Domů     Medicína
Ivermektin: Zázračný lék, nebo zdraví ohrožující přípravek?
Martin Janda 29.11.2021

Měla to být velká bomba: lék používaný proti parazitickým hlísticím a některým ektoparazitům zvaný Ivermektin je údajně velmi účinný proti nemoci Covid-19. Studie, na které bylo tvrzení postaveno, však byla již před časem stažena, protože v ní byly zjištěny vážné nedostatky..

Preprint studie o účinnosti a bezpečnosti Ivermektinu – léku používaného proti parazitům, jako jsou červi a vši – při léčbě viru Covid-19, kterou vedl lékař Ahmed Elgazzar z univerzity Benha v Egyptě, byl v listopadu zveřejněn na stránkách Research Square.

Ve světě vzbudil velkou pozornost a i u nás některá média na svých titulních stranách psala o Ivermektinu jako o téměř zázračném léku.

Autoři práce tvrdili, že se jedná o randomizovanou kontrolní studii, což je typ práce, který je považován za nejspolehlivější důkaz o zkoumaných záležitostech. Studie tvrdila, že pacienti s Covidem-19 léčení v nemocnici, kteří „dostali Ivermektin včas, zaznamenali podstatné uzdravení“ a že došlo k „zásadnímu zlepšení a snížení úmrtnosti ve skupinách léčených Ivermektinem“ o 90 %.

Příslib léku pro léčbu Covidu je však vážně zpochybněn poté, co byla studie z „etických důvodů“ z webových stránek Research Square stažena. Společnost však Research Square neuvedla, o jaké obavy se jedná.

Nyní se ukázalo, že autoři projížděli celé odstavce z tiskových zpráv a webových stránek o Ivermektinu a Covidu-19, aby změnili klíčová slova. „Hlavní chybou je, že nejméně 79 záznamů pacientů je zjevným klonem jiných záznamů,“ řekl datový analytik a recenzent vědeckých studií Nick Brown.

Elgazzarova studie byla jednou z největších, které se snažily dokázat, že Ivermektin může pacientům s Covidem pomoci. Zastánci medikamentu ji také mnohdy uváděli jako důkaz jeho účinnosti. A to navzdory recenzovanému článku zveřejněnému v časopise Clinical Infectious Diseases, podle kterého Ivermektin „není vhodnou volbou pro léčbu pacientů s Covidem-19“.

V srpnu navíc byla představena studie provedená na patnácti stech lidech, podle které jsou účinky Ivermektinu srovnatelné s účinky placeba. Výzkum proběhl v Brazílii, kterou epidemie zasáhla drtivě vzhledem k tomu, že země přijímala jen minimální proticovidová opatření.

Pro výzkumníky to mimo jiné znamenalo, že měli k dispozici mnoho nakažených pacientů. Jeden z hlavních řešitelů studie, Edward Mills z kanadské McMasterovy univerzity, mimo jiné uvedl:

„V naší studii nevidíme, že by tato léčba měla pozorovatelný přínos, jaký od ní její zastánci očekávají.“.

Přesto, že naděje vkládané do Ivermektinu se ukazují jako plané, na sociálních sítích bývá konspirátory a stále doporučován jako lék i prevence proti Covidu. Situace došla tak daleko, že v některých amerických státech se objevily případy předávkování Ivermektinem, které si dokonce vyžádaly hospitalizaci.

Podobné zkušenosti již mají i evropští lékaři, nejnověji na Slovensku. „Někteří lidé, kteří lék užívali v nevhodném množství, se ve skutečnosti dostali do horšího stavu, než kdyby skutečně chytili Covid,“ uvedl lékař z Oklahomy Jason McElyea.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dokonce vydal minulý měsíc varování před Ivermektinem: „Nejste kůň. Nejste kráva,“ uvedl FDA, podle kterého „užívání velkých dávek této látky je nebezpečné a může způsobit vážnou újmu na zdraví“.

Související články
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
Vědci nyní lépe rozumí tomu, jak lidské buňky skládají molekulární nůžky, které stříhají RNA. Jde o další krok k pochopení, jak naše buňky čtou a překládají informaci uloženou ve své DNA. Proces popsal tým expertů z Ústavu molekulární genetiky AV ČR a Mikrobiologického ústavu AV ČR za pomoci mezinárodního týmu. Výsledky jejich nového výzkumu publikoval […]
Menopauza, při které u ženy dochází k zástavě menstruace, znamená ztrátu plodnosti ženy. Ovšem se sníženou tvorbou ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu je spojen nárůst rizika některých chorob u žen, před kterými je tyto chránily. Oddálení menopauzy by ženy před jejich rozvojem uchránilo. Nadějí by mohl být již známý imunosupresivní lék rapamycin. Ženy po […]
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se Pavel a hospitalizován byl s nádorem, který mu napadl většinu břišních orgánů a přední stranu břicha. První podobnou operaci proto podstoupil již před dvěma lety. Nové tenké střevo se však […]
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo silné svaly bez cvičení.   Miliony barev Většina z nás dokáže rozeznat asi jeden milion odstínů barev. To ale nejsou hranice lidských možností. Asi 12 % […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz