Žijeme v době chytrých technologií a diagnostických vychytávek, kdy „domácí“ přístroje už nyní odhalí nemoc z kapky kapilární krve. Klidně i do 6 minut…
Už dnes existují rychlotesty na prokázání celé řady infekcí, antigenní testy na Covid nevyjímaje. Jde o takzvané POCT analyzátory (point of care testing), které jsou určeny k analýze testů in vitro v místě péče o pacienta.
Využívají se např. na místech urgentních příjmů, lůžkových oddělení, operačních sálů, či v ordinacích praktických lékařů.
Podle expertů je myšlenkou POCT přístrojů posílení primární péče, nikoliv nahrazení velkých laboratoří. Největší výhodou je totiž čas. Odpadá cestování do odběrového místa, svoz vzorků, laboratorní vyšetření a následné čekání na výsledek.
Díky novým technologiím se výsledky hematologického vyšetření můžou pacienti i lékaři dozvědět do 15 minut.
Výsledek za pár minut
Přístroje POCT vyrábí celá řada firem, nicméně hematologický analyzátor PixCell HemoScreen na vyšetření plného krevního obrazu je novinkou. Technologie švýcarského výrobce Axonlab umožňuje celý proces diagnostiky zvládnout v malém a přenosném přístroji.
Unikátnost technologie spočívá v použití laserové průtokové cytometrie ve spojení se snímáním krvinek ve vysokém rozlišení, tzv. visco-elastická fokusace.
Do budoucna se počítá s tím, že by přístroj měl umět diagnostikovat také zánětlivé (CRP, PCT a jiné) a nádorové markery v krvi. Přístroj s vlastní umělou inteligencí je důležitým nástrojem pro zpřesnění a zrychlení diagnostických a rozhodovacích schopností lékaře bez nutnosti náběru venózní krve.
„Použitá technologie dokáže unikátním způsobem zobrazovat, počítat a rozlišovat všechny důležité parametry krve. Jedná se o kompletní krevní obraz včetně zjišťování nezralých nebo patologických forem bílých i červených krvinek, stejně tak krevních destiček,” říká zástupce české pobočky Axonlab Milan Šimko. Vyšetřit kompletní krevní obraz umí technologie do 6 minut.
Celý článek si přečtete v čísle 2/2022, vychází 13. ledna.