Domů     Medicína
Ivermektin: Zázračný lék, nebo zdraví ohrožující přípravek?
Martin Janda
od Martin Janda 29.11.2021

Měla to být velká bomba: lék používaný proti parazitickým hlísticím a některým ektoparazitům zvaný Ivermektin je údajně velmi účinný proti nemoci Covid-19. Studie, na které bylo tvrzení postaveno, však byla již před časem stažena, protože v ní byly zjištěny vážné nedostatky..

Preprint studie o účinnosti a bezpečnosti Ivermektinu – léku používaného proti parazitům, jako jsou červi a vši – při léčbě viru Covid-19, kterou vedl lékař Ahmed Elgazzar z univerzity Benha v Egyptě, byl v listopadu zveřejněn na stránkách Research Square.

Ve světě vzbudil velkou pozornost a i u nás některá média na svých titulních stranách psala o Ivermektinu jako o téměř zázračném léku.

reklama

Autoři práce tvrdili, že se jedná o randomizovanou kontrolní studii, což je typ práce, který je považován za nejspolehlivější důkaz o zkoumaných záležitostech. Studie tvrdila, že pacienti s Covidem-19 léčení v nemocnici, kteří „dostali Ivermektin včas, zaznamenali podstatné uzdravení“ a že došlo k „zásadnímu zlepšení a snížení úmrtnosti ve skupinách léčených Ivermektinem“ o 90 %.

Příslib léku pro léčbu Covidu je však vážně zpochybněn poté, co byla studie z „etických důvodů“ z webových stránek Research Square stažena. Společnost však Research Square neuvedla, o jaké obavy se jedná.

Nyní se ukázalo, že autoři projížděli celé odstavce z tiskových zpráv a webových stránek o Ivermektinu a Covidu-19, aby změnili klíčová slova. „Hlavní chybou je, že nejméně 79 záznamů pacientů je zjevným klonem jiných záznamů,“ řekl datový analytik a recenzent vědeckých studií Nick Brown.

Elgazzarova studie byla jednou z největších, které se snažily dokázat, že Ivermektin může pacientům s Covidem pomoci. Zastánci medikamentu ji také mnohdy uváděli jako důkaz jeho účinnosti. A to navzdory recenzovanému článku zveřejněnému v časopise Clinical Infectious Diseases, podle kterého Ivermektin „není vhodnou volbou pro léčbu pacientů s Covidem-19“.

reklama

V srpnu navíc byla představena studie provedená na patnácti stech lidech, podle které jsou účinky Ivermektinu srovnatelné s účinky placeba. Výzkum proběhl v Brazílii, kterou epidemie zasáhla drtivě vzhledem k tomu, že země přijímala jen minimální proticovidová opatření.

Pro výzkumníky to mimo jiné znamenalo, že měli k dispozici mnoho nakažených pacientů. Jeden z hlavních řešitelů studie, Edward Mills z kanadské McMasterovy univerzity, mimo jiné uvedl:

„V naší studii nevidíme, že by tato léčba měla pozorovatelný přínos, jaký od ní její zastánci očekávají.“.

Přesto, že naděje vkládané do Ivermektinu se ukazují jako plané, na sociálních sítích bývá konspirátory a stále doporučován jako lék i prevence proti Covidu. Situace došla tak daleko, že v některých amerických státech se objevily případy předávkování Ivermektinem, které si dokonce vyžádaly hospitalizaci.

reklama

Podobné zkušenosti již mají i evropští lékaři, nejnověji na Slovensku. „Někteří lidé, kteří lék užívali v nevhodném množství, se ve skutečnosti dostali do horšího stavu, než kdyby skutečně chytili Covid,“ uvedl lékař z Oklahomy Jason McElyea.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dokonce vydal minulý měsíc varování před Ivermektinem: „Nejste kůň. Nejste kráva,“ uvedl FDA, podle kterého „užívání velkých dávek této látky je nebezpečné a může způsobit vážnou újmu na zdraví“.

reklama
Související články
Nemoci provázely lidský život od nepaměti. V historii se ale našlo několik statečných lékařů a badatelů, kteří ve snaze porozumět příčinám zákeřných chorob či na ně objevit lék, riskovali vlastní zdraví a někdy i život. Kteří odvážlivci to byli? Skotský lékař, chirurg a patolog John Hunter (1728-1793) věřil, že kapavka a syfilis jsou různými stádii […]
Pro kuřáka jde o obyčejnou a rutinní činnost – jedno jediné potáhnutí. Ve stejném okamžiku se ale v jeho těle začíná odehrávat nespočet reakcí na přítomnost chemického nepřítele, které vyústí až v opojné uvolnění dopaminu. To vše navíc za méně než 10 vteřin. Za skutečný ráj nikotinu je aktuálně možné označit Bulharsko, cigaretám zde totiž […]
O kyselině hyaluronové, která má díky svým vlastnostem obrovské využití nejen v kosmetickém průmyslu, ale v také v medicíně, už slyšel v reklamě na omlazující produkty snad každý. Za její rozšířené použití vděčíme rozvoji oboru biotechnologie. Výrobou kyseliny hyaluronové se jako jedna ze tří světově nejúspěšnějších firem zabývá česká firma Contipro. Její zakladatel a majitel Vladimír Velebný, sám absolvent biochemie […]
Čeká je symbolická trasa z Maratonu do Athén, třebaže je tělo příliš neposlouchá. Cílem 12. ročníku Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS) je společným cvičením, procházkou, lekcí jógy, tai-či i boxu, nebo jízdou na rotopedu pokořit vzdálenost 42 kilometrů. Akce startuje dnes a potrvá do zítra. MaRS je určen jak pro pacienty s RS, tak pro zdravé […]
Lamy mají jedinečný imunitní systém. Jejich protilátky jsou mnohem menší, než je tomu u jiných živočišných druhů, proto jsou stabilnější a snadněji zasáhnou svůj cíl, tedy cizorodé viry, uvnitř organismu. Stanou se nadějí lidstva v boji proti nemocem? Na to, že imunitní systém velbloudovitých, mezi které se řadí i lamy a alpaky, funguje jinak než lidský, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz