta snaží přijít na to, jak škodí lidskému tělu, v závěru roku 2021 oznámili propojení mikroplastů a zánětlivého onemocnění střev (Inflammatory Bowel Disease – IBD).

Mikroplastické znečištění zamořilo celou planetu, od vrcholu Mount Everestu až po nejhlubší oceány. Bylo prokázáno že lidé tyto drobné částice nejen konzumují v jídle a vodě, ale také je vdechují. Strava a faktory prostředí mohou vyvolat nebo zhoršit IBD, mezi které patří Crohnova choroba a ulcerózní kolitida.

Lidé se zánětlivým onemocněním střev mají údajně až o 50 % více mikroplastů ve stolici.

V posledních letech prevalence IBD prudce vzrostla v rozvojových zemích v Asii. Odhaduje se, že do roku 2025 bude v Číně 1,5 milionu pacientů s IBD, což může zapříčinit rozsáhlou epidemii,“ uvedli vědci z Nanjing University v Číně.

Již předchozí výzkumy naznačily, že mikroplasty mohou způsobit střevní záněty a další střevní problémy u laboratorních zvířat, ale tento výzkum čínských vědců je prvním, který zkoumá potenciální účinky na člověka.

Vědci našli 42 kusů mikroplastů na gram v sušených vzorcích výkalů od lidí s IBD a 28 kusů ve vzorcích od zdravých lidí.

Koncentrace mikroplastů byla také vyšší u pacientů s těžším IBD, což naznačuje jistou souvislost. Studie však neprokazuje příčinnou souvislost a vědci uvedli, že je třeba provést další výzkum. Je možné, že například IBD způsobuje, že lidé zadržují více mikroplastů ve svých střevech.

Kromě spojení s IBD vědci zjistili, že lidé, kteří měli tendenci pít balenou vodu nebo jíst jídlo s sebou, měli ve stolici přibližně dvojnásobnou koncentraci mikroplastů. Celkem bylo mezi mikroplasty nalezeno 15 různých druhů plastů.

Nejrozšířenější byly PET, používané na lahve s vodou, a obaly na potraviny, a polyamid, který se nachází i v obalech potravin.

Jedna studie dokonce přinesla závěr, že někteří kojenci mají ve stolici více mikroplastů než dospělí, což může být způsobeno žvýkáním plastových předmětů nebo používáním plastových lahví na mléko, o kterých je známo, že uvolňují miliony mikroplastů.

Tato studie poskytuje důkaz, že skutečně požíváme mikroplasty. Je to důležitá studie, protože rozšiřuje základnu důkazů pro lidské expozice. K vytvoření kauzální souvislosti se specifickými stavy lidského zdraví je však zapotřebí více údajů o možných matoucích faktorech,“ dodal ke studii Evangelos Danopoulos z lékařské fakulty Hull York ve Velké Británii, který nebyl součástí studijního týmu.

Související články
Ačkoliv se letní teploty u nás zatím zdají být spíše umírněné, meteorologové varují, že ty nejhorší vlny veder teprve přijdou. Jinde v Evropě trápí horko lidí i zvířata mnohem více. Zatímco my se ochladíme klimatizací či návštěvou bazénu, zvířata tolik možností, jak bojovat s vedrem, nemají. S rostoucími teplotami totiž jejich strategie proti přehřátí nemusí […]
Příroda Vesmír 13.7.2025
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší planetě známe. Některé výzkumy však ukazují, že nejen on je teoreticky schopen vytvářet živé organismy. Podle jedné studie by na jiných světech mohly fungovat […]
Příroda 12.7.2025
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká ranní svítání a pozdní soumrak jsou s letními měsíci v našich zeměpisných šířkách neodmyslitelně spojeny. Ale při pohledu z vesmíru je současná realita trochu […]
Podle nejnovější studie přispívá vlastnictví psa nebo kočky k tomu, že si lidé zachovávají i s přibývajících věkem některé mozkové funkce, což je pro stárnoucí světovou populaci dobrou zprávou. Vlastnictví ptáků nebo ryb kupodivu takový pozitivní vliv na lidský mozek nemá. Globální populace stárne, což zvyšuje míru výskytu demence. Podle Světové zdravotnické organizace jich v […]
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz